Raz na ludowo - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyRaz na ludowo      W tej imprezie uczestniczą kolejne pokolenia. Organizowany każdego roku przez Szkołę Podstawową nr 4 spektakl pod hasłem „Dzieci rodzicom", to muzyczne show prezentujące dorobek szkoły w dziedzinie tańca, śpiewu i występów instrumentalnych. Każdy kolejny koncert ma temat przewodni i swój niepowtarzalny klimat. Była już m.in. podróż po kulturze różnych krajów, „deportacja" w przeszłość, przedstawienie w rytmach rock and rolla czy wędrówka wraz z Gerdą do krainy Królowej Śniegu. Nigdy wcześniej nie odwoływano się do polskiego folkloru. Tegoroczne występy były zatem przeglądem polskich przyśpiewek i znanych melodii ludowych. Zdziwił się jednak ten, kto spodziewał się typowego przedstawienia w swojskich klimatach, każdy występ bowiem uwspółcześniono i zmodyfikowano łącząc tradycje z atrakcyjną dla dzieci formą współczesnych brzmień i choreografii.
Zbójnicy z murowanej piwnicy, na chojnowskiej scenie to np. zapracowani urzędnicy, Karolinka, to młoda dziewczyna wylatująca do Londynu i żegnająca się na lotnisku ze swoim Karlikiem, a kozioł, którego miała baba, to diabeł na usługach widźmy.
Do poznania ludowych tradycji namawiał dzieci Bogusław Graban – nauczyciel j. angielskiego, który tego dnia wcielił się w rolę dziadka i jako jedyny dorosły aktor wystąpił na scenie. Wydaje się, że przekonywał skutecznie, bo komentarze po przedstawieniu były wyłącznie pozytywne.
W organizację tej dorocznej imprezy angażuje się cała szkolna społeczność – dzieci, ich rodzice i nauczyciele. Zajmują się nie tylko częścią artystyczną, ale i kostiumami, scenografią oraz sprawami technicznymi. Nad całością czuwa scenarzystka i reżyser jednocześnie – polonistka Barbara Słotwińska, która co roku przyjmuje moc gratulacji i podziękowań za wspaniałe spektakle.
Kilkadziesiąt minut występów przed publicznością okupionych jest jednak wieloma godzinami przygotowań. Stąd gratulacje i podziękowania należą się każdemu, kto nawet w najmniejszym stopniu przyczynia się do powstania tych atrakcyjnych występów.
A redakcja już czeka na kolejne show za rok zastanawiając się, co wówczas będzie tematem przewodnim.

Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
JgOLdPa5Z2014-02-113Z0K1mnol
uzL7dxp72013-09-12HNHh6CLadpc

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama