Impreza dla Skory - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyImpreza dla Skory
To nie zdarza się często. Czworo uczniów chojnowskich szkół podstawowych miało sposobność obejrzeć spektakle teatralne na podstawie własnych legend o Skorze napisanych w ubiegłym roku na konkurs literacki.

      Majka Grześkowiak, Jakub Stasiewicz, Konrad Kośnik i Karol Wyskocki kilka miesięcy temu zostali laureatami konkursu literackiego pn. „Legenda o Skorze" ogłoszonego w ramach programu edukacyjno-kulturalnego „W poszukiwaniu źródeł Skory". Ich opowiadania stały się tematem konkursowych prac plastycznych i kanwą scenariuszy teatralnych spektakli.

      11 maja na scenie domu kultury autorzy legend mieli niecodzienną, być może nawet jedyną w swoim życiu, okazję obejrzeć kilka inscenizacji opartych o treść ich prac literackich.
- Jesteśmy dumni, zadowoleni i nieco stremowani – powiedzieli gazecie młodzi pisarze. – Bardzo ciekawi nas w jaki sposób legendy o Skorze zostaną pokazane.

      Spektakle prezentowali uczniowie szkół podstawowych z gminy Pielgrzymka, Zagrodno gminy Chojnów oraz miasta Chojnowa. Dla wielu z nich występ na scenie był teatralnym debiutem. Mimo to aktorskie kreacje – rycerzy, książąt, mieszczan, chłopów czy rzeki Skory były wiarygodne i naturalne. Na uwagę zasługiwały starannie przygotowane dekoracje, charakteryzacja i kostiumy. Opiekunowie stanęli na wysokości zadania, powodując, że efekty wizualne zdecydowanie podniosły wrażenie artystyczne poszczególnych przedstawień.

8 grup teatralnych z miejscowości położonych w dolinie Skory przez kilka godzin opowiadało legendy o tym „jak to ze Skorą bywało…"
Organizatorzy – Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Geograficzne z Wrocławia - nie spodziewali się takiego zainteresowania imprezą i tak wysokiego poziomu przedstawień.
- Cieszy nas, że po konkursie fotograficznym, literackim, plastycznym, i wyprawach do źródeł Skory, w których w sumie wzięło udział około 400 uczestników, także ten teatralny znalazł swoich sprzymierzeńców - wyjaśnia Jerzy Kucharski, współtwórca programu „W poszukiwaniu źródeł Skory".

      Z pewnością jury, pod przewodnictwem Stanisława Horodeckiego, miało spore trudności z przyznaniem pierwszej nagrody. Po kilkunastominutowych obradach ogłoszono wyniki, które były wypadkową zsumowanych punktów za scenografię, kostiumy i grę aktorską.

      Najwięcej punktów otrzymała grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Chojnowie, tuż za nimi znalazł się zespół "Nadzieja" ze Szkoły Podstawowej w Brochocinie, a artystyczny brąz zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej w Budziwojowie.


      Niewątpliwą atrakcją dla młodych aktorów były nagrody, które otrzymały wszystkie grupy teatralne biorące udział w konkursie. Wśród sprzętu fotograficznego, piłek, rakietki do tenisa stołowego i badminton, znalazł się też radiomagnetofon, z którego nagrodzeni – uczniowie z Budziwojowa cieszyli się najbardziej, taki sprzęt bowiem marzył im się od dawna. Dwa pierwsze zespoły wyjadą wkrótce na wycieczkę w Góry Sowie.
Nasza redakcja też dołożyła się do puli atrakcyjnych nagród. Nagrodę specjalną w postaci „Encyklopedii psów" za najlepszą prezentację roli Skory otrzymała od „Gazety Chojnowskiej" jedna z najmłodszych aktorek – Joasia Rokita z Budziwojowa.
Konferansjerkę prowadzili wspólnie Barbara Landzberg, Małgorzata Krzywda i Jerzy Kucharski prezentąjąc przed każdym występem zespół i okolice dorzecza Skory, z których pochodzi.

Teatralnej imprezie towarzyszyła wystawa prac plastycznych konkursu na ilustrację do legendy, ogłoszono też oficjalne wyniki tej rywalizacji:

I miejsce:
Paulina Barna (SP Nr 3 - Chojnów)
Michał Ficek (ZszP - Rokitki)
Joanna Łesiuk (SP Nr 3 - Chojnów)
II miejsce:
Dominika Krische (SP Nr 3 - Chojnów)
Angelika Truty (SP Nr 3 - Chojnów)
III miejsce:
Małgorzata Danielak (SP - Zagrodno)
Aleksander Ostropolski (SP Nr 3 - Chojnów)
Wyróżnienia:
Katarzyna Karpiak (SP Nr 3 - Chojnów)
Marta Zykowska (SP Nr 3 - Chojnów)Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama