W hołdzie poległym za niepodległość - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyW hołdzie poległym za niepodległość"Otrzymawszy wolność, trzeba pamiętać, że ma być użyta do dobrego,
a nie swawoli" (kardynał Wyszyński)Koncert dla poległych
Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się już 9 listopada.
Członkowie Społecznego Ogniska Muzycznego w Chojnowie dali tego dnia koncert poświęcony narodowemu świętu. Na zaproszenie Ogniska z kilkoma utworami patriotycznymi i ludowymi wystąpił także zespół folklorystyczny „Kalinki" z Rokitek. Młodzi muzycy z chojnowskiego Ogniska zaprezentowali kilkanaście utworów klasycznych na fortepian, gitarę i akordeon, dedykując swoje występy tym, którzy przed 86.laty walczyli o wolność narodu polskiego. Bez względu na wiek i stopień umiejętności, wszyscy całym sercem, poprzez muzykę oddali cześć rodakom.Dziękujemy za wolność
Następnego dnia, 10 listopada, społeczność Gimnazjum nr 1 w sali Miejskiego Domu Kultury przedstawiła inscenizację poetycką obrazującą wydarzenia tamtych lat i historię wieloletniej walki Polaków o niepodległość. Program był nie tylko lekcją dziejów naszego narodu, ale przede wszystkim podziękowaniem młodzieży dla tych, którzy nie szczędzili krwi, aby współcześni cieszyli się wolnością, kultywowali ojczysty język i polską kulturę.
Akademia była okazją do wręczenia nadanych przez Zarząd Główny Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych „Dyplomów uznania za obronę Ojczyzny w 1939 r." trzynastu kombatantom, które zasłużonym wraz z gratulacjami wręczał burmistrz Miasta Chojnowa i posłanka na Sejm RP Bronisława Kowalska.
Dyplomy otrzymali: ppor. Eugeniusz Codoni, ppor. Władysław Dobrzański, ppor. Michał Kuks, ppor. Wiktor Stefanowicz, ppor. Franciszek Mazurkiewicz, ppor. Antoni Radwański, ppor. Antoni Cincio, ppor. Kazimierz Czerwieński, ppor. Józef Bodnar, ppor. Leon Wysoczański, ppor. Michał Gołąb, ppor. Marian Wilk i ppor. Józef Sandecki.Zawsze będziemy pamiętać
11 listopada mieszkańcy Chojnowa, przedstawiciele władz samorządowych miasta i gminy Chojnów oraz delegacje związkowe tradycyjnie spotkali się przy obelisku przy ul. Chmielnej. W hołdzie Polakom, którzy poświęcili życie za niezależność i wolność narodu polskiego złożono wieńce i zapalono znicze - oddano im wszystkim cześć.
Chojnowskie obchody Dnia Niepodległości wspólnie z mieszkańcami grodu nad Skorą świętowali parlamentarzyści w osobach senatora Mariana Lewickiego, posła Ryszarda Maraszka oraz Andrzeja Szczygielskiego przedstawiciela posła Tadeusza Maćkały.
Kilka minut później w kościele pw. św. Piotra i Pawła odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny.

Prałat Domu Papieskiego


Msza św., która miała miejsce 11 listopada, była mszą niezwykle uroczystą. Na jej odświętność złożyły się trzy okoliczności. Modlitwa w intencji Ojczyzny, poświęcenie odremontowanych organów i niecodzienne święto nadania ks. prałatowi Tadeuszowi Jurkowi tytułu Prałata Domu Papieskiego.
Mszę koncelebrował ks. Biskup Tadeusz Rybak w asyście kilkunastu zaproszonych kapłanów.
- Miano Prałata Domu Papieskiego, to niezwykłe wyróżnienie - powiedział Jego Ekscelencja. - W naszym regionie niewielu księży może poszczycić się tym tytułem. Pamiętać jednak należy, że jest to wyróżnienie i uznanie dla pracy wszystkich chojnowskich kapłanów.
Ten zaszczytny tytuł obrazuje szata, w którą oficjalnie podczas mszy odziano ks. Tadeusza Jurka. Świadkami tego wydarzenia byli wierni, władze samorządowe i parlamentarzyści, najbliżsi, znajomi i przyjaciele. Gratulacje i bukiety kwiatów były wyrazem uznania i jednocześnie podziękowania za dotychczasową posługę.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama