Partnerstwo - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPartnerstwo11 czerwca 2005 r. o godz. 14.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury rozpoczęła się uroczystość – nie bójmy się tego określenia – historyczna w dziejach Chojnowa. Podpisywano akt partnerstwa z miastem Egelsbach w Niemczech – naszym pierwszym sformalizowanym partnerem w Unii Europejskiej.

Partnerstwo

W początkach lat 90. zdawało się, że pierwszym ośrodkiem partnerskim Chojnowa wśród krajów Unii Europejskiej zostanie Boxtel w Holandii. To stamtąd pochodzi pierwszy Honorowy Obywatel naszego miasta – Guus Eltinck. Potem rysowały się szanse na inne miasta i kraje i… znowu nic z tego nie wyszło. Tak było aż do marca br., kiedy to, za sporym wstawiennictwem kolejnego z naszych Honorowych Obywateli, pana Dietera Schroedera, Rada Miejska Egelsbach w Niemczech podjęła decyzję o podpisaniu aktu partnerstwa z Chojnowem.
11 czerwca 2005 r., w trakcie rewizyty oficjalnej delegacji z Egelsbach, podpisano następujący dokument:

„Akt Partnerstwa

Polska i Niemcy znalazły się we wspólnym, europejskim domu.
Mieszkańcy Chojnowa i mieszkańcy Egelsbach chcą w duchu europejskiej wspólnoty przyczynić się do budowania partnerskich stosunków między narodami.
Obie gminy – świadome wspólnej przeszłości, mając na celu pokojową i przyjacielską wspólną przyszłość obu narodów – członków Unii Europejskiej – będą dotrzymywać swoich zobowiązań oraz współpracować nad urzeczywistnieniem wielkiej idei społecznego, gospodarczego i politycznego zjednoczenia.
Podstawą partnerskiej współpracy będą wszechstronne i bezpośrednie, oparte na wzajemnym szacunku kontakty mieszkańców obu miast.
Chojnów i Egelsbach podpisują ten akt partnerski w przekonaniu, że wniesie on znaczący wkład w porozumienie, pojednanie i przyjaźń między narodem polskim i niemieckim".


Podpisy pod dokumentem złożyli:
- ze strony Egelsbach : Burmistrz Rudi Moritz, Przewodniczący Rady Gminy Dieter Heller i Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich Horst Miltenberger.
- ze strony Chojnowa: Burmistrz Jan Serkies, Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Bobyk i Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich Elżbieta Kłapcińska.

W wystąpieniach oficjalnych podkreślano radość z podpisanego aktu partnerstwa, wskazywano też, że tego dnia kończy się rola lokalnych polityków, a zaczyna czas współpracy, który swymi działaniami wypełnić już muszą mieszkańcy obu miejskich organizmów. „Rozpięliśmy ramę, teraz pora na wypełnienie jej barwnym obrazem. Dokonać tego mogą tylko sami mieszkańcy" – tak i podobnie formułowane zdanie powtarzało się najczęściej.
W imieniu parlamentarzystów obecnych na sali gratulacje i życzenia dalszej, owocnej współpracy złożyła obu samorządom Poseł Bronisława Kowalska.
Całość imprezy poprowadził dyrektor MDK Stanisław Horodecki, a w części artystycznej, która przeplatała wystąpienia i wypowiedzi gości, bardzo pięknie zaprezentowała się chojnowska młodzież i Orkiestra Dęta pod batutą Jana Buńkowskiego. Chór ze Szkoły Podstawowej nr 4 odśpiewał „Odę do radości", czyli nasz wspólny, europejski hymn. „All` Antico" z tej samej szkoły wprowadziło zebranych w świat brzmień i tańca czasów baroku, a Trio Kameralne (także z SP 4) wystąpiło z krótką wiązanką najbardziej popularnych tematów muzyki klasycznej. Profesjonalizm młodych wykonawców wzbudził niekłamane uznanie zarówno u niemieckich gości, jak i zgromadzonych na sali chojnowian. A przecież nie był to jeszcze koniec artystycznych prezentacji. W świat czarownych andersenowskich baśni zaprosił wszystkich zespół „Reeplay" z SP 4 w układzie tanecznym inspirowanym „Królową śniegu", a całe spotkanie zakończył „Karambol" z Miejskiego Domu Kultury inscenizacją zatytułowaną „W mroku gwiazd". Organizatorzy uroczystości odbierali zasłużone gratulacje.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
hr805lkBKQ2014-03-01fauWBW5ya
VyluQ3MZmmp2014-01-1914i8aciCnV
Egelzbah2006-08-24Zenek

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama