Halo? Czy to telefon zaufania? - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyHalo? Czy to telefon zaufania?Masz problem? Nie wiesz co robić? Zabrakło Ci chęci do życia? Oszukano Cię lub skrzywdzono? Czujesz się samotny lub nieszczęśliwy? Nie potrafisz się wyzwolić z uzależnienia? ZADZWOŃ!

Od ubiegłego tygodnia w Chojnowie działa Telefon Zaufania, który aktywny jest w każdy wtorek i czwartek w godz. 16-18.

- Młodzieżowy Telefon Zaufania uruchomiliśmy dostrzegając narastające problemy nastolatków – mówi jedna z osób dyżurujących przy aparacie. – Chcemy, aby ten telefon był pomocą gwarantującą możliwość anonimowej wymiany myśli tym osobom, które przeżywają trudności natury moralnej, społecznej lub psychologicznej i próbują pokonać własne osamotnienie, uzależnienia, depresje, poczucie beznadziejności…
Nikt tu nie próbuje oceniać, wydawać sądów, pouczać. Przeszkolone osoby mają role słuchacza, ale nie biernego. Są oparciem dla wszystkich tych, którzy dotknięci są trudnymi, osobistymi problemami i nie chcą lub nie mogą się nimi podzielić z rodziną, znajomymi czy kimś, kto rozpoznałby ich tożsamość.
Telefon w takiej sytuacji jest idealnym rozwiązaniem. Nie trzeba patrząc w oczy rozmówcy ze skrępowaniem opowiadać o życiu, z którym sobie nie radzimy. Nie musimy spuszczać wzroku mówiąc o sprawach intymnych, nie blokujemy się oglądając wyraz twarzy naszego rozmówcy. Telefon zaufania ma stwarzać możliwość życzliwości, bezpieczeństwa i przede wszystkim anonimowości z obu stron.
- Dyżurujący przy telefonie ma pomóc w rozpoznaniu i nazwaniu trudności, szukaniu oparcia w sobie i najbliższym otoczeniu. Warunkiem skuteczności, oprócz umiejętności nawiązania kontaktu i rozumienia trudnych emocji rozmówcy, jest umiejętność takiego prowadzenia rozmowy, aby podtrzymać odpowiedzialność nastolatka za pomoc sobie w trudnej sytuacji i zmobilizować jego wiarę w siebie.
Na prośbę telefonującego, dyżurni Telefonów Zaufania kierują go do odpowiednich służb i instytucji oraz informują o istniejących możliwościach wyjścia z kryzysu.
Mimo, że ta forma pomocy kierowana jest głównie do młodzieży, wsparcie otrzyma tu każdy, kto tego potrzebuje. Na cenne wskazówki mogą liczyć np. rodzice, których metody wychowawcze zawodzą, bądź są zaniepokojeni pewnym zachowaniem swojej latorośli. Zdarza się, że z telefonu korzystają sąsiedzi, przypadkowi obserwatorzy, nauczyciele i pedagodzy, a nawet sprawcy przemocy i nadużyć.
- Dorastająca młodzież ma nieugruntowany system wartości, chwiejną równowagę emocjonalną, gubi się w odkrywanym właśnie świecie. Ta grupa społeczna wymaga z pewnością szczególnej troski, wsparcia i ukierunkowania. Ale, ich trudne sprawy rzutują zazwyczaj na otoczenie, które też często nie potrafi się w takiej sytuacji odnaleźć. Dlatego dla nich nasz numer jest również dostępny.

Telefon Zaufania jest na ogół tą „ostatnią deską ratunku". Ważne, aby każdy potrzebujący miał szansę się jej uchwycić.

Masz problem? Nie wiesz co robić? Zabrakło Ci chęci do życia? Oszukano Cię lub skrzywdzono? Czujesz się samotny lub nieszczęśliwy? Nie potrafisz się wyzwolić z uzależnienia? ZADZWOŃ!


SPECJALISTYCZNE TELEFONY ZAUFANIA


MIEJSCOWOŚĆ TELEFON ZAUFANIA NUMER TELEFONU

Białystok Telefon Zaufania Dla Kobiet w Ciąży i Rodziny 732-22-22
Jaworzno Anonimowy Telefon Zaufania dla Rodziny 616-27-79
Jelenia Góra Młodzieżowy Telefon Zaufania Uzależnień i AIDS 988
Katowice Całodobowy Telefon Kryzysowy/Kom. Obrony
Praw Niepełnosprawnych 205-38-80
Kraków Ośrodek Interwencji Kryzysowej 744-01-00
Lublin Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych 747-98-21
Sosnowiec Telefon Zaufania o Problemie Alkoholowym 225-50-11
Tarnobrzeg Kryzysowy Telefon Zaufania i Młodzieżowy
Telefon Zaufania 988 822-41-22
Warszawa Telefon Zaufania dla Osób z Problemem
Alkoholowym 842-26-00
Warszawa Telefon Zaufania dla Osób o Odmiennej
Orientacji Seksualnej Lambda 628-52-22
Warszawa Żydowski Telefon Zaufania 652-21-44
Zgorzelec Telefon Zaufania "Powrót z U" 775-65-14


Emilia Grzeskowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama