Wrażliwość i piękno - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Wrażliwość i piękno




Trzy lata temu obchodził 50.lecie swojej pracy twórczej. W środowisku nazywają go poetą pejzażu. W jego pracach dominują krajobrazy, głównie polskiej wsi - Podlasia Mazowsza i Podkarpacia.

W Muzeum Regionalnym w Chojnowie do końca sierpnia oglądać można kilkadziesiąt prac autorstwa Piotra Komincza - artysty, który upodobał sobie pejzaż, choć w jego dorobku można znaleźć także martwe natury i portrety.
Piotr Komincz urodził się na kresach II Rzeczpospolitej w nieistniejącej już miejscowości o dźwięcznej nazwie Noniżki. Wzrastał na styku trzech kultur: białoruskiej, litewskiej i polskiej w rodzinie o tradycjach polskich i litewskich.
Jego twórczość ma źródło w sztuce realizmu, widać w niej także fascynacje impresjonizmem i postimpresjonizmem. W malarstwie ceni sobie nade wszystko nastrój. Maluje brawurowo, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla, jakby żłobi farbę, uzyskując w ten sposób ciekawe efekty fakturalne. Jego malarstwo jest pełne świeżości i szlachetnej prostoty. Stodoły, szopy chałupy, pod jego pędzlem odnajdują swoje plebejskie piękno.

Piotr Komincz gościł w naszym mieście przed 35 laty, kiedy to wspólnie z nieżyjącym już artystą Piotrem Wróblewskim malował sceny Męki Pańskiej w nawach bocznych chojnowskiego kościoła parafialnego p.w. św. Piotra i Pawła.
Podczas wernisażu obecnej wystawy mieliśmy okazję ponownie osobiście spotkać się z tym artystą i poznać go bliżej. Okazuje się bowiem, że zajmuje go nie tylko malarstwo. Jego pasją jest także muzyka klasyczna, szczególnie ceni sobie Chopina. Sam również gra na gitarze i harmonii, chętnie śpiewa.

Gorąco zachęcamy do obejrzenia wystawy Piotra Komincza nie tylko koneserów sztuki, ale każdego kto ceni sobie piękno, prostotę i malarski realizm.


„O malarstwie Piotra Komincza można pisać wiele, mam jednak wrażenie, że nigdy do końca nie zgłębimy tajemnicy jego twórczości. Jego obrazy można oglądać za każdym razem od początku i przeżywać od nowa".
(G.S)




Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama