U nas nie ma grypy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



U nas nie ma grypy




W miniony poniedziałek policja i służby miejskie otrzymały informację o padniętej kaczce nad rzeką Skorą. Wkrótce okazało się, że padły jeszcze dwie inne. Uruchomiono odpowiednie procedury, zabezpieczono teren i przekazano ptaki powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Z naszych informacji wynika, że nie były one zarażone ptasią grypą żadnego typu.
- Przyczyn padnięcia ptaków może być wiele – mówi Jadwiga Malik, inspektor ds. ochrony środowiska i obrony cywilnej Urzędu Miejskiego w Chojnowie. - Prawdopodobnie przedłużająca się zima osłabiła kilka kaczek, które nie wytrzymały gwałtownego spadku temperatury w nocy.

Urząd miejski nie ma oficjalnej informacji o wynikach badań chojnowskich kaczek. Ale to dobrze, bo instytut przesyła swoje ustalenia tylko w przypadku wykrycia wirusa. Brak wiadomości, to dobra wiadomość.
Nie ma więc powodów do niepokoju, chociaż ostrożności nigdy za wiele.
Chcąc zachować minimum ostrożności należy spożywać mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja poddane odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 700C, myć dokładnie z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym drobiem (deski, noże talerze) i pamiętaj, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy. Nie dotykać bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwych lub sprawiających wrażenie chorych ptaków dzikich ani ubitego drobiu, a przede wszystkim dopilnować, aby nie robiły tego dzieci. Trzeba też zadbać o to, aby dzieci unikały miejsc bytowania dzikiego ptactwa, ferm drobiu oraz innych miejsc jego przetrzymywania. Należy także pamiętać, aby surowe mięso drobiowe nie miało styczności z innymi produktami żywnościowymi i myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym.
Ważne także, aby bezwzględnie przestrzegać zaleceń wydawanych przez przedstawicieli inspekcji weterynaryjnej i państwowej inspekcji sanitarnej.

Ponad połowa Polaków uważa, że ptasia grypa stanowi zagrożenie.
Wzrosło wśród Polaków badanych przez CBOS przekonanie, że ptasia grypa stanowi dla nich zagrożenie: cztery miesiące temu uważało tak 62 proc. ankietowanych, obecnie zaś - 68 proc.
Sondaż przeprowadzono na początku marca, przed potwierdzonymi informacjami o wykryciu niebezpiecznego dla ludzi wirusa ptasiej grypy w Polsce. Natomiast pojawiły się już wówczas informacje o wykryciu wirusa w krajach europejskich, w tym w graniczących z Polską.
W ciągu czterech ostatnich miesięcy zwiększył się odsetek osób, które oceniły, że ptasia grypa stanowi poważne zagrożenie. W listopadzie taką opinię wyrażał co piąty pytany (20 proc.), obecnie zaś - co trzeci (33 proc.).
Zmniejszył się natomiast (o 7 pkt proc.) odsetek tych, którzy sądzą, że ptasia grypa nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla Polaków (z 32 do 25 proc.).
Z sondażu wynika, że obawy przed zakażeniem wirusem H5N1 nie znajdują również wyraźnego przełożenia na ilość spożywanego drobiu.
Jedynie dwóch na stu ankietowanych całkowicie zaprzestało jedzenia drobiu z obawy przed zakażeniem, co dziesiąty - ograniczył jego konsumpcję, natomiast zdecydowana większość badanych (83 proc.) nie wprowadziła żadnych restrykcji ilościowych w spożywaniu mięsa drobiowego. Podobnie było w listopadzie ub. r.

Coraz lepiej oceniane są przez obywateli działania podejmowane przez rząd i odpowiednie służby państwowe w celu zabezpieczenia kraju przed epidemią ptasiej grypy.
Obecnie połowa badanych (50 proc., wzrost o 16 pkt proc.) ocenia te wysiłki jako dostateczne, a nieco więcej niż co czwarty ankietowany (27 proc., spadek o 19 pkt) uznaje je za niewystarczające. 23 proc. ankietowanych nie potrafi ocenić jakości działań podejmowanych w tym zakresie.

(dane statystyczne – źródło Internet)


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama