3 maja – święto narodowe - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy3 maja – święto narodoweOkolicznościowym koncertem w wykonaniu uczniów Muzycznego Ogniska Społecznego rozpoczęto w Chojnowie uroczystości związane z obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Występy młodych muzyków odbyły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Były więc jednocześnie inauguracją narodowego święta i pierwszą imprezą w nowym obiekcie.

Kilka dni później, dokładnie 3 maja mieszkańcy Chojnowa tradycyjnie spotkali się pod obeliskiem przy ul. Chmielnej składając wieńce i zapalając znicze pod pomnikiem pamięci poległym żołnierzom. W uroczystości wzięły udział władze miasta i gminy Chojnów, przedstawiciele związków kombatanckich i Sybiraków, chojnowianie oraz delegacja z Francji, z partnerskiego miasta Commentry, która gościła w Chojnowie przez kilka dni. Wśród nich była Polonia, która ze wzruszeniem obserwowała uroczystość.
- Łzy popłynęły, kiedy orkiestra zagrała hymn narodowy – mówi jedna z uczestniczek – Moi rodzice byli Polakami, a ja jestem w ich ojczyźnie po raz pierwszy od wielu lat. Zawsze jednak w duszy czułam polskość, którą rodzice wpajali mi od dziecka.

- Przemówienie burmistrza, podniosły nastrój, delegacje składające wieńce pod pomnikiem – to wszystko i z moich oczu wycisnęło łzy – dodaje stojący obok mężczyzna. – Nie przypuszczałem, że tak się rozczulę, ale cóż, w każdym z nas jest patriotyzm, który ujawnia się często właśnie w takich chwilach.
Oficjalne obchody rocznicy zakończono mszą św. w intencji Ojczyzny.

      Świąteczne popołudnie wypełnił festyn familijny, gwiazdą którego była grupa „Redlin" grająca, jak sama to określa, folkową muzykę świata. Uwspółcześnione ludowe klimaty Irlandii, Szkocji, krajów nadbałkańskich, nieco brzmień szantowych i inne, dla wielu nieco egzotyczne, rozbawiły festynową publiczność. Wcześniej na chojnowskiej scenie pokazały się zespoły taneczne i laureaci konkursu piosenki obcojęzycznej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 4. (o konkursie piszemy na str. 12).
Wystąpił także Jurand Kowalski, którego mieszkańcy i bywalcy plenerowych imprez doskonale znają jako wokalistę i muzyka.

      Majowy festyn był pierwszą w tym roku imprezą na świeżym powietrzu. Organizatorzy zapewnili dodatkowo zaplecze gastronomiczne i wspaniałą, słoneczną pogodę, nikt z uczestników nie może więc mieć powodów do narzekań. Przed nami kolejne zabawy w terenie. Najbliższe, to obchody Dni Chojnowa, które rozpoczną się już 3 czerwca.Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
nasz Chojnów2006-05-22ja

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama