Pięciu wspaniałych - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPięciu wspaniałychWojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wręczył strażakom chojnowskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej listy gratulacyjne przyznane przez ministra MSWiA.

Uroczystość miała miejsce na terenie jednostki 15 marca. Dyplomy z podziękowaniem za wzorową służbę i profesjonalną postawę dla pięciu strażaków, funkcjonariusze otrzymali za uratowanie życia dwutygodniowej Oliwii.
15 grudnia, około godz. 22 na teren jednostki zrozpaczona matka przywiozła niemowlę nie dające oznak życia. Pełniący wówczas służbę strażacy przystąpili do natychmiastowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej – zastosowali masaż serca i sztuczne oddychanie. Malutkie serduszko zaczęło bić po trzecim cyklu resuscytacji.
- Przed oczami miałem wówczas swoje dzieci – mówi mł. ogn. Dariusz Mej, który wspólnie z kolegą reanimował dziewczynkę. – Żaden z nas nie zastanawiał się jak ratować dopiero narodzone życie. Zadziałał po prostu zwyczajny ludzki odruch i wiedza nabyta podczas szkoleń.
Skuteczność tych szkoleń podkreślił podczas wręczania nagród Andrzej Hap -
dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, który mówił o znaczeniu tworzonych od niedawna zintegrowanych jednostek ratowniczo-gaśniczych:
- Akcja, jaka miała miejsce w Chojnowie dowodzi słuszności powołania tych służb. Zanim na miejsce dotarło pogotowie, strażacy w sposób niezwykle profesjonalny przywrócili akcję serca, ratując tym samym życie noworodka.
- Podarowaliście Oliwii drugie życie – powiedział dr Wojciech Kopacki, koordynator Ratownictwa Medycznego KW PSP we Wrocławiu. – Podobne zdarzenia, z udziałem strażaków, mają miejsce w naszym kraju kilkaset razy w roku, ale nigdy wcześniej nie dotyczyły tak maleńkiej istoty.
- To z pewnością niecodzienne wydarzenie – dodał wojewoda K. Grzelczyk – Jest mi niezmiernie miło, że mogę osobiście podziękować bohaterom tego zdarzenia. Podobnie jak moi przedmówcy uważam, że system zintegrowanego ratownictwa sprawdza się w stu procentach, a przeszkoleni strażacy, dowiedli już wielokrotnie, że potrafią stanąć na wysokości zadania zanim na miejsce przyjedzie lekarz.

      Wojewoda, który oficjalnie odwiedził Chojnów po raz pierwszy, był pod wrażeniem nowoczesnej jednostki chojnowskiej straży, którą wspólnie z innymi gośćmi, wśród których był też komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogusław Krośnicki, zwiedził tuż po uroczystości. Korzystając z zaproszenia burmistrza Jana Serkiesa, obejrzał także Muzeum Regionalne i Centrum Edukacyjne, gościł też w urzędzie, gdzie rozmawiano o możliwościach pozyskania unijnych środków na rozwój miasta.
Podziękowania za profesjonalnie przeprowadzoną akcję złożył strażakom także m.in. burmistrz, który do gratulacji dołączył prezent dla całej jednostki – kino domowe.Emilia Grzeskowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama