Kolejny „Pegazik” - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKolejny „Pegazik”      Ten konkurs recytatorski wymaga od uczestników dojrzałości i pewnego rodzaju doświadczenia. Być może dlatego w klasach gimnazjalnych chętnych do udziału nie jest zbyt wielu.
      13 lutego w szkolnym etapie „Pegazika", w Gimnazjum nr 2, udział wzięło 9 uczennic. Trzy dni później o awans do etapu miejskiego walczyli uczniowie Gimnazjum nr 1.
Poziom recytacji był zróżnicowany. Zgodnie z regulaminem zaprezentować należało prozę i wiersz. Wybór tekstów jest z każdym rokiem trudniejszy. Recytatorzy chcą nie tylko dobrze wypaść podczas deklamacji, ale pragną także wystąpić z oryginalnym tekstem. Nie zawsze dobór repertuaru jest trafny. Fachowcy twierdzą, że źle odbierany jest np. tekst męski w wykonaniu żeńskim, czy np. zwierzenia doświadczonej, dojrzałej kobiety w interpretacji nastolatki. O tym recytatorzy nie zawsze pamiętają. Stąd często zaskoczenie przy ogłoszeniu wyników. Dodatkowo w tej grupie wiekowej wymaga się już nieco dramaturgii, artyzmu i aktorstwa, a to nie jest łatwe. Recytacja, to nie tylko poprawnie wygłoszony tekst, to coś więcej. Tego „czegoś więcej" nie zawsze można się nauczyć, ale tak naprawdę liczy się przecież chęć, poszerzanie literackich horyzontów i obcowanie z poezją bez względu na formę.

      Dlatego gratulujemy wszystkim uczestnikom „Pegazika", a laureatom, którzy za kilka dni zmagać się będą ze słowem mówionym podczas etapu miejskiego, życzymy powodzenia.


Do etapu miejskiego awansowali:
z Gimnazjum nr 1:
Agnieszka Lenda, Ewa Panasiuk, Oskar Kuś, Joanna Kapral, Oskar Pawłowski, Patrycja Polańska.
z Gimnazjum nr 2:
Maja Grześkowiak, Katarzyna Bieżuńska, Paulina Burzmińska, Pamela Markiewicz, Joanna Adamska, Natalia Hołowiak.

Emilia Grzeskowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
DMODC0hNQkY92014-01-181DaJ94JbHY

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama