Kształci, pomaga, propaguje …od 58 lat - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Kształci, pomaga, propaguje …od 58 lat



Biblioteka szkolna – centrum informacyjne szkoły, którego księgozbiór przeznaczony na użytek uczniów i nauczycieli, pomaga w realizacji zadań wychowawczych i dydaktycznych.

W Polsce pierwsze biblioteki szkolne powstały przy szkołach katedralnych (Biblioteki Kościelne); w XI wieku w Gnieźnie, Płocku i Krakowie oraz w XII wieku w Poznaniu.
W okresie międzywojennym istniały wprawdzie biblioteki przy każdej szkole, ale utrzymywane ze składek rodzicielskich nie miały możliwości rozwijania się.
Dopiero po ostatniej wojnie światowej Dekret o bibliotekach z 1946 r. włączył biblioteki szkolne do krajowej sieci bibliotecznej, dając im doskonałe podstawy organizacyjne i finansowe.

Działalność biblioteki szkolnej w Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II datuje się od 1946 r. Pierwsze woluminy w zbiorach bibliotecznych wpisane są pod datą 15 listopada 1946 r. I kiedy obecnie księgozbiór liczony jest na tysiące sztuk, aż trudno uwierzyć, że wtedy było zaledwie 280 książek.
Prawdziwy przełom nastąpił w 1999 roku. Biblioteka została wyposażona w komputery z dostępem do internetu i sprzęt audiowizualny, a pomieszczenie biblioteczne poszerzono o czytelnię. Uczniowie nie muszą już być „skrybami", bo w czytelni odręczne przepisywanie zastępuje kserokopiarka.
Kiedy w grudniu 1999 r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie biblioteki wpisano w kronice szkoły „Wkraczamy w XXI wiek". I godnie wkroczyliśmy, bo biblioteka zaczęła funkcjonować jako multimedialna.
Podstawowym zapleczem jest księgozbiór, który w miarę posiadanych możliwości finansowych jest uzupełniany. W tym miejscu składamy podziękowania dla wszystkich, którzy zechcieli nam w tym pomóc, a są to: Sklep Wielobranżowy "Dobry punkt" Z. i R. Mączniewscy, Gospodarstwo Hodowlane Sp. Lubiatów, Bank Spółdzielczy w Chojnowie, Janina Małota Biuro Podróży „Gromad", S.C. F. Palczak i A. Palczak Cukiernictwo, Chojnów, WI – HO Polska sp. z o.o. Stary Łom, PHU „Polers" – A. Kaczmarek i S-ka, Agencja Ochrony Pracy i Środowiska „BHPE" – Ryszard Pacuła, Irena Kowalska – Sklep wielobranżowy „Kwiaty".

Znając potrzeby mające zapewnić prawidłowe kształcenie gimnazjalne, oprócz księgozbioru biblioteka dysponuje przedmiotowymi teczkami tematycznymi. Gromadzone są w nich publikacje zebrane ze wszystkich dostępnych nam materiałów źródłowych, dotyczące danego zagadnienia. Pozwala to uczniom na wyczerpujące zapoznanie się z dotychczasowymi osiągnięciami nauki w poszukiwanym przez nich temacie. Teczki są systematycznie aktualizowane.
25 października tego roku po raz pierwszy obchodzono w naszej szkole Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Biblioteka witała odwiedzających słodyczami, odświętnym wyglądem oraz hasłami zachęcającymi do korzystania z jej zasobów wiedzy.
Obchody święta wyprzedzono strojną gazetką szkolną przygotowaną na tę okazję i ogłoszeniem konkursu literackiego o tematyce bibliotecznej w czterech kategoriach: wiersz, bajka, fraszka i opowiadanie.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, chociaż nie wszyscy do końca wierzyli w posiadane umiejętności. Ci, którzy spróbowali swoich zdolności pisarsko-poetyckich i chwycili za pióro, na pewno nie żałowali, a na rozstrzygnięcie konkursu oczekiwali z niecierpliwością.
Dla najlepszych dyrektor mgr Andrzej Błaszczak ufundował nagrody książkowe, które uroczyście wręczył. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu literackiego otrzymali nagrody pocieszenia.
Zwycięzcami zostali:
w kategorii wiersz
I miejsce - Justyna Serkies IIIa
II miejsce - Martyna Kowal IId
III miejsce - Michał Pyrz IId
W kategorii fraszka:
I miejsce - Daria Malica Ie
W kategorii opowiadanie:
I miejsce - Oskar Pawłowski IId
II miejsce - Joanna Mazurkiewicz IId
W kategorii bajka:
I miejsce - Justyna Serkies IIIa
II miejsce - Aneta Walczak IIIf

Wyróżnienia otrzymały: Joanna Chyb IIc, Paulina Żywanowska IIe, Sandra Szafran IIe, Magdalena Błąd IIe, Aleksandra Siwka IIIa.

91 utworów, bo tyle ich wpłynęło, to ciekawa młodzieżowa twórczość, często ilustrowana, w której gimnazjaliści podkreślają m.in. bogactwo wiedzy dostępnej w bibliotece, panującą w niej miłą atmosferę, ciepło wyrażają się o pracy bibliotekarza.
Wszystkie utwory konkursu literackiego zostaną opublikowane w „Antologii utworów o bibliotece". Cała uczniowska społeczność będzie miała szansę zapoznać się z twórczością swoich koleżanek i kolegów.
A warto!
Organizatorzy


Organizatorzy
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama