Sowieckie piekło 1939 – 1956 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Sowieckie piekło 1939 – 1956



Pod takim tytułem od 6 grudnia w Muzeum Regionalnym eksponowana jest wystawa poświęcona deportacjom i życiu Polaków na zesłaniu.
Ekspozycja składa się z materiałów archiwalnych i zdjęć ze zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w Warszawie, Centralnego Archiwum Wojskowe w Rembertowie, Hoover Institution, Stanford, USA, Instytutu Pamięci Narodowej, Ośrodka Karta w Warszawie, Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie i osób prywatnych.
Wystawa dedykowana jest wszystkim, którzy przeszli Golgotę Sybiru i przyświeca jej motto „Jeżeli my o nich zapomnimy, to Bóg niech zapomni o nas".
W otwarciu wystawy udział wzięli członkowie chojnowskiego koła Związku Sybiraków, władze miasta, zaproszeni goście i mieszkańcy Chojnowa. Zdjęcia, cytaty wypowiedzi deportowanych, dokumenty urzędowe i opisy wydarzeń tamtego okresu u jednych wywołują przykre wspomnienia, u innych trwogę i współczucie dla zesłańców.
Rzeczywistą liczbę ofiar represyjnej polityki stalinowskiego reżimu trudno ustalić.
O zbrodniach sowieckich na obywatelach polskich przez długi czas nie wolno było mówić. Pierwsze opracowania na ten temat ukazywały się na emigracji, a od 1976 r. w kraju – w tzw. drugim obiegu.
Zdecydowanie największe rozmiary eksterminacja narodu polskiego przybrała w latach II wojny światowej. Po 17 września 1939 r. pod sowiecką okupacją znalazło się 51 % powierzchni Polski i ponad 13 mln polskich obywateli. Wśród nich byli także obecni chojnowianie.

Zapraszamy – wystawa czynna do 10 stycznia.







Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama