O chojowskiej przychodni - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyO chojowskiej przychodni      Przychodnia Rejonowa w Chojnowie ma pod swoją opieką ok. 18,5 tys. osób. Plasuje ją to w pierwszej dwudziestce największych przychodni na Dolnym Śląsku. O tym jak funkcjonuje tak duży ośrodek rozmawiamy z kierownikiem Bolesławem Jakubiakiem.
Emilia Grześkowiak – Mieszkańcy często proszą o podanie na łamach gazety godzin otwarcia przychodni.
Bolesław Jakubiak - Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zobowiązuje nas do pracy w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 18:00, w pozostałym czasie naszych pacjentów przyjmują ambulatoria lekarskie w Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy. Chcąc choć w części wyjść na przeciw potrzebom mieszkańców miasta i gminy Chojnów uruchomiliśmy w soboty i niedziele, od godz. 9.00 do 11.00, dyżury lekarskie oraz pielęgniarskie w gabinecie zabiegowym – niestety nie są one refundowane przez NFZ i ich koszt musimy pokrywać z naszych środków. Ze względów lokalowych i finansowych nie jesteśmy w stanie prowadzić opieki całodobowej i na naszym terenie, tak jak wszędzie, taką opiekę prowadzą tylko szpitale.
E.G. – Z usług jakich specjalistów mogą w naszej przychodni korzystać mieszkańcy?
B.J. - W ramach opieki POZ w przychodni działają gabinety lekarzy ogólnych, lekarzy pediatrów, pielęgniarki środowiskowe, gabinet zabiegowy, punkt szczepień oraz opieka pielęgniarska w szkołach. W głównym budynku mieszczą się też następujące poradnie specjalistyczne: chirurgiczna, ginekologiczna, neurologiczna, urazowo – ortopedyczna, preluksacyjna i otolaryngologiczna.
Przy ulicy Szpitalnej 6 znajduje się nasza pracownia fizjoterapii. W ubiegłym roku przy pomocy Urzędu Miasta zakupiliśmy urządzenie do masażu pneumatycznego i urządzenie do ćwiczeń biernych kończyn dolnych. Niestety zapotrzebowanie na zabiegi rehabilitacyjne jest tak duże, że często już w czerwcu mamy komplet zapisów na cały rok. To jest bolączka wszystkich okolicznych pracowni rehabilitacyjnych, choć wiem, że to nikłe pocieszenie dla czekających na zabiegi. W tym samym budynku mieści się także należące do przychodni laboratorium analityczne. Panie tam zatrudnione wykonują nie tylko podstawowe badania, ale można u nas także wykonać badania wysokospecjalistyczne. Laboratorium posiada certyfikat Centralnego Ośrodka Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej.
W dawnym budynku szpitala czynny jest od 8:00 do 18:00 gabinet rentgenowski.
W ostatnich dniach lutego Starostwo Powiatowe za pośrednictwem Urzędu Miasta przekazało nam nieodpłatnie aparat rentgenowski i od marca jest on już naszą własnością. W roku 2006 zakupiliśmy do RTG dodatkowe urządzenie kontrolne za ok. 30 tys. zł.
W Przychodni Rejonowej pracuje na etacie 56 osób oraz kilku lekarzy dojeżdżających do pracy w poradniach specjalistycznych. Miesięcznie udzielanych jest ponad osiem tysięcy porad lekarskich.
E.G. – Jaka jest kondycja finansowa przychodni?
B.J. – Przeszliśmy ciężki okres, na szczęście najtrudniejsze czasy mamy już za sobą. W ostatnich latach pozbyliśmy się większych problemów finansowych (chociaż kwota 6.16 zł na jednego zaoptowanego pacjenta miesięcznie nie pozwala na zabezpieczenie wszystkich potrzeb finansowych). Po opanowaniu długów, w roku 2006 mogliśmy już trochę zacząć inwestować - np. wymieniając okna w budynkach przychodni. Potrzeby inwestycyjne w Przychodni Rejonowej w Chojnowie są jeszcze spore i w najbliższych latach będziemy musieli się z nimi uporać, ale mamy nadzieję, że tak jak poprzednie zamierzenia tak i te następne uda się pomyślnie przeprowadzić.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama