"CZAR HAIKU" - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"CZAR HAIKU"
      Od kilku lat Chojnów znalazł się na mapie poezji "kraju kwitnącej wiśni". Po raz trzeci w naszym mieście zagościli twórcy tego specyficznego rodzaju poezji. W piątek 27 września w sali recitalowej Miejskiego Domu Kultury stało się "haikowo". O godzinie 10.00 uczniowie szkół średnich zrzeszonych w Powiatowym Zespole Szkół oraz Gimnazjum Nr 1spotkali się z autorką książki "Antologia polskiego haiku" p. Ewą Tomaszewską.
      Sala recitalowa wypełniła się po brzegi. Zabrakło miejsc siedzących i część młodzieży "rozlokowała się" pod ścianami. Słyszało się głosy: dlaczego nie zorganizowano spotkania w sali widowiskowej? Ale organizatorzy - panie: Barbara Landzberg i Ewa Lijewska, same były zaskoczone tą ilością uczestników, którzy zjawili się w sali.
      Spotkanie otworzyła E. Lijewska - dyrektor Miejskiego Domu Kultury - witając obecnych, po czym udzieliła głosu p. Ewie Tomaszewskiej. Lektorka skupiła się na omówieniu w ogóle haiku i na tym tle haiku polskiego.


      Książka Ewy Tomaszewskiej jest pierwszą tego rodzaju publikacją wydaną w Polsce, która w szerokim zakresie prezentuje rodzime haiku. Zawiera ponad 600 utworów 72 poetów, autorów wierszy, które powstawały w latach 1905-2001 (tak, tak, haiku ma niemal 100 lat w literaturze polskiej). W stylu tym pisali tak znakomici poeci, jak Jarosław Iwaszkiewicz, Czesław Miłosz czy Stanisław Grochowiak.

      W antologii znalazły się również utwory chojnowskich "haikowców" - Janusza Kamińskiego-Serediuka, Elżbiety Makowskiej i Grażyny Maziuk - autorów, którzy tego dnia wzięli udział w spotkaniu.
      Kolejnym lektorem był p. Tadeusz Sznerch - polonista z Legnicy, który wystąpił z wykładem "Haiku w regionie legnickim". Bardzo szczegółowo zaprezentował ruch haiku na naszym terenie, a także powstałe grupy literackie ze szczególnym podkreśleniam działalności grupy "PILEUS" kierowaną przez również uczestniczącego w spotkaniu p. Felixa Szutę. Nie było dla nas obojętnym, że wymieniając propagatorów haiku Tadeusz Sznerch wymienił również "Gazetę Chojnowską", od lat zamieszczającą kącik pod nazwą "PILEUS", w który prezentowane są utwory regionalnych poetów (poza wspomnianymi chojnowianami także utwory Lilianny Szmorąg, Izabeli Baszczyn, również związanej z Chojnowem, Danuty Fluder-Konarskiej i Marii Krystyny).
      W drugiej części spotkania p. Małgorzata Krzywda, na tle muzyki japońskiej, recytowała utwory haiku, także autorstwa obecnych na sali poetów.
      Organizatorzy i autorzy zadbali o stronę promocyjną spotkania. Pomiędzy młodych uczestników rozprowadzono losy, spośród których trzy (z zamieszczonymi w nich wierszami) uhonorowane zostały nagrodami w postaci zasponsorowanej przez chojnowskich twórców, prezentowanej w trakcie spotkania antologii Ewy Tomaszewskiej.P.S. Do dnia 31 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej oglądać można wystawę "JAPOŃSKIE PAMIĄTKI", będącą darem p. Ewy Depty-Maruyama, chojnowianki od lat zamieszkałej w Japonii. Serdecznie zapraszamy.
Zapraszamy również do skorzystania z "Antologii polskiego haiku" Ewy Tomaszewskiej w czytelni MBP. Istnieje możliwość zakupu wspomnianej pozycji (cena 12 zł).


Jerzy Józefowicz
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama