Kto śpiewa, ten dwa razy się modli - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKto śpiewa, ten dwa razy się modliWzorem lat ubiegłych, już po raz kolejny odbył się w Chojnowie Diecezjalny Przegląd Pieśni Religijnych. 13 października 2002 roku sala Miejskiego Domu Kultury wypełniła się do ostatniego miejsca.
Nic dziwnego zważywszy fakt, że w Przeglądzie wzięły udział 34 zespoły.
soliści, schole, a nawet chórki przybyły w tym dniu do Chojnowa z różnych zakątków Dolnego Śląska. Wałbrzych, Ząbkowice Śląskie, Iwiny, Bolesławiec, Jawor, Węgliniec, Polkowice, Lubin, Legnica - to tylko niektóre miejscowości, które miały swoich reprezentantów na tegorocznym Przeglądzie.
Tak duża liczba wykonawców (ponad 400 osób) była prawdziwym wyzwaniem dla organizatorów. Duszpasterstwo Rzymskokatolickich Parafii, stowarzyszenie Rodzin Katolickich oraz Duszpasterstwo Młodzieży w Chojnowie koordynowane przez najbardziej zaangażowanego w przygotowania księdza Tomasza Biszko wywiązały się z podjętego zadania na piątkę z plusem.
Msza święta odprawiona przez księdza Piotra Dębskiego, wykładowcę w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy, zainaugurowała Diecezjalny Przegląd Pieśni Religijnych. Uroczyste powitanie zaproszonych gości i wykonawców odbyło się w sali MDK.
Festiwalowe zmagania swoją obecnością zaszczycili: ks. prałat Tadeusz Jurek, ks. kanonik Władysław Bystrek, starosta powiatu legnickiego Mieczysław Kasprzak, wiceburmistrz Chojnowa Jan Serkies, wójt gminy Chojnów Adam Grabowiecki.
Hasłem Przeglądu niezmiennie od kilku lat są słowa św. Augustyna - "Kto śpiewa, ten dwa razy się modli".
Tegoroczny festiwal przypadł w szczególnym dniu, poświęconym naszemu rodakowi Janowi Pawłowi II. Obchodzony 13 października Dzień Papieski to czas modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Uczestnicy Przeglądu, zespoły i soliści, swoim śpiewem włączyli się w ogólnopolską modlitwę.
Występy oceniała trzyosobowa komisja w składzie: Zenon Chmielewski - przewodniczący, Małgorzata Jednoróg, Kazimierz Biszko.
W kategorii solistów przyznano dwa równorzędne I miejsca Edycie Bordziłowskiej z Lwówka Śląskiego oraz Ewie Grzeli z Miłkowic. Wśród zespołów dziecięcych zwyciężyła schola "Cantate Domino" z Modlikowic, II miejsce przypadło scholi "Laudamus Dominium" z Węglińca, III miejsce zdobyła grupa "Stokrotki" z Chojnowa.
W kategorii zespołów młodzieżowych I miejsce przyznano scholi z Jawora, II miejsce wyśpiewała schola z Lubina, III miejsce zajęły dwie grupy "Cantate Deo" z Polkowic oraz schola z Iwin.
Trwające ponad siedem godzin festiwalowe zmagania oklaskiwała licznie przybyła publiczność, która swoją nagrodę przyznała scholi z Jawora.
Diecezjalny Przegląd Pieśni Religijnych zakończono modlitwą w intencji Ojca Świętego oraz odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.
Tak duże przedsięwzięcie, jak na chojnowskie warunki, mogło dojść do skutku dzięki hojności sponsorów.
Organizatorzy Przeglądu składają podziękowanie dla wszystkich darczyńców.


Halina Kiliś
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
kazimierz Biszko2008-11-19Helena
kazimierz biszko2008-11-19helena
kazimimierz biszko2008-07-15helena chelpa[ poczatek]

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama