„Zbigniew Herbert – poeta kultury i moralista” - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy„Zbigniew Herbert – poeta kultury i moralista”      Jesienna szaruga za oknem, a w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej cisza i skupienie. W tak sprzyjającej atmosferze rozmowy o poezji stają się niewątpliwą przyjemnością, zarówno dla słuchających jak i dla wykładowcy. Przekonali się o tym wszyscy, którzy mieli okazję uczestniczyć w „Chojnowskich Spotkaniach z Literaturą" - imprezie organizowanej cyklicznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Powiatowy Zespół Szkół.
Spotkanie, które odbyło się 28 września, w całości zostało poświęcone twórcy, kolejnemu już z kręgu starych mistrzów, znakomitemu dramatopisarzowi, eseiście i poecie – Zbigniewowi Herbertowi. W pierwszej części półtoragodzinnego spotkania, Tadeusz Sznerch, legnicki literaturoznawca i krytyk literacki, przybliżył słuchaczom sylwetkę poety. Uczynił to jak zawsze w sposób interesujący, posługując się informacjami wykraczającymi poza program szkolny, tym samym umożliwił młodym ludziom poszerzenie zakresu wiedzy dotyczącej polskiej literatury współczesnej.
Z opowieści Tadeusza Sznercha wyłonił się obraz twórcy wiernego swoim zasadom, stojącego na straży takich wartości jak wolność, godność i wierność historii. Odwołującego się w swoich utworach do humanistycznej tradycji kultury europejskiej i rozważającego problemy współczesnego człowieka, cywilizacji oraz sztuki. Swoją wypowiedź Tadeusz Sznerch poparł analizą kilku utworów Zbigniewa Herberta, będących niejako przekrojem twórczości tego wybitnego poety. Wiersze zaprezentowała bibliotekarka Małgorzata Krzywda. To ze wszech miar ciekawe spotkanie zakończył utwór pt. „Raport z oblężonego Miasta", powstały w 1982 r., a odnoszący się do stanu wojennego.
Jesień jeszcze trochę potrwa, ciekawe spotkania z literaturą, organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną, także. Następne z cyklu – już w październiku. Tym razem serdecznie zapraszamy na spotkanie z refleksyjną poezją Jana Pawła II.


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
?2012-04-08cancer
:-(2006-02-06???

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama