Baśniowe Pasowanie na Czytelnika - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyBaśniowe Pasowanie na Czytelnika
Jakem wiedźma Margolina
Wszystkim dzieciom przypominam
Bibliotekę odwiedzajcie
Książki z niej wypożyczajcie!      Mieszkańcy Chojnowa z pewnością przyzwyczaili się, że w czerwcu odbywa się bardzo sympatyczna impreza, której kulminacyjnym momentem jest uroczysty akt pasowania przedszkolaków na czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieli czas, żeby się do tej imprezy przyzwyczaić, bowiem tak jest już od 12 lat, a od dłuższego czasu odbywa się ona w ramach obchodów Dni Chojnowa.
Muszę przyznać się, że i my bibliotekarze przyzwyczailiśmy się, że co roku takim spotkaniem w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury kończymy biblioteczną edukację przedszkolaków klas O z wszystkich chojnowskich przedszkoli. Zależy nam bardzo, aby każde Pasowanie na Czytelnika było ważne, tak jak by odbywało się po raz pierwszy i ostatni, aby było inne od tych poprzednich. Nieskromnie muszę się przyznać, że dzięki entuzjazmowi bibliotekarzy, zwłaszcza z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży – pani Marzeny Luty i pani Małgorzaty Krzywdy – a także bardzo dużemu zaangażowaniu przedszkoli i szkół udaje nam się nie tylko przygotować ciekawą imprezę promującą czytelnictwo, ale też wspaniale się na niej bawić.
Tegoroczne Pasowanie prowadziły niezwykłe osoby – Fiołkowa Wróżka i wiedźma Margolina.


Bo też i Pasowanie było niezwykłe, po prostu było to Baśniowe Pasowanie na Czytelnika, tematycznie związane z twórczością Hansa Christiana Andersena. Wybraliśmy taki motyw przewodni imprezy, nie tylko dlatego, że Andersen jest bardzo znanym i czytanym pisarzem, ale także, aby w ten sposób podkreślić obchodzony obecnie Rok Andersena.
W tym roku, w cyklu lekcji bibliotecznych, których uroczystym zakończeniem było właśnie to Pasowanie, wzięło udział ok. 190 dzieci.
Andersenowski charakter naszego spotkania zaakcentowaliśmy nie tylko poprzez tytuł i scenografię imprezy, ale także jej program artystyczny. Uczestnicy Pasowania obejrzeli inscenizację pt. "Calineczka", w której wystąpiły dzieci ze Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4, przygotowane bardzo pomysłowo i starannie przez panią Bernardę Mormul i panią Bożenę Szarek.
Ponadto, w holu MDK wystawione zostały wybrane prace konkursu plastycznego „W świecie baśni Andersena", w którym licznie uczestniczyły przedszkolaki ( na konkurs wpłynęły 103 prace). Wystawę tę można jeszcze zobaczyć – w bibliotece przy ul.Ściegiennego.
Jak co roku, także i tym razem, podczas Pasowania odbył się egzamin z wiedzy o książce
i bibliotece, po akcie ślubowania wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i książeczki.
Mieliśmy też okazję poznać jeszcze jednego niezwykłego gościa, panią Stefanię Mincger,
która jak powiedziała jedna z wróżek: to „…Pani, która wiersze dla dzieci układa pasjami".
Kilka jej ciepłych, wzruszających wierszy, z podarowanego nam tomiku, zaprezentowała Fiołkowa Wróżka i wiedźma Margolina.


„Strumyk"
Płynął mały strumyk
Płynął w świat daleki.
Płynął dnie i noce
Szukał mamy – rzeki.

Mama wielka rzeka
Cały dzień i w nocy
Daleko do morza
Swoje wody toczy.

Gdy małego synka
Z daleka ujrzała,
Pięknie go radosnym
Szumem powitała.

Teraz płyną razem
Płyną tak bez końca.
Srebrnymi falami
Śmieją się do słońca.


Cieszymy się, że pani Stefania była z nami na Pasowaniu. Mamy też nadzieję, że uda nam się gościć ją ponownie - na specjalnym spotkaniu w bibliotece.

Od kilku lat stałym elementem naszej imprezy są występy artystyczne przedszkolaków.
I tym razem również nie zawiedliśmy się – przedszkola zaprezentowały się naprawdę barwnie i ciekawie. Dzieci na sali często żywiołowo włączały się, śpiewając i tańcząc razem z wykonawcami. I właśnie tak, zakończyło się nasze Pasowanie – radosna impreza czytelnicza, trwająca dzięki dobrej współpracy bibliotekarzy i nauczycieli chojnowskich przedszkoli i szkół.


B.L.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
dIPBbnNcIkYt2014-02-12636CbqrZwT
IpBlNPvV2013-09-13HaRFXXSfh68q

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama