Strażacki pojedynek - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyStrażacki pojedynekKto może ogłosić zakaz wstępu do lasu? Wybuchowy gaz to… Kto był pionierem polskiego pożarnictwa?
Te trzy pytania to część testu wiedzy z zakresu pożarnictwa, jaki przeszli uczestnicy jubileuszowego, trzydziestego już Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież zapobiega pożarom".
W etapie miejsko-gminnym, który odbył się 27 lutego w siedzibie chojnowskiej straży pożarnej udział wzięła rekordowa liczba zawodników. W dwóch grupach wiekowych – szkoły podstawowe i gimnazja, mundurowe jury sprawdziło ponad 30 testów dzieci i młodzieży z Chojnowa i placówek gminnych.
Turniej, co nieco może dziwić, zdominowały dziewczęta, one też wykazały zdecydowanie większą wiedzę na tematy zawarte w testach konkursowych.
Laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych grupach, wkrótce będą rywalizować z rówieśnikami na etapie powiatowym. Troje reprezentantów ziemi chojnowskiej nie czuje tremy – są solidnie przygotowani i wierzą, że w kolejnej rundzie powiedzie im się równie dobrze.
- Te tematy nie są mi obce – mówi Sylwester Bochenek, zwycięzca w grupie gimnazjalistów. – Mój tato był kiedyś strażakiem w ochotniczej formacji i siłą rzeczy w domu mówiło się o wielu sprawach dotyczących akcji. Odkąd pamiętam ciągnęło mnie w tym kierunku i z pewnością, w niedalekiej przyszłości, zastąpię tatę w szeregach strażaków-ochotników.
Paulina Szczęsna, która wygrała w grupie uczniów szkół podstawowych, znalazła się tu z zupełnie innych powodów. Do udziału w konkursie zachęciła ją pani Helena Malak-Fotiadis, która od lat przygotowuje uczniów SP 3 do tego turnieju.
- Jestem tu po raz drugi – wyjaśnia Paulina. – W zeszłym roku byłam na drugim miejscu. Uzupełniłam wiedzę, przypomniałam sobie to, czego uczyłam się rok temu i udało się.
Honoratka Zachary z Goliszowa, która rywalizowała z uczniami szkół podstawowych z terenu gminy, wygrała po dogrywce.
- Pytania nie były trudne – mówi Honorata. - Z pewnością ich stopień trudności będzie rósł wraz z kolejnymi etapami, ale na razie o tym nie myślę.

Turniej Wiedzy Pożarniczej organizowany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych ma na celu popularyzację wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedzy na temat organizacji ochrony przeciwpożarowej i historii ruchu strażackiego.

Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
tt2007-03-20tt

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama