Ślub ze szkołą - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyŚlub ze szkołą      Nowy tornister, podręczniki, zeszyty i bogato wyposażony piórnik – ekwipunek pierwszoklasisty, chociaż cenny i niezbędny, nie czyni zeń jeszcze pełnoprawnego ucznia. Okazuje się, że do tego, żeby szczycić się mianem pierwszoklasisty trzeba czegoś więcej – ślubowania i pasowania. Uroczystość doniosła i jedna z ważniejszych dla każdego kilkuletniego człowieka.
W minionym tygodniu zaszczytu tego dostąpili uczniowie obu chojnowskich szkół – Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 4.

Niebieskie birety
24 października tłumy wypełniły salę kinową Miejskiego Domu Kultury. Rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, oraz szkolna społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 asystowali siedmiolatkom w ich uroczystości.
Zaczęło się jak u Hichocka – napięcie rosło z każdą minutą. Przybyłych na uroczystość przywitał szkolny zespół akrobatyczny prowadzony przez Hannę Kaczyńską. Oryginalne i niełatwe układy gimnastyczne zrobiły wrażenie nie tylko na najmłodszej publiczności. Potem grupa wokalna Synkopa pod dyrekcją Marii Pękali dała popis umiejętności piosenkarskich. To był wstęp do tego, co miało wydarzyć się za chwilę. Dyrektor SP 3 – Mariusz Szklarz, nie bez tremy, objaśnił kandydatom na pełnoprawnych uczniów jego szkoły, jakie są ich prawa i obowiązki, życzył jednocześnie dzieciom i rodzicom wielu sukcesów w codziennej pracy. Podobne życzenia złożył siedmiolatkom burmistrz Jan Serkies.
Wreszcie nadszedł ten moment. Poczet sztandarowy, sylwetka na baczność, dłonie uniesione w geście przysięgi i rota powtarzana za dyrektorem –wszystko w atmosferze powagi. Dopełnieniem uroczystości były magiczne słowa „pasuje Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 3" i gigantyczny ołówek złożony na ramieniu. Gromkie brawa, dyplomy, gratulacje oraz drobne prezenty i SP 3 ma już kolejnych 43 uczniów na pełnych prawach.
Imprezę zamknął spektakl teatralny w wykonaniu grupy Aja pod kierunkiem Anny Pauch. Z pewnością w niedalekiej przyszłości, dzisiejsze pierwszaki zasilą szeregi grup artystycznych, sportowych i innych funkcjonujących w tej placówce.

W państwie Króla Maciusia I
Przy akompaniamencie rytmicznej muzyki, prowadzeni przez króla Maciusia I i jego świtę, 24 października , 97 kandydatów do miana ucznia wkroczyło dumnie na salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej nr 4. Nieco stremowani, jeszcze zagubieni, przyjęci zostali owacjami dorosłych i starszych uczniów. Pierwszaków przywitał sam Maciuś I, który od tego roku niepodzielnie włada placówką wytyczając szkolnej braci edukacyjne programy.
Dyrekcja, najbliżsi, zaproszeni goście i oczywiście sami pretendenci do tytułu z przejęciem oczekiwali na uroczystą chwilę. Nastąpiła ona wkrótce po odśpiewaniu narodowego i szkolnego hymnu. Przedstawiciele klas pierwszy złożyli raport o gotowości do przysięgi i nadszedł TEN moment. Uczniowie powtarzając rotę złożyli ślubowanie przyrzekając m.in. sumienność, pracowitość i pełne zaangażowanie w sprawy szkoły. Dyrektor „czwórki" Elżbieta Borysewicz, wicedyrektor Beata Kornicka-Miler oraz burmistrz Jan Serkies dokonali ceremonii pasowania zamykając tym samym całość doniosłej uroczystości. Dyplomy będące certyfikatami mianowania na ucznia i drobne prezenty dla nowo przyjętych uczniów były dopełnieniem tego niecodziennego spotkania. Na zakończenie pełnoprawni pierwszoklasiści wykazali się swoimi umiejętnościami artystycznymi deklamując pierwsze w swoim szkolnym życiu wiersze. Z pewnością nie ostatnie, bo od tego momentu okazji do popisów młodzi korczakowcy będą mieli wiele.
Uroczystość przygotowano pod kierunkiem nauczycielek – Renaty Safin, Anny Grabek i Anny Denisiak. Oprawę muzyczną opracował Zenon Chmielewski.

Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama