Chce się dzielić pasją - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChce się dzielić pasjąWszystko zaczęło się około 40 lat temu, kiedy mały wówczas Marian wystrugał z drzewa samolot potrzebny do podwórkowych „gier wojennych". Od tego czasu spod jego zręcznych rąk „wyfrunęły" setki różnego rodzaju modeli, głównie zdalnie sterowanych szybowców.

      Marian Bąblewski ma na swoim koncie wiele nagród z zawodów modelarskich. Za najcenniejszy uważa Puchar Polski, który zdobył pięć lat temu. Dziś nie składa swoich latających modeli dla nagród – robi to z zamiłowania i może z przyzwyczajenia. Swoimi doświadczeniami chciałby dzielić się z innymi. Dorastający syn nie wykazuje zainteresowania tą dziedziną, przyszłych pasjonatów należało więc poszukać poza rodziną.
- W wielu miastach w Polsce, w czerwcu obchodzony jest dzień latawca – mówi. M. Bąblewski – Pomyślałem, że moglibyśmy dołączyć do tych lotniczych tradycji, a jednocześnie zaszczepić w młodych ludziach modelarską żyłkę i zająć niewykorzystany wolny czas.
W pierwszych dniach czerwca, pan Marian zorganizował dla dzieci i młodzieży z ul. Samorządowej, osiedlowe zawody latawcowe. Sam wykonał około 50 latawców, zachęcił zawodników, ufundował nagrody i … uniosły się barwne latawce nad Chojnowem.

Niemal każdy z zawodników puszczał latawiec po raz pierwszy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Trzeba znać kilka technik, nieco praw fizyki i termodynamiki, wtedy można liczyć na sukces.
Tą znajomością wykazała się Kasia Żukowska, która okazała się najlepsza spośród 11 zawodników. Drugie miejsce zajął Patryk Orzeł, trzecie Ewa Pałupska, która zdobyła także nagrodę specjalną.
W tej dyscyplinie pod ocenę bierze się najwyższy lot latawca, jego urodę i wykonanie. W pierwszych, chojnowskich zawodach twórcą wszystkich latawców był pan Marian, trudno więc było nagradzać zawodników za najpiękniejszy model. Młodzi chojnowianie obiecali jednak, że na kolejną rywalizację sami przygotują latawce. Według wstępnych zapowiedzi druga edycja zawodów latawcowych odbędzie się pod koniec sierpnia. Udział w nich może wziąć każdy zainteresowany i uzdolniony manualnie.
Zapraszamy i zachęcamy – o dokładnym terminie poinformujemy.

Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama