Ponad sto osób uczestniczyło 19 kwietnia w oficjalnym otwarciu Centrum Edukacyjnego mieszczącego się w budynku, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 2. Dziś obiekt zajmuje głównie Miejska Biblioteka Publiczna, która po przeprowadzce z ul. Ściegiennego zyskała ponad 300 m2 przestrzeni. Dzieje Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnowie w początkowym okresie podobne są do losów wielu małych bibliotek, które powstały po II wojny światowej na Ziemiach Zachodnich. Brak książek, tak potrzebnych mieszkańcom miasta, zrodził wówczas myśl o założeniu biblioteki. Została ona zarejestrowana pod nazwą "Miejska Biblioteka w Chojnowie" na początku 1949 roku. W tym czasie jej księgozbiór to 650 książek, z których korzystało 12 czytelników. Najpierw biblioteka mieściła się w jednej salce chojnowskiego muzeum, ale wkrótce została przeniesiona do budynku Zarządu Miejskiego przy Pl. Zamkowym. Na jej potrzeby przeznaczono na drugim piętrze dwa pokoiki o łącznej powierzchni 26 m2.
Praca w bibliotece w pierwszych latach jej istnienia nie była łatwa. Brakowało nie tylko książek, odpowiedniego lokalu, ale także i kadry posiadającej bibliotekarskie wykształcenie. W 1955 roku biblioteka otrzymała większe, 3.pokojowe pomieszczenie przy placu Bieruta 4 (obecnie Plac Konstytucji 3-go Maja). Lepsze warunki lokalowe stworzyły możliwość rozszerzenia form pracy z czytelnikiem.
W grudniu 1966 roku kolejna przeprowadzka - do nowej siedziby przy ulicy Ściegiennego. Polepszenie warunków lokalowych i bardzo dobre położenie biblioteki - w centrum miasta, w pobliżu szkół - sprawiły, że z jej zbiorów korzystało coraz więcej czytelników. Oprócz gromadzenia i udostępniania zbiorów, biblioteka prowadziła w tym czasie szeroką działalność kulturowo-oświatową, aktywnie włączała się w obchody Dni Chojnowa. Współpracując z przedszkolami, szkołami, instytucjami kultury, społecznym ogniskiem muzycznym i innymi, organizowała imprezy lokalne i ponadlokalne.
Obecnie, dzięki staraniom dyrektorki MBP i zaangażowaniu władz miasta Chojnów ma wspaniałą, przestronną i nowoczesną bibliotekę.
Rangę tego wydarzenia docenili wszyscy, którzy przybyli na otwarcie - przedstawiciele współpracujących z biblioteką instytucji, bibliotekarze szkolni, gminni i z zaprzyjaźnionych placówek z ościennych miejscowości, znajomi, sympatycy i przyjaciele. Honorowymi gośćmi byli także chojnowscy księża – ksiądz prałat Tadeusz Jurek i ksiądz kanonik Władysław Bystrek, którzy poświęcili pomieszczenia biblioteki.
-
Jestem niezmiernie wdzięczna burmistrzowi Janowi Serkiesowi – powiedziała w swoim wystąpieiu dyrektor MBP Barbara Landzberg –
To głównie dzięki jego działaniom dziś będziemy przecinać wstęgę w tym wspaniałym obiekcie. -
Ja z kolei – dodał burmistrz -
gorąco dziękuję pracownikom biblioteki, którzy z ogromnym zapałem angażowali się w prace związane z przeprowadzką. Podziękowań i gratulacji tego dnia było znacznie więcej.
-
Obecne lokum bez wątpienia poprawiło warunki funkcjonowania naszej instytucji – powiedziała Gazecie dyrektor B. Landzberg. –
Zapewnione w niej są nie tylko bardzo dobre warunki obsługi czytelników, ale także możliwości prowadzenia przez bibliotekę różnorodnej działalności kulturalno-edukacyjnej. Mogliśmy także uruchomić ważny dla wielu Miejski Punkt Informacji Europejskiej z powszechnym dostępem do Internetu. O tym jak bardzo poprawiły się biblioteczne warunki chojnowianie już się przekonali, biblioteka funkcjonuje bowiem od lutego. Na piętrze działa tu ponadto Społeczne Ognisko Muzyczne, a na drugim piętrze Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.