Nasi pod Grunwaldem - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNasi pod GrunwaldemPraktycznie wszyscy zapytani o datę bitwy pod Grunwaldem, podają bezbłędnie: 15 lipca 1410 roku. Każdy kto oglądał, bądź czytał „Krzyżaków" orientuje się jak wyglądała sama bitwa, lecz przeczytać to nie to samo co zobaczyć na żywo. Bractwu Rycerskiemu Grodu Chojnów udało się wziąć udział w organizowanej od kilku lat inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. W okresie wojen polsko-krzyżackich w XV wieku wojska śląskie dowodzone przez Konrada Białego stanęły po stronie krzyżackiej, toteż również BRGCh część Chorągwi Śląskiej znajdowało się w szeregach wojsk Zakonu. Na inscenizację bitwy stawiło się ponad 1500 walczących z Polski, Czech, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi i Litwy, natomiast ogólna liczba obecnych mężów i niewiast przekroczyła 6000.
Pogoda dopisała choć były obawy, że zacznie padać. I tak jak w XV wieku, żar lał się z nieba, naprzeciw siebie stanęły dwie armie w lśniących zbrojach. Rycerze bili się dzielnie, nie obyło się bez rannych, na szczęście tylko lekko. Niestety mimo brawurowych akcji Chorągwi Śląskiej, znów przegraliśmy, co potwierdzi każdy kto zna historię. Cóż, może za rok, kiedy BRGCh ruszy do boju (w tym roku nie dane nam było stanąć naprzeciw króla Jagiełły) uda nam się zmienić historię i zwyciężyć ku chwale Zakonu i Wielkiego Mistrza. Po bitwie nastąpiła biesiada (nie samą walką rycerz żyje), na której bawiono się do białego rana. Nasz „grunwaldzki" debiut był świetną okazją do zawiązania nowych znajomości i pokazania, iż mimo że działamy dopiero rok naprawdę dużo już potrafimy oraz jesteśmy rzetelni i życzliwi. Wyjazd dostarczył nam wiele niezapomnianych wrażeń i nie możemy doczekać się kolejnej bitwy.


Bractwo Rycerskie Grodu Chojnów
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
XloCmmGxw2014-03-01vwBSDCzluk
Fr9MJdJeb2014-01-207zhLR3IB7F
dat bitwy2008-04-01Ariel
Racja :-)2004-08-25AR
Hmmm2004-08-24Plastique

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama