Chojnowskie Hyde Park - Wielkie sprzątanie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnowskie Hyde Park - Wielkie sprzątanie
      Jakże często mamy pretensje o stan czystości rzeki Skory. Od przypadku do przypadku sprzątane jest koryto rzeki i jej brzegi. Jedni posprzątają, a drudzy zadbają o kolejną porcję śmieci. Nikt jeszcze nie podjął się sprzątnięcia całej doliny rzeki Skory i to wciągu jednego dnia. Najprawdopodobniej dojdzie do tego 22 kwietnia bieżącego roku. W tym dniu przypada kolejny Światowy Dzień Ziemi i naszej Skory.
Pomysł zrodził się przypadkowo podczas rozmowy nad realizacją kolejnych zamierzeń związanych z programem edukacyjnym „W poszukiwaniu źródeł Skory". Początkowo wydał się on szalony i trudny do zrealizowania. Do sprzątnięcia bowiem jest około 50 km terenów przyległych do koryta rzeki.
Skora jest ciekawą rzeką. W Proboszczowie wpływa między zabudowania wioski. Jest to pierwsza z wiosek leżących nad jej brzegami. Potem jest Pielgrzymka. Niewiadomo kiedy wpływa do Wojcieszyna, Uniejowic, Zagrodna, Modlikowic. Następnie jest Jadwisin, Konradówka, Piotrowice i Chojnów. Dalej już tylko Goliszów i Niedźwiedzice.
Jeśli mamy pretensje o stan czystości tej rzeki, to tylko do samych siebie. Sami ją zanieczyszczamy. Ratują nas jedynie powodzie, gdyż śmieci usuwa fala powodziowa. Jeśli jest niedostatecznie duża, to znajdujemy je na terasach zalewowych u sąsiadów w dole rzeki. I tak śmieci wędrują. Jednak rzeka to nie taśmociąg na odpady. Żyją tu ryby i dzięki temu istnieje tu również kłusownictwo. Z jednej strony rzeka jest zarybiana, a z drugiej odławiane rybki stają się pokarmem dla kotów. Żyją tu kaczki umilające spacery. Żyjemy również i my, którzy lubimy niedzielne przechadzki nad jej brzegami.
Całemu przedsięwzięciu patronuje starosta złotoryjski i legnicki oraz burmistrz Chojnowa. Patronat medialny nad „wielkim sprzątaniem" objęła Gazeta Wrocławska, Radio PLUS i Gazeta Chojnowska.
A kto będzie sprzątał? Głównymi bohaterami „wielkiego sprzątania" będą uczniowie szkół leżących nad brzegami Skory. Udział w akcji zadeklarowali dyrektorzy szkół podstawowych z Proboszczowa, Pielgrzymki, Uniejowic, Goliszowa, Niedźwiedzic i SP nr 3 w Chojnowie. Ponad to przyłączą się do nich gimnazjaliści z Pielgrzymi i Zagrodna. Swój udział w sprzątaniu zadeklarowała pani Ewa Piechna z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie, która będzie koordynować akcją sprzątania na odcinku chojnowskim. Chęć pomocy wyrazili również członkowie chojnowskiej BARKI. Firma „MAREX" Bogusławy Rudział z Brochocina podjęła się odebrania zebranych śmieci i dostarczenia ich na składowisko odpadów.
Jak będzie przebiegać „wielkie sprzątanie"? Górny odcinek doliny Skory podjęła się sprzątnąć samodzielna grupa z Chojnowa wspierana przez harcerzy i członków Bractwa Rycerskiego Grodu Chojnów. W każdej wiosce będzie koordynator odpowiedzialny za wyznaczenie odcinków rzeki do sprzątnięcia. Zebrane śmieci będą gromadzone w wyznaczonych punktach zbiórki odpadów. W godzinach popołudniowych zostaną one zebrane i wywiezione na składowiska odpadów w Pielgrzymce i w Białej.
To tylko bardzo ogólny zarys całego przedsięwzięcia. Gdyby ktoś z Czytelników lub ktokolwiek chciałaby się przyłączyć do „wielkiego sprzątania", to zapraszam.
Jerzy Kucharski
Tel. 818-84-418


Jerzy Kucharski
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
bJgeJzteCZY2014-01-198fnp9YYSfBn

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama