DNI CHOJNOWA 2004 cz.1 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDNI CHOJNOWA 2004 cz.1Dzień pierwszy

Tegoroczne obchody Dni Chojnowa rozpoczęły się barwnym korowodem, który przemaszerował z pl. Zamkowego, uliczkami Rynku, do centralnego miejsca, czyli na miejski parking.

Zbrojni na koniach, rycerze w asyście białogłów, orkiestra dęta, zastępy młodzieży i dodatkowo koncert zespołu Al Antico grający muzykę dawną wprowadziły klimat średniowiecznych czasów, który towarzyszył mieszkańcom Chojnowa niemal przez cały dzień.

Wielce szacowny komesie Jarosławie! Znamienici goście i wy - szczególnie nam drodzy mieszkańcy Chojnowa. Dziś czas wyjątkowy, dziś - jak nakazuje tradycja - rozpoczynamy kolejne dni grodu nad Skora. Mam nadzieje, ze tak jak przed rokiem staną się one świętem wszystkich mieszkańców, że przyniosą wytchnienie od trudów codzienności i pozwolą rodzić się nadziei na lepsze i bardziej promienne jutro.
Powiadają, że historia jest nauczycielką życia, a ten, który chciałby wyczytać przyszłość, w mądrość i doświadczenie przeszłości winien się zanurzyć. Idąc za tą wskazówką już po raz wtóry organizujemy Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego - wyraz przywiązania Chojnowa do tradycji rzemiosła, dzięki któremu przez stulecia gród nasz był znanym. Mam nadzieję, że podziwiając wystawione na straganach prace, docenicie -       Drodzy Państwo - kunszt wykonawców i nagrodzicie ich choćby uśmiechem.
Komesie Jarosławie - pieczy twojej i twych wojów powierzam losy Chojnowa. Władaj nim w te dni roztropnie, a na znak władzy i mojego zaufania przyjmij klucze do grodu bram.


Przywitano jeszcze gości przybyłych do grodu nad Skorą w osobach poseł na Sejm Bronisławy Kowalskiej, posła Tadeusza Maćkały, starosty powiatu legnickiego Mieczysława Kasprzaka, wójt gminy Barbary Jasińskiej, wiceprzewodniczącego rady gminy Tadeusza Tomaszewskiego i od tego momentu przez dwa dni panowanie nad miastem przejęli chojnowscy rycerze, którzy wykorzystując władzę od razu zakuli włodarza w dyby.
       Niewiasta z białą chustą przyniosła burmistrzowi wolność. Tym samym, zgodnie z tradycją, uchroniła go przed zgubą.

       I zaczęło się. Pierwsze przed publicznością pokazały się zespoły taneczne. Chojnowskie dzieci od tych kilku, do kilkunastoletnich zgromadziły wokół siebie rzesze miłośników mocnej muzyki i układów choreograficznych, rozpoczętych przepięknym polonezem w wykonaniu przedszkolaków.
       W tym czasie po chojnowskim niebie dzięki staraniom chojnowskiego przedsiębiorcy Andrzeja Kupczyka, przelatywał samolot z jeleniogórskiego aeroklubu, „wyrzucając" co pewien czas skoczka spadochronowego – niestety z powodu silnego wiatru, tylko jednemu z nich udało się wylądować w centrum miasta.

       Niemniejsza publika oklaskiwała występ Grzesia Dowgiałło, którego kunszt muzyczny i wokalny chojnowianie poznali podczas obchodów pierwszomajowych.

       Zaraz po nim na plac przy scenie wmaszerował zastęp zaprzyjaźnionych Bractw Rycerskich, które w krótkich humorystycznych scenkach zaprezentowały całkiem poważne walki z orężem, przeplatając je średniowiecznymi tańcami.
W trakcie festynu Bractwa prezentowały także swoje stoisko, gdzie za niewielkie sumy można było nabyć bite na miejscu monety czy wypiekany przez białogłowy chleb ze swojskim smalcem.

       O tym jak wielu w naszym mieście jest fanów legendarnego zespołu „The Beatles" przekonaliśmy się podczas występu grupy „Te Postmen". Chłopcy z tej kapeli powielają przeboje „piątki z Liverpoolu" grając podobnie i podobnie wyglądając.

       Z klimatów lat sześćdziesiątych w świat Dzikiego Zachodu przeniósł nas zespół „Kaktus" wykonujący muzykę country. W Chojnowie mamy wielu miłośników tego gatunku muzyki, czego dowodem był liczny chór wtórujący tej grupie.
       Na scenie pojawił się także po raz pierwszy w Chojnowie zespół „Antrakt", grający tzw. cover.

       No i na koniec muzycznego grania gwiazda wieczoru – "Lombard". Mimo, iż obecny skład "Lombardu" niewiele ma wspólnego z tym, który większość z nas pamięta, to repertuar sprzed lat przeplatany nowymi numerami złożył się na koncert, jakiego w Chojnowie dawno nie było.
       Publika w różnym wieku szalała domagając się kolejnych utworów i wielokrotnie skandując "Lombard, Lombard"...

       Pierwszy dzień Dni Chojnowa pod hasłem Festiwalu Tkactwa i Rękodzieło Artystycznego skończył się efektownym pokazem sztucznych ogni.

Zdając relację z części artystycznej tej imprezy nie sposób pominąć wspaniałej konferansjerki Pawła Burczyka – aktora, który w na chojnowskiej scenie sprawdził się równie dobrze jak na deskach rodzimego teatru.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama