Honorowy Obywatel - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyHonorowy ObywatelPanie i Panowie
Wysoka Rado
Panie Burmistrzu

Otwieram uroczystą część XXIV) Sesji Rady Miejskiej Chojnowa.
Serdecznie i gorąco witam Pana Dietera Schroedera z małżonką oraz naszych niemieckich przyjaciół, byłych mieszkańców Ziemi Chojnowskiej.
Uroczysty charakter tej części obrad podyktowany jest faktem, że w 26 dniu naszej obecności w Europejskiej Unii – wspólnej europejskiej rodzinie na mocy Uchwały Nr XXIV/109/04 Rada Miejska Chojnowa nadała Panu Dieterowi Schroederowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa.
Szanowny Panie Schroeder – proszę przyjąć Akt Honorowego Obywatelstwa jako potwierdzony dowód naszej sympatii i wdzięczności za wszystko to, co Pan czynił i czyni na rzecz miasta Chojnowa i jego mieszkańców. To właśnie, dzięki takim ludziom jak Pan granice państw i międzyludzkie podziały zatracają swe ostre znaczenie.


Wystąpienie przewodniczącego Rady Tadeusza Bobyka wyjaśnia okoliczności wyjątkowej sesji, jaka miała miejsce 26 maja. Ostatnia taka sesja odbyła się siedem lat temu. Kilka dni temu radni, po raz trzeci w historii naszego miasta nadali Honorowe Obywatelstwo Miasta Chojnowa człowiekowi zasłużonemu dla grodu nad Skorą. Dieter Schroeder, wieloletni przyjaciel i sympatyk naszego regionu, zasłużył się jako propagator uroków Chojnowa i osoba wrażliwa na potrzeby innych.
Od 16 lat Pan Dieter wspólnie z grupą byłych chojnowian odwiedza nasz region i poleca swoim ziomkom Dolny Śląsk jako miejsce wspaniałego wypoczynku, atrakcyjne i niepowtarzalne. Obowiązkowym punktem tych wycieczek jest oczywiście wizyta w Chojnowie. Gros uczestników powraca tu w następnych latach, inni wysyłają na kolejne wyjazdy swoje dzieci. Ci starsi przechadzając się uliczkami grodu nad Skorą wspominają dzieciństwo odnajdując znajome miejsca, młodsi natomiast odkrywają Polskę jakiej nie znali.
O chojnowskiej gościnności, walorach turystycznych i rozwoju gospodarczym Pan Dieter pisze w „Goldberg-Haynauer Zeitung", lokalnej prasie, gdzie relacjonuje każdą wizytę w Polsce. To wspaniała promocja naszego miasta. Miejmy nadzieję, że wkrótce przełoży się ona także na efekty ekonomiczne poprzez kontakty gospodarcze. Nowa rzeczywistość, w jakiej po wejściu do Unii znalazła się Polska, zdecydowanie ułatwia przekraczanie granic, a co za tym idzie - łatwiejsze się staną także kontakty.
Osoba Pana Dietera kojarzona jest w naszym mieście także z pomocą, jaka każdego roku udzielana jest naszym placówkom oświatowym. Tradycyjne wizyty w Szkole Podstawowej nr 4 i Liceum Ogólnokształcącym, to spotkania pokoleń w niemal rodzinnej atmosferze.
Efektem tegorocznej wizyty jest wyjazd na trzy tygodnie dwóch uczennic z PZSz do Niemiec fundowany przez Pana Dietera.
Przyjaciel Chojnowa, chojnowskich dzieci i młodzieży, proklamator walorów Ziemi Chojnowskiej, człowiek serdeczny i otwarty.
- To było dla mnie zupełne zaskoczenie – mówi Dieter Schroeder. - Okazało się, że moja żona wiedziała o wszystkim dużo wcześniej i nic mi nie powiedziała. Jestem bardzo zaskoczony i jednocześnie szczęśliwy. To ogromne wyróżnienie, z którym jednak chciałbym symbolicznie podzielić się z Walterem Lirschem - moim nieżyjącym już przyjacielem, pierwszym organizatorem wyjazdów do Chojnowa.

Dieter Schroeder jest trzecim Honorowym Obywatelem Chojnowa. Wcześniej ten zaszczytny tytuł otrzymał przyjaciel z Holandii Guus Eltink – za działalność charytatywną w pierwszej połowie lat 80. Po nim tytuł ten przyznano biskupowi Józefowi Pazdurowi w uznaniu zasług, jakie w okresie lat 1972-1974 wniósł w życie naszego miasta.

Drogi Honorowy Obywatelu Miasta Chojnowa
Szanowny Panie Schroeder

Z prawdziwą satysfakcją przyjąłem decyzję Rady Miejskiej będącą dowodem naszego uznania dla Pańskiej osoby. Jest mi niezmiernie miło, pogratulować Panu nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa.
Cieszy mnie fakt, że tuż po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej pierwszym Honorowym Obywatelem naszego miasta został przyjaciel z Niemiec.
Nasza akcesja stawia przed nami trudne wyzwania, ale wierzę, że dzięki niej kontakty z sąsiadami zza zachodniej granicy będą częstszei bliższe. Liczymy na szeroko pojęta współpracę, wymianę doświadczeń gospodarczych i kulturalnych. Mam nadzieję, że Pan, jako Honorowy Obywatel naszego miasta, będzie pełnić także nieoficjalną funkcję ambasadora chojnowskich spraw wśród swoich rodaków.
Dziękuję serdecznie za coroczne odwiedziny w grodzie nad Skorą, pomoc naszym miejskim placówkom oświatowym i serdeczność, z jaką zawsze i wszędzie wypowiada się Pan o Chojnowie.
Życzę jednocześnie wielu lat zdrowia, pogody ducha i jak największej ilości wrażeń z wizyt w mieście, które darzy ogromną sympatią Pana, Pana najbliższych i przyjaciół z Niemiec odwiedzających swoje rodzinne strony.Z wyrazami szacunku
Jan Serkies
Burmistrz Miasta Chojnowa


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama