KALENDARIUM 2006 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKALENDARIUM 2006STYCZEŃ

Podzielili się talentem
Kolejny raz w Chojnowie zorganizowano Przegląd Kolęd i Jasełek, w którym udział wzięły dzieci Eucharystycznego Ruchu Młodych naszej diecezji.

Pomogliśmy dzieciom
Chojnowianie przekazali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jedenaście tysięcy trzysta dziesięć złotych.
Temperatura na ulicach była minusowa, ale atmosfera ciepła i przyjazna. Jeszcze cieplej było w Miejskim Domu Kultury, gdzie na scenie prezentowała się chojnowska młodzież. Organizacją chojnowskiej orkiestry, podobnie jak w latach ubiegłych zajęli się harcerze. Część rozrywkową zapewnił Miejski Dom Kultury w porozumieniu ze szkołami i chojowskimi zespołami muzycznymi.

LUTY

Akcja Skora
W pierwszych dniach lutego chojnowianie byli świadkami niecodziennego zjawiska na Skorze. Rzeka przybrała, a na jej powierzchni pojawiły się równie efektowne, co niebezpieczne, kry. Ogłoszono alarm przeciwpowodziowy, konieczna była interwencja wojska. Kilka godzin później do Chojnowa przyjechała 22 osobowa grupa saperów i służb pomocniczych, która po użyciu środków wybuchowych, opanowała zagrożenie.

Dla babci i dziadka
Dzi – Wnu, czyli Dziadkom – Wnuki, to impreza, jaką Miejski Dom Kultury wspólnie z Przedszkolem nr 1 i Szkołą Podstawową nr 4 przygotował dla wszystkich seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka. Była to druga edycja tej sympatycznej imprezy, na której bawią się dzieci, rodzice i dziadkowie.

Pożegnaliśmy Doktora
W nocy z 20 na 21 lutego, przeżywszy 81 lat, zmarł doktor Andrzej Pawłowski – Zasłużony dla Miasta Chojnowa.
Chojnowianie pożegnali się z Nim 24 lutego, podczas mszy świętej, później tłumnie odprowadzili do karawanu, którym doktor odjechał w swoje rodzinne strony – do Wrocławia.

MARZEC

Przejrzysty urząd
4 marca burmistrz odebrał w Warszawie Certyfikat „Przejrzystej Polski, który kilka dni wcześniej kapituła przyznała urzędowi miejskiemu w Chojnowie.
Spełniając regulaminowe wymogi UM przyczynił się do poprawy jakości życia publicznego oraz do pobudzania aktywności obywatelskiej i otrzymał certyfikat ukończenia akcji „Przejrzysta Polska" z wynikiem pozytywnym.

KWIECIEŃ

PRO MEMORIAM
2 kwietnia w rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, chojnowianie uczestniczyli we mszy św. modląc się i ze wzruszeniem wspominając Wielkiego Polaka.
W duchowym spotkaniu wzięły udział setki mieszkańców. Punktualnie o godz. 21.37, godzinie śmierci Jana Pawła II, rynek pogrążył się w ciemnościach, umilkły śpiewy i modlitwy. Głęboką ciszę przerwał dźwięk donośnie bijącego dzwonu z kościelnej wieży, a ciemność rozświetliły setki zniczy migoczących w dłoniach mieszkańców. Gdy dzwon milkł, z głośników popłynął głos Jana Pawła II.: „Żegnam Was, zostańcie z Bogiem - Jezu ufam Tobie".
Prezent od Marszałka
Urząd Marszałkowski we Wrocławiu zakupił zbiór eksponatów złotniczych pochodzących z Dolnego Śląska, wykonanych przez wybitnych, niezwykle cenionych złotników. Wśród nich znalazł się puchar Balthasara Pohla, złotnika z Chojnowa. Marszałek Paweł Wróblewski przekazał cenny skarb chojnowskiemu muzeum.

Wokalna rywalizacja
W czwartym już Regionalnym Przeglądzie Piosenki organizowanym przez Miejski Dom Kultury wzięło udział kilkudziesięciu wykonawców z Legnicy, Lubina, Przemkowa, Proboszczowa, Kotli, Złotoryi i Chojnowa. Przegląd z każdym rokiem cieszy się coraz większą popularnością, wzrasta także poziom występów, przybywa wokalistów i placówek pragnących wystawić swoich reprezentantów.

Oficjalne otwarcie
Ponad sto osób uczestniczyło 19 kwietnia w oficjalnym otwarciu Centrum Edukacyjnego mieszczącego się w budynku, gdzie jeszcze kilka lat temu funkcjonowała Szkoła Podstawowa nr 2. Dziś obiekt zajmuje głównie Miejska Biblioteka Publiczna, która po przeprowadzce z ul. Ściegiennego zyskała ponad 300 m2 przestrzeni.
Na piętrze działa ponadto Społeczne Ognisko Muzyczne, a na drugim piętrze Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

Nasi partnerzy z Francji
29 kwietnia, na Placu Zamkowym władze miasta, przywitały gości z Francji, którzy przyjechali do Chojnowa z rewizytą.
Kilkudniowy pobyt obejmował I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa, poznawanie Chojnowa i okolic, ale jego głównym punktem było podpisanie partnerskiej umowy pomiędzy Chojnowem a Commentry.

Młodzi aktywni
Charytatywny koncert, jaki odbył się 30 kwietnia w domu kultury, to jedno z pierwszych tak dużych przedsięwzięć Młodzieżowej Rady Miejskiej. W koncercie wystąpiło kilkanaście zespołów reprezentujących chojnowskie szkoły oraz zespoły muzyczne działające przy MDK.
Dochód z koncertu organizatorzy przeznaczyli na pomoc świetlicy socjoterapeutycznej.

Inwestycje
* dokonano wymiany okien w kawiarence Miejskiego Domu Kultury.

MAJ

3 maja – święto narodowe
3 maja mieszkańcy Chojnowa tradycyjnie spotkali się pod obeliskiem przy ul. Chmielnej składając wieńce i zapalając znicze pod pomnikiem pamięci poległym żołnierzom. W uroczystości wzięły udział władze miasta i gminy Chojnów, przedstawiciele związków kombatanckich i Sybiraków, chojnowianie oraz delegacja z Francji, z partnerskiego miasta Commentry, która gościła w Chojnowie przez kilka dni.

Taniec z gwiazdeczkami
Ponad 900 roztańczonych nóg należących do młodych ludzi kochających taniec trzęsło chojnowską sceną podczas VII Regionalnego Przeglądu Tańca „Stonoga". W tym roku na scenie zaprezentowało się około 20 zespołów prezentując różne formy taneczne.

20 lat SP4
Obchody jubileuszu 20.lecia, Szkoła Podstawowa nr 4 rozpoczęła rodzinnym festynem. Piknik na terenie placówki, który odbył się 13 maja, był okazją do spotkania obecnych uczniów i ich rodziców, kadry oraz absolwentów.
Program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję zainteresowani mogli obejrzeć w sali Miejskiego Domu Kultury.

Małe jest piękne
13 maja w Miejskim Domu Kultury, po raz trzynasty odbył się Regionalny Przegląd Piosenki Przedszkolnej" Bambiniada".
Przegląd każdego roku przyciąga rzesze widzów – głównie bliskich wykonawców, którzy z ogromną niecierpliwością oczekują występów swoich pociech, potem gromkimi brawami oklaskują, często, debiutanckie prezentacje.
Do tegorocznego przeglądu zgłosiło się 16 przedszkoli, co jak podkreślają organizatorzy, jest rekordową liczbą.

Inwestycje
* zakończono wymianę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ul. spacerowej, Cichej, Młynarskiej i Złotoryjskiej

CZERWIEC

Miejskie święto
Oficjalne otwarcie Dni Chojnowa i Festiwalu Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego 2006 miało miejsce 3 czerwca. Rozpoczął je tradycyjny korowód. Młodzież i dzieci z chojnowskich szkół i przedszkoli przeszły ulicami miasta barwnym orszakiem, przebrane za postacie z bajek lub odległych epok. Dołączyli do niego przyjaciele z zagranicy - delegacja z partnerskiego miasta Egelsbach i byli mieszkańcy Chojnowa, od lat mieszkający w Niemczech, a także goście spoza grodu nad Skorą. Na scenie prezentowały się rodzime zespoły artystyczne i zaproszeni muzycy. Gwiazdą wieczoru był zespół „Dżem". Drugi dzień miejskiego święta skupił mieszkańców na placu zielonym przy Miejskim Domu Kultury. Niedzielny festyn rozpoczął się koncertem „Chojnowianie – Chojnowianom".

Roczek we troje
Chojnowskie trojaczki – Katarzyna, Bartosz i Szymon Ginda, 7 czerwca skończyły roczek. Z tej okazji rodzice przygotowali przyjęcie, na którym główną atrakcją był okazały tort oraz mnogość prezentów. Wśród nich znalazły się też podarunki od władz miasta.

Inwestycje
* dokonano wymiany nawierzchni chodnika na ul. Kilińskiego,
* Zakończono I etap napraw cząstkowych nawierzchni jezdni.

LIPIEC

W maju zaśpiewa dla chojnowian
Nasze miasto odwiedził solista Opernhaus Zurych w Szwajcarii chojnowianin Bogusław Bidziński. Światowej sławy tenor spotkał się z burmistrzem celem omówienia szczegółów koncertu, jaki zaplanowano na maj 2007 roku.

Inwestycje
* zakończono przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w ulicach: Złotoryjska, Spacerowa, Cicha i Młynarska.
* zakończono modernizację nawierzchni chodników przy ul. Spacerowa, Cicha i Młynarska.

SIERPIEŃ

Znowu wicemistrzem Europy
Chojnowianin, czołowy polski kulturysta Grzegorz Sochacki po raz drugi zdobył tytuł wicemistrza Europy w kategorii koguciej. Na Mistrzostwach Europy Mężczyzn w słowackiej stolicy Bratysławie przegrał z trzykrotnym mistrzem Europy, Słowakiem Adamem Cebulą.

Świętowanie z Tyskim
Już po raz piąty, na przełomie lipca i sierpnia ruszył w trasę konwój złożony z kilkunastu ciężarówek. Tyskie Grand Tour 2006 to cykl imprez organizowanych w 29 miastach. Jednym z nich był Chojnów, gdzie Tyskie stacjonowało 18 sierpnia.
Na piwnym pikniku bawiły się setki mieszkańców.

Inwestycje
* wykonano nowe nawierzchnie chodników w ulicach: Spacerowa, Cicha, Młynarska.
* zakończono budowę chodnika na ul. Kilińskiego – od Krasickiego do ul. Słowackiego
* zakończono budowę chodnika przy ul. Poźniaków.

WRZESIEŃ

Prezentacja Chojnowa
3 września Chojnów zaprezentował się na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice, gdzie odbyły się obchody „Dnia Dolnego Śląska".
Miasto przy swoim stoisku skupiało publiczność przyciągając oryginalną muzyką w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Al'Antico z SP4 oraz występami naszego Bractwa Rycerskiego. Zainteresowani przeszłością grodu nad Skorą mogli dowiedzieć się tu o naszych tkackich tradycjach, a nasze zabytki obrazowała fotograficzna wystawa. Wydany na okoliczność Dni Dolnego Śląska folder informował o najciekawszych miejscach Chojnowa.

Pierwszy raz w Chojnowie
7 września do naszego miasta przyjechała 30.osobowa grupa mieszkańców Egelsbach. Goście przybyli do Chojnowa na zaproszenie Chojnowskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Miast Partnerskich w ramach wymiany między miastami partnerskimi. Niemieckich gości podejmowali w swoich domach chojnowianie. Większość mieszkańców Egelbach przyjechała do Polski po raz pierwszy.

Aby do lata
16 września, na placu przy Miejskim Domu Kultury chojnowianie pożegnali wakacje i lato. Chociaż „szkoda lata", to pożegnanie było radosne i w rytmach wszelakich.
Mieszkańców bawił chojnowski kwartet Deep, Grzegorz Dowgiałło stypendysta fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier, zespół Polish Fiction. Gośćmi pożegnalnego festynu była grupa ze Świebodzina pod tajemniczą nazwą A.S.O. oraz egzotyczny JamboAfrica.

Inwestycje
*wymieniono stolarkę okienną w elewacji frontowej Gimnazjum nr 1,
*wybudowano sieć kanalizacji ogólnospławnej w ul. Żeromskiego.

PAŹDZIERNIK

Spotkanie po latach
7 października Mszą Świętą rozpoczęły się uroczyste obchody 60.lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie. Program przewidywał między innymi powitanie absolwentów i zaproszonych gości w ogrodzie szkolnym, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, spotkania z nauczycielami oraz zwiedzanie szkoły, akademię w Miejskim Domu Kultury i bal w Piotrowicach.

Chojnów włączony do strefy
17 października premier Jarosław Kaczyński podpisał rozporządzenie w sprawie
objęcia chojnowskich terenów przemysłowych granicami Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tym samym zakończyła się długotrwała procedura, którą władze miasta rozpoczęły w ubiegłym roku.

Silebia – po raz pierwszy
21 października na gościnnej scenie sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury odbył się I Przegląd Teatralny Baśni i Legend Dolnego Śląska SILEBIA. Na pierwszym Przeglądzie gościliśmy grupy teatralne z Bielawy, Lwówka Śląskiego, Ciepłowodów, Wilkowa i Grębocic. Honoru gospodarzy broniła nasza młoda formacja teatralna „Antrakt" z MDK pantomimą „Husyci – pogromcy życia".

Ostatnia sesja
25 października na LXIII sesji, radni minionej kadencji obradowali po raz ostatni.
Było to posiedzenie podsumowań i podziękowań.

Inwestycje
* zakończono budowę boiska wielofunkcyjnego wraz z oświetleniem i odwodnieniem przy Gimnazjum nr 2,
* zakończono budowę budynku wielorodzinnego z mieszkaniami socjalnymi przy ul. Złotoryjskiej,
* zakończono budowę ulicy Kazimierza Wielkiego,
* wymieniono sieć wodociągową w ul. Żeromskiego,
* wykonano nawierzchnię asfaltową w ciągu pieszojezdnym pomiędzy ulicami Łokietka i Gen. Maczka,
* wykonano nawierzchnię asfaltową jezdni w ulicy Spacerowej pomiędzy aleja parkową a Pl. Zamkowym.
* rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego z nawierzchni z trawy syntetycznej i odwodnieniem oraz oświetleniem przy ul. Małachowskiego.

LISTOPAD

Po wyborach
12 listopada chojnowianie wzięli udział w wyborach samorządowych.
Spośród 11785 uprawnionych do głosowania przy urnach stanęło 4996 osób.
Wybrano 15 radnych, z których czterech pełnić będzie funkcję radnego kolejną kadencję.
Jana Serkies został Burmistrzem Miasta Chojnowa.

Dzień Niepodległości
Uroczystości obchodów 11 listopada rozpoczęły się koncertem okolicznościowym w sali imprez Miejskiej Biblioteki Publicznej w przeddzień narodowego święta. Następnego dnia mieszkańcy Chojnowa spotkali się przed obeliskiem przy ulicy Chmielnej. Uroczysta akademia z okazji odzyskania niepodległości odbyła się w Miejskim Domu Kultury.

Rozpoczęli pracę
28 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Miejskiej Chojnowa. Radni zostali zaprzysiężeni, wybrali przewodniczącego i jego zastępcę.

GRUDZIEŃ

Na kolejnej sesji
5 grudnia radni powołali komisje stałe miejskiej rady, zaprzysiężono burmistrza miasta.

Inwestycje
* udostępniono dla ruchu pieszego kładkę nad rzeką Skorą,
* zakończono budowę oświetlenia przy ul. Tuwima i Matejki,
* zakończono wymianę nawierzchni chodnika łączącego ulicę Piotra Skargi z Chmielną, oraz odcinek na rogu ulic Reja-Szpitalna,
* trwają prace przy wymianie nawierzchni chodnika przy ul. Ściegiennego,
* trwa budowa oświetlenia drogowego ulic Konopnickiej, Orzeszkowej i Wyspiańskiego.


Redakcja
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama