"Barka" - szansą dla bezrobotnych - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy"Barka" - szansą dla bezrobotnych      25.09. br. przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Bezrobotnych z filią w Chojnowie wraz z burmistrzem Andrzejem Dwojakiem, radnymi Józefem Tomasiem i Janem Rybczyńskim, spotkali się z założycielami Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" w Poznaniu, państwem Barbarą i Tomaszem Sadowskimi.
Wyjazd przedstawicieli stowarzyszenia i władz miasta miał na celu zapoznanie się z projektem ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Według w/w projektu wstępem do zatrudnienia ma być powstanie Centrów Integracji Społecznej. Centra te będą realizować program reintegracji zawodowej i społecznej między innymi osób długotrwale bezrobotnych.
      Po dyskusji uczestnicy spotkania mieli okazję bezpośrednio zapoznać się z działalnością Fundacji "Barka".
Członkowie "Barki" zajmują się szeroką działalnością. Wśród kilku branż jest m.in.:
- krawiectwo - gdzie szyje się flagi, proporczyki i obrusy dla Holandii;
- introligatorstwo - realizuje się tu zlecenia różnych przedsiębiorstw
- stolarstwo - wytwarza się tu meble na sprzedaż;
- ślusarstwo - w głównej mierze produkcja riksz;
Odwiedziliśmy także pracownię komputerową, gdzie prowadzi się kursy zarówno dla mieszkańców Fundacji jak i ludzi z zewnątrz.
      Fundacja w Poznaniu posiada również bank żywności, stołówkę, noclegownię, a także własne ambulatorium i przedszkole.
      Naszym celem była również wizyta w Gospodarstwie Edukacyjnym w Hudobczycach, które należy do Fundacji "Barka". Jest to, przejęty w dzierżawę dawny PGR. Na 460 ha ziemi prowadzi się hodowlę kóz, owiec typowo mięsnych, trzody chlewnej, a także uprawę ekologiczną ziół i warzyw oraz drzew owocowych.
      Największe wrażenie zrobiła na nas mała rafineria, gdzie wytwarza się biopaliwo z rzepaku na własne potrzeby.
      Osiągnięcia ludzi związanych z Fundacją oraz ich zaangażowanie robią ogromne wrażenie.
      Dziś "Barka" utrzymuje kontakty z fundacjami z całego świata.
      Nasza wizyta miała swój ciąg dalszy. 27 września nasi przedstawiciele wraz z panem Tomaszem Sadowskim spotkali się w Warszawie u Rzecznika Praw Obywatelskich. Spotkanie dotyczyło projektu ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Brali w nim udział przedstawiciele organizacji pozarządowych z całego kraju. Właśnie tam dowiedzieliśmy się, że zostanie utworzony rządowy program pilotażowy dotyczący zatrudnienia socjalnego, którym objęte zostanie 16 miejscowości z terenu naszego kraju. Wśród tej 16-stki jest również Chojnów. I właśnie to napawa nas ogromnym optymizmem, nadzieją na lepsze jutro, zwłaszcza, że wszystko wskazuje na to, iż program ruszy od stycznia 2003 r.
      Na zakończenie chciałabym złożyć serdeczne podziękowanie za okazaną pomoc i udział w tych spotkaniach panu burmistrzowi Andrzejowi Dwojakowi oraz radnym: p. Józefowi Tomasiowi i p. Janowi Rybczyńskiemu.

Za Zarząd
Przewodnicząca OSB
Bogusława Czarna


Bogusława Czarna
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
xp14WREp9bG2014-03-05K46CNHjirW
sXNAZ2ag2014-02-11mypGucKDf5
oAaMFyqcFHi2013-09-18FZxtjpK1B
82O7w2N32013-09-13fLB264EOv
dU3sfzmcz2013-09-12AJCBoem1

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama