Medalowi ratownicy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyMedalowi ratownicyTrzecia lokata w regionie to nie tylko sportowe zwycięstwo, ale przede wszystkim dowód kompetencji naszych medycznych ratowników.

Joanna Garncarz, Tomasz Wyciszkiewicz, Ireneusz Sromek i Kazimierz Jurewicz, to reprezentacja chojnowskiego pogotowia, która wzięła udział w I Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego regionu Legnickiego. Ratowniczy kwartet zdobył „brąz" ulegając zespołowi z Polkowic i Głogowa.
Mistrzostwa sprawdzały wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne ratowników. Zawodnicy mieli do wykonania 3 zadania - sytuacje symulowane oraz test wiedzy.
Pierwsze zadanie polegało na udzieleniu pomocy osobie biorącej udział w bójce ulicznej z "udziałem" noża. Kolejne to typowe wezwanie do wypadku samochodowego. W trzecim ratownicy musieli wykazać się umiejętnościami udzielając pomocy osobie, która zasłabła w pracy.
Ostatnie zadanie to test z wiedzy ogólnej – tu należało odpowiedzieć na 30 pytań.
Skład sędziowski punktował między innymi prędkość reakcji, należytą ocenę miejsca zdarzenia pod kątem ewentualnych zagrożeń, ocenę parametrów życiowych ofiar i postawienie prawidłowej diagnozy, posługiwanie się sprzętem oraz współpracę ratowników.
- To zdumiewające, ale podczas wykonywania turniejowych zadań czuliśmy większe zdenerwowanie niż podczas autentycznych akcji – twierdzą zgodnie chojnowscy ratownicy. – Z pewnością, dlatego nie dopilnowaliśmy kilku drobnych czynności, które normalnie wykonalibyśmy automatycznie. To z kolei odbiło się na naszej ogólnej ocenie.

Ratownik Medyczny udziela szybkiej i sprawnej pomocy o charakterze ratowniczym - w stanach nagłych zagrożenia życia, wypadkach i katastrofach. Stosuje środki ochrony osobistej, ratownictwa technicznego i medycznego. Szybkie i trafne działania decydują tu o zachowaniu, przywróceniu i podtrzymaniu podstawowych funkcji życiowych człowieka. To w dużej mierze od niego zależą dalsze losy poszkodowanego. Wyniki chojnowskich ratowników dowodzą, że w razie potrzeby, bez obaw możemy oddać się w ich ręce.

Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama