W rocznicę deportacji - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyW rocznicę deportacji
65 rocznicę III deportacji na Sybir Związek Sybiraków koło w Chojnowie obchodził w kameralnych pomieszczeniach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
22 czerwca na uroczystości zebrali się członkowie związku i zaproszeni goście.

Spotkanie zakłóciło przykre wydarzenie – tego dnia na chojnowskim cmentarzu żegnano dwóch członków związku.
- W tym roku opuściło nas już czterech kolegów – powiedział na wstępie przewodniczący Tadeusz Bisiorek. – Nasza organizacja nie należy do rozwijających się. Jest nas coraz mniej, dlatego tak ważne są wspólne spotkania i działania na rzecz zachowania pamięci o wydarzeniach tamtych lat i o ludziach, którzy przeżyli piekło na ziemi.
Minutą ciszy uczczono pamięć zarówno tych, którzy z zsyłki nigdy nie powrócili jak i tych, którzy odeszli na przestrzeni ostatnich lat.
Jubileusz uświetniono uroczystą dekoracją Krzyżami Zesłańca Sybiru, które z rąk burmistrza otrzymali: Stefania Ilczyszyn, Julia Mytkowska, Maria Tymczyszyn, Sabina Wawrykowicz, Franciszka Szklarz, Józef Marciniszyn, Adam Bratko, Edward Głowacki, Antoni Grzech.

W trakcie spotkania zainteresowani mogli zapoznać się z dotychczasową publikacją dotyczącą wywózki Polaków na wschód. Ekspozycję oglądać można było na przygotowanej przez MBP wystawie.
- Od lat współpraca z chojnowską biblioteką układa nam się wzorowo – dodał przewodniczący związku – Każda nasza inicjatywa podejmowana jest przez pracowników biblioteki z entuzjazmem, wszyscy służą pomocą, bardzo się angażują.

Po części oficjalnej Sybiracy wspólnie z gośćmi oddali się wspomnieniom. Dla członków związku ówczesne lata są wciąż żywe, ale większość z nich, mimo iż powrót do przeszłości jest bolesny, chętnie opowiada o swoich przeżyciach, dając świadectwo prawdy i polskiej martyrologii.Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama