Dni Chojnowa 2006 cz.1 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDni Chojnowa 2006 cz.1
      Oficjalne otwarcie Dni Chojnowa 2006, poprzedził wernisaż wystawy tkactwa artystycznego grupy „Wątek" z Wrocławia pn. „Odzyskana sztuka Wandy Bibrowicz".
W Muzeum Regionalnym zaprezentowano 24 prace 12 twórców gobelinów i kilimów, którzy w większości stawili się na spotkaniu inauguracyjnym. Grupa „Wątek" powstała 10 lat temu przy Galerii Tkactwa, którą założyła prof. Ewa Poradowska-Werszler w 1978 r. we Wrocławiu i skupia zarówno profesjonalnych tkaczy, jak i miłośników tkactwa zajmujących się tą dziedziną sztuki hobbystycznie. Prezentowane tkaniny są wzorowane, bądź dedykowane wybitnej artystce, nieżyjącej już Wandzie Bibrowicz.
To już druga inicjatywa tkaczy z Wrocławia, którzy specjalnie na Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego przygotowali dla mieszkańców Chojnowa wystawę gobelinów nawiązując do naszych tradycji i historii. Wystawa potrwa do końca lipca.


      Dni Chojnowa rozpoczął tradycyjny korowód. Młodzież i dzieci z chojnowskich szkół i przedszkoli przeszły ulicami miasta barwnym orszakiem, przebranie za postacie z bajek lub odległych epok. Dołączyli do niego przyjaciele z zagranicy - delegacja z partnerskiego miasta Egelsbach i byli mieszkańcy Chojnowa, od lat mieszkający w Niemczech, a także goście spoza grodu nad Skorą.
Kolorowa kolumna prowadzona przez orkiestrę dętą Jana Buńkowskiego i chojnowskie Bractwo Rycerskie przeszła centralnymi uliczkami rynku, pod scenę, gdzie włodarz miasta, w stroju szlacheckim, przywitał wszystkich i życzył udanej zabawy.
Świętowanie większość mieszkańców rozpoczęła od odwiedzenia festiwalowych kramów. Prezentowali się tu lokalni artyści wystawiając wyroby z wosku, haft ręczny, ceramikę, tkactwo, malarstwo, kompozycje kwiatowe, garncarstwo i inne. W ich pobliżu zlokalizowano ogródki i punkty gastronomiczne, które już w pierwszych godzinach festynu wypełniły się gośćmi.

      Część artystyczną rozpoczął teatr dla dzieci w wykonaniu aktorów z Krakowa. Spektakl pt. „Trąba słonia Salomona" zgromadził pod sceną najmłodszych mieszkańców, zainteresował też nieco starszych. Wielu słuchaczy miał także zespół „SOS", który wystąpił tuż po teatrzyku. Kwartet złożony z dwóch atrakcyjnych wokalistek i młodych wokalistów grał i śpiewał repertuar szwedzkiej grupy „ABBA". Te szlagiery znają wszyscy, niewielu widzów trzeba więc było namawiać do wspólnej zabawy. Festynową atmosferę podtrzymali kolejni artyści – szkolne zespoły taneczne, które mają w naszym mieście liczną rzeszę fanów. Brooklyn, Karambol, Reeplay i Diabołki zaprezentowały kilka układów nagradzonych na tegorocznych turniejach.
W miarę upływu czasu i zbliżającej się godziny 21, rynek wypełniał się liczną publicznością oczekującą na występ wyjątkowej gwiazdy. „Mówi się o nich „polscy Rolling Stonesi"... I faktycznie - coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych.No i ze względu na skomplikowane, nie wolne od dramatów dzieje... „(Jan Skaradziński). „Dżem" zgromadził pod chojnowską sceną tysiące fanów. Charakterystyczne brzmienie legendarnej grupy z każdą minutą podnosiło temperaturę i skalę wrażeń. Półgodzinne bisowanie świadczyło zarówno o sympatii słuchaczy dla zespołu, jak i szacunku muzyków dla publiczności. Ten wspaniały koncert komentowano jeszcze przez kolejnych kilka dni w rozmowach towarzyskich na forum stron internetowych miasta Chojnowa i stronach zespołu „Dżem".

Na tym jednak nie skończyło się nocne granie. Występ teamu pod nazwą „Avanti" miał wprawdzie mniej liczną publikę, ale ci, którzy zostali, przy włoskich rytmach, bawili się wspaniale. Tańczących nie zniechęcił nawet wiosenny deszcz, w klimatach Italii, dotrwali do kulminacyjnego punktu sobotniego święta – pokazu sztucznych ogni. Fajerwerki rozświetlające ciemne niebo widać było z wielu miejsc Chojnowa, a towarzyszący im podkład muzyczny niósł się przez kilka minut po całym mieście.

      Kolejny dzień i kolejne przygotowane atrakcje skupiły mieszkańców na placu zielonym przy Miejskim Domu Kultury. Niedzielny festyn rozpoczął się tradycyjnym już koncertem „Chojnowianie – Chojnowianom". Przez dwie godziny na scenie oglądaliśmy młodych, rodzimych artystów z przedszkoli nr 1, 3 i Szkoły Podstawowej nr 4 oraz kabaretu „Na czworaka" z PZS. Był to swego rodzaju podarunek chojnowskich uczniów dla wszystkich, którzy uczestniczyli w miejskim święcie, a jednocześnie prezentacja umiejętności i artystycznych talentów.

Występ znanego naszej społeczności zespołu „Haward" wprowadził wszystkich w wir festynowej zabawy. Znane i lubiane przeboje polskiej estrady trafiają niemal do każdego, o staniu w miejscu nie było więc mowy. Tą atmosferę podtrzymali także kolejni wykonawcy – „Wędrowne Gitary" z piosenkami „Czerwonych Gitar". Melodie lat sześćdziesiątych, to jak się okazało, nie tylko repertuar czterdziestolatków, młodzież podchwytywała teksty i nutę równie szybko jak ich rodzice.
Drugi dzień miejskiego święta zakończył występ grupy „Kto to" i Kasi Wilk, znanej wokalistki młodego pokolenia, dwukrotnie nagrodzonej na festiwalu w Opolu.

      Miejski Dom Kultury w Chojnowie serdecznie dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, których praca i zaangażowanie w przygotowanie i realizację obchodów Dni Chojnowa 2006 pozwoliła na organizację dorocznego święta miasta. Dziękujemy: panu Burmistrzowi i pracownikom Urzędu Miejskiego, Dyrektorowi ChZGKiM i pracownikom zakładu, Komendantowi Komisariatu Policji w Chojnowie i wszystkim zaangażowanym w ochronę Dni policjantom, Komendantowi JRG straży pożarnej w Chojnowie i podległym mu strażakom, pogotowiu ratunkowemu, placówkom oświatowym naszego miasta – przedszkolom, szkołom podstawowym, gimnazjom oraz reprezentantom Powiatowego Zespołu Szkół – za udział w barwnym korowodzie i występy w koncercie „Chojnowianie-chojnowianom", wystawcom prezentującym swe wyroby w ramach IV Festiwalu Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego.
Dziękujemy sponsorom: BZ WBK, BS Chojnów, firmom Höcker, Feerum, Komerc, Polers – za wsparcie finansowe. Dziękujemy mieszkańcom Rynku, którzy corocznie z wielką wyrozumiałością podchodzą do naszego nocnego świętowania i wszystkim mieszkańcom Chojnowa – za udział we wspólnej zabawie.
Na zakończenie chcę także podziękować pracownikom MDK. To na ich barkach spoczywa corocznie główny ciężar tak organizacji, jak i przeprowadzenia obchodów Dni Chojnowa.
Stanisław Horodecki -dyr. MDK

Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
pagPGYa52014-02-11yDCjABkghVsb
Yh9V5KXjEwa2013-09-12fMUswoA71X

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama