Na LIV sesji cz.1 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNa LIV sesji cz.1      LIV sesja Rady Miejskiej Chojnowa, która odbyła się 29 marca dotyczyła głównie oceny ładu, porządku i bezpieczeństwa w minionym roku.

      Komendant chojnowskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej Ryszard Kawka omówił działalność podlegającej mu placówki wskazując na struktury, funkcje, wyposażenie i statystykę wydarzeń.
Straż pożarna prowadzi działania ratownicze rozumiane jako zespół czynności realizowanych w celu ochrony życia i mienia podczas pożarów, klęsk żywiołowy i innych miejscowych zagrożeń. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Chojnowie licząca obecnie 27 strażaków, chroni obszar miasta i gminy Chojnów o pow. 240 km2, zamieszkiwanym przez około 25 tysięcy oraz miejscowości Studnica i Siedliska.
Wyposażenie transportowe JRG w Chojnowie składa się przede wszystkim z dwóch samochodów gaśniczych, samochodów wężowych oraz cysterny zawierającej 9000 l bazy środka pianotwórczego.
JGR Chojnów w 2005 r. wyjeżdżała do pożarów 158 razy, 160 zgłoszeń dotyczyło miejscowego zagrożenia.
      Najczęściej notowaną przyczyną pożarów na terenie miasta i gminy Chojnów w ubiegłym roku była nieostrożność osób dorosłych z papierosami, zapałkami i otwartym ogniem, sprawcą miejscowych zagrożeń, najczęściej był natomiast silny wiatr.
Z uwagi na zmniejszenie godzinowego wymiaru pracy strażaków, w chojnowskiej jednostce zostały uszczuplone minimalne stany osobowe.
- W chwili obecnej w jednostce nie może być na służbie mniej niż 5 strażaków – mówi komendant. – Przy całkowitym stanie zatrudnienia w rozkładzie zmianowym 27 strażaków, wpływa to negatywnie na możliwości operacyjne jednostki oraz bezpieczeństwo ratowników.
Chojnowską straż wspomaga 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie gminy. Cztery z nich włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

      Informacja o stanie bezpieczeństwa przedstawiona na sesji przez komendanta Komisariatu Policji Adama Grabasa wskazuje, że na terenie działania KP Chojnów w roku 2005 zanotowano 728 dokonanych przestępstw, o 67 mniej niż w roku 2004.
Najwięcej, bo 201 przestępstw w 2005 r. dotyczyło jazdy pod wpływem alkoholu, 116 zdarzeń to kradzieże. Nieco mniej, bo 83 stwierdzono kradzieży z włamaniem. Ponad 30 przestępstw dotyczyło uszkodzenia mienia i fałszerstw kryminalnych. Ciekawostką może być fakt, że w 2005 roku na terenie działania KP Chojnów stwierdzono 2 przypadki korupcji, 5 przypadków krótkotrwałego zaboru pojazdu i tylko 2 zdarzenia bójek lub pobicia.
W chojnowskim komisariacie zatrudnionych jest 38 funkcjonariuszy, ale szef komisariatu liczy w niedługim czasie na obsadzenie wolnych wakatów.
- Podlegający nam obszar jest bardzo rozległy – wyjaśnia komendant Grabas. – Ma to zdecydowanie wpływ na szybkość reakcji na zgłoszenia. Zapewniam jednak, że każda informacja przyjmowana przez dyżurnego natychmiast dociera do patroli, które są na miejscu zdarzenia najszybciej jak jest to możliwe.
      Praca policji to nie tylko bezpośrednia walka z przestępczością. Policjanci pionu prewencji realizują obszerny program edukacyjno-prewencyjny skierowany głównie do młodzieży i dzieci w wieku szkolnym. W minionym roku odbyli oni 96 spotkań z uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych, w których uczestniczyło 1658 uczniów. Na tych spotkaniach rozmawiano o bezpiecznym wypoczynku podczas ferii zimowych i letnich wakacji o przestępczości wśród młodzieży i dzieci, bezpieczeństwie w drodze do szkoły i domu, narkomanii i patologii.
W tym okresie miały także miejsce spotkania z czlonkami wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i mieszkańcami okolicznych wsi.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama