Dostali szansę - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDostali szansę
Wkrótce miną dwa lata od czasu utworzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej w Chojnowie. Czas ten znacznie wpłynął na zmianę życia osób niepełnosprawnych uczęszczających do tej placówki. Wcześniej te osoby nie miały szansy pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Utworzenie WTZ zmieniło w bardzo dużym stopniu podejście społeczności lokalnej do osób niepełnosprawnych. Ci ostatni natomiast otrzymali szansę pełnego udziału w życiu społecznym, stali się bardziej otwarci, nabyli więcej pewności siebie.
Jak wiele WTZ zmieniło w ich życiu świadczą osobiste wypowiedzi: „.Zmieniło się bardzo dużo w moim życiu. Całe moje życie, ja sam się zmieniłem, moje kłopoty się skończyły. Brakowało mi kontaktów z rówieśnikami. Życie przestało być nudne.." - powiedział Krzysztof. „Tutaj spotkałam przyjaciół"- mówi Agnieszka.
„Jestem szczęśliwa, bo mam kontakt z ludźmi, bo się tu wielu rzeczy nauczyłam..." - mówi Magda.
Dwa lata działalności WTZ to przede wszystkim okres bardzo intensywnej pracy i nauki, zdobywania nowych doświadczeń oraz umiejętności. Uczestnicy doskonalą swoje umiejętności w czterech pracowniach: plastycznej, ogrodniczej, gospodarstwa domowego oraz stolarsko-ślusarskiej. Korzystają także z rehabilitacji leczniczej.
„ Jesteśmy docenieni za pracę, którą tu wykonujemy. Jest to wartość, której nikt nam wcześniej nie dawał" – mówi Krzysztof.
Podopieczni WTZ w trakcie dotychczasowej działalności brali udział w różnych uroczystościach w swojej placówce i poza nią. Oprócz licznych imprez okolicznościowych, które odbywały się w siedzibie Warsztatu, niepełnosprawni mieli także okazję promować się na aukcjach świątecznych, festynach, imprezach charytatywnych na zewnątrz.
Formą integracji uczestników WTZ z osobami niepełnosprawnymi z innych placówek były spotkania, m.in.: Wiosna Niepełnosprawnych w Miłogostowicach (V/2005), Paraolimpiada Osób Niepełnosprawnych w Legnicy (IX/2005), Legnicki Dzień Integracji (X/2005). Była to możliwość zaprezentowania swoich umiejętności sportowych i artystycznych, a owocem tej rywalizacji są liczne medale, dyplomy i nagrody.


Dzięki organizowanym przez Warsztat wycieczkom uczestnicy mieli okazję poznania nowych miejsc a tym samym stali się bogatsi o nowe, niezapomniane przeżycia. Odwiedzili m.in.: ZOO we Wrocławiu, Poznań, Gniezno, Kórnik, Rogalin, Leszno, Biskupin, Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Wieliczkę, Licheń, Warszawę, Częstochowę, Chorzów. Byli także na turnusie rehabilitacyjnego w Jarosławcu.
Od m-ca marca br. WTZ jest właścicielem busa do przewozu osób niepełnosprawnych, który placówka otrzymała dzięki nakładom finansowym PFRON oraz pomocy ze strony władz miasta. Dzięki temu, w ramach zajęć rekreacyjno-terapeutycznych, możliwe są wyjazdy na basen do Aquaparku w Polkowicach. Od m-ca września br. uczestnicy WTZ korzystają także z zajęć hipoterapii w Kwiatowie, a za sprawą aktorów z Krakowa mają także możliwość bezpośredniego kontaktu ze sztuką.
W licznych zajęciach proponowanych przez Warsztat uczestniczy 20 osób niepełnosprawnych. Jeszcze nie tak dawno zamknięci w czterech ścianach, ograniczeni własnymi ułomnościami, dziś odkrywają uroki codzienności, uczą się samodzielności, nawiązują towarzyskie kontakty, integrują się ze społeczeństwem. Pobierają lekcje życia, edukując jednocześnie innych.

M.T., J.E.
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama