Nasi partnerzy z Francji cz.2 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNasi partnerzy z Francji cz.2      3 maja goście, wraz z mieszkańcami Chojnowa, uczestniczyli w uroczystościach narodowego święta wspólnie przeżywając podniosłe wydarzenie.
Równie wzruszająca dla wszystkich była uroczystość podpisania umowy partnerskiej, która miała miejsce tego samego dnia w Miejskim Domu Kultury. Uroczystośc rozpoczęto odegraniem hymnów narodowych obu krajów w wykonaniu orkiestry dętej pod batutą Jana Buńkowskiego, oraz hymnu europejskiego, który odśpiewał chór ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod kierunkiem Zenona Chmielewskiego.
- Francja zawsze była i jest bardzo ważnym dla Polski partnerem współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalno-naukowej.- powiedział m.in. w swoim przemówieniu burmistrz Chojnowa Jan Serkies – Jestem przekonany, że nasze relacje, wymiana doświadczeń, będą dzięki oficjalnemu partnerstwu prężnie się rozwijały. Dzięki podpisanemu dzisiaj dokumentowi wspólnie będziemy budować porozumienie bez granic i razem urzeczywistniać zjednoczenie Europy, a przyjazne stosunki będą rozwijały się w różnych aspektach życia jednocząc pokolenia i tworząc nowe, dynamicznie działające środowiska. I tego mieszkańcom Chojnowa i Commentry serdecznie życzę.
O przyjaznych stosunkach i woli rozwijania polsko-francuskiego partnerstwa mówił także przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Tadeusz Bobyk.
Mer Commentry podkreślił znaczenie jedności Europy i wspólne dążenie do rozwoju partenskich stosunków i zachowania przyjaźni między narodami. Na znak braterstwa przekazał na ręce burmistrza popiersie Marianny symbolizujące we Francji wolność i niezależność. Strona Polska obdarowała gości kryształowym pucharem z polskim orłem.

      Podpisana umowa obowiązywać będzie przez najbliższe trzy lata. Po tym okresie oba samorządy, jeśli wyrażą taką wolę będą mogły przedłużyć ją na kolejne lata. Mowa w niej jest m.in. o tym, że współpraca koncentrować się będzie w szczególności na nauce, historii, sprawach społecznych, sporcie oraz ochronie środowiska i przebiegać będzie przede wszystkim w formie wymiany, doświadczeń i ekspertyz oraz udzielania wsparcia w pozyskiwaniu środków pochodzących z Unii Europejskiej.
Tego dnia powiedziano wiele ciepłych słów o przyjaźni polsko-francuskiej, o pogłębianiu wiedzy i przekazywaniu sobie dorobku kulturowego. Z każdej z nich wypływał jeden wniosek - jesteśmy jednym z ogniw narodowej współpracy, bo procesy integracyjne to działania globalne, ale tak naprawdę zjednoczenie Europy dokonuje się najpierw na poziomie społeczności lokalnych i od nas samych zależy jak potoczą się losy nawiązanej właśnie współpracy.
Dopełnieniem uroczystości były występy chojnowskich artystów – grupy fletowej, zespołu muzyki dawnej Al Anticol, Reepley'a, Karambola i Brooklyn'u.

      Kolejny dzień to, przedpołudniowa wizyta w Gimnazjum nr 2, gdzie goście uczestniczyli w spotkaniu prezentującym działalność szkoły i rozmawiali o współpracy między placówkami oświatowo-kulturalnymi. Wcześniej kilkunastoosobowa grupa ucząca się w tej szkole języka francuskiego, dała popis swoich językowych i aktorskich umiejętności wystawiając „Śpiącą królewnę" w ojczystym języku gości.
Stąd Francuzi pojechali na wycieczkę do Karpacza, a po powrocie zaprosili chojnowian na wieczór francuski do Piotrowic, gdzie kwaterowali. W menu tego wieczoru królowały oczywiście sery, ale były też inne rodzime przysmaki.
Niemal cały piątek, 5 maja wypełnił gościom wyjazd do stolicy Dolnego Śląska. W programie tej wycieczki były nie tylko turystyczne ciekawostki Wrocławia, ale także wędrówki po sklepach.
- Przez sześć ostatnich dni mieliśmy tyle przygotowanych zajęć, że nie było czasu na zrobienie pamiątkowych zakupów – mówią Francuzi. – Chcielibyśmy przywieźć z Polski, souveniry które będą zawsze przypominać nam o tym wspaniałym pobycie w Chojnowie, dlatego zwiedzanie miasta było dla nas w tym momencie równie ważne jak zakupy.

- Tydzień spędzony w Polsce był dla nas bardzo atrakcyjny – powiedział mer Jean Louis Gaby – Przekażę mieszkańcom naszego miasta pozdrowienia od Was i opowiem jak serdeczni i gościnni są chojnowianie. We Francji Polacy znani są z otwartego serca i wielkiej serdeczności. Doświadczyliśmy tego i możemy to podsumować tylko w jeden sposób – krótkim, ale wymownym – DZIĘKUJEMY.

      Wizyta mieszkańców Commentry z pewnością zbliżyła obywateli obu miast. Przyjacielskie stosunki nawiązali tu także młodzi piłkarze, którzy mieszkali w domach swoich rówieśników, pytając o wiele ciekawych dla kilkunastolatka spraw, zmieniając każdego dnia obraz Polski i Polaków. Do tej pory bowiem ich wiedza o nas była skąpa i, po konfrontacji z rzeczywistością okazała się zupełnie nieprawdziwa.
- Polska kojarzyła nam się z ubogim, zaniedbanym krajem. Bardzo się myliliśmy i tak naprawdę teraz dopiero zastanawiamy się skąd mieliśmy taki wizerunek Polski. Kolejny raz potwierdza się teoria, że aby oceniać trzeba zobaczyć i poznać. Cieszymy się z tej wizyty i już czekamy na kolejne spotkanie.Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama