Akt partnerstwa - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyAkt partnerstwa
      Władze miasta przygotowują się do przyjęcia gości z Niemiec, z partnerskiego miasta Egelsbach. 19 marca w tej miejscowości delegacja Chojnowa podpisała umowę partnerską z pierwszym w historii grodu nad Skorą miastem z zagranicy.
Podczas obchodów Dni Chojnowa, podobny akt podpiszemy w naszym mieście.

Podczas uroczystości w Egelsbach, tamtejszy samorząd podkreślał ogromną życzliwość naszych władz i mieszkańców w trakcie wizyty w Chojnowie, jaką przedstawiciele Niemiec odbyli w ubiegłym roku. Równie życzliwie nasza delegacja była podejmowana u sąsiadów. Uroczystości podpisania aktu partnerstwa zorganizowano z dużym rozmachem, wzięło w niej udział wielu mieszkańców Egelsbach i byłych chojnowian z okolicznych miejscowości o czym relacjonowała szeroko niemiecka prasa zarówno lokalna jak i o zasięgu ponadregionalnym m.in. Frankfurt Allgemeine Zeitung.
Święto naszego miasta uświetnią w tym roku właśnie uroczystości podpisania umowy partnerskiej, której procedura mówi o podpisaniu dokumentów w obu miastach.
W przygotowaniach pomagać będą członkowie tworzącego się obecnie Chojnowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Przyjaciół Gmin (Miast) Partnerskich.


Do podpisania aktu partnerskiego doszło dzięki staraniom i poparciu Honorowego Obywatela Miasta Chojnowa Dietera Schroedera, który od lat żywo interesuje się losami Chojnowa i Polski. Kolejnym wyrazem troski ze strony naszego niemieckiego przyjaciela i jego współmieszkańców jest list, który nadszedł kilka dni temu i dotyczy ostatnich wydarzeń w naszym kraju.

„Z głębokim żalem obserwowałem w minionych dniach na wszystkich kanałach niemieckiej telewizji publicznej ostatnie godziny życia Ojca Świętego, polskiego papieża Jana Pawła II aż do jego śmierci w sobotę wieczorem. Jan Paweł II był najznamienitszym papieżem ubiegłego stulecia. Nie tylko towarzyszył w latach 80 - tych Polsce w drodze z socjalizmu do demokracji i Niemcom w drodze do zjednoczenia, ale także aktywnie je wspierał. Trzykrotnie odwiedził Niemcy i opowiedział się jako przyjaciel demokratycznych Niemiec, przyczyniając się znacznie do porozumienia między Polakami i Niemcami. Wygłosił w Niemczech w języku niemieckim porywające homilie i utrzymywał kontakty z protestantami z kościoła ewangelicko - luterańskiego i dlatego był przez wszystkich Niemców szanowany i kochany. Polski papież był przyjacielem młodzieży i dlatego był mi szczególnie bliski, ponieważ troszczył się o kontakty młodzieży polskiej i niemieckiej.
Polska straciła wielkiego orędownika swego narodu na całym świecie. Był to pierwszy papież, który objechał cały świat i troszczył się o biednych w krajach rozwijających się. Zasłużył na miejsce w niebie.
My niemieccy chojnowianie i sympatycy Chojnowa z Egelsbach łączymy się z Wami w smutku i żałobie po papieżu Janie Pawle II, Wielkim Polaku.

Z przyjacielskimi pozdrowieniami dla wszystkich chojnowian
Dieter Schroeder
Honorowy Obywatel Miasta ChojnowaZ przedstawicielami Egelsbach spotkamy się już za kilka tygodni podczas oficjalnej wizyty. Wkrótce potem do Chojnowa zawitają mieszkańcy niemieckiego miasta pragnący bliżej poznać gród nad Skorą, jego obywateli, nasze tradycje i kulturę.Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama