Konkurs mitologiczny w Gimnazjum Nr 2 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKonkurs mitologiczny w Gimnazjum Nr 2      Rokrocznie chojnowskie Gimnazjum Nr 2 przy ul. Konarskiego organizuje Turniej Wiedzy Mitologicznej. Konkurs ten zainicjowany przez p. Jadwigę Stachowicz - nauczyciela-bibliotekarza wspomnianej szkoły, stal się już stałą pozycją w życiu tej placówki oświatowej. Jeszcze przed wydzieleniem Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i włączeniem go w struktury Powiatowego Zespołu Szkół - konkurs ten organizowany był przy tej właśnie szkole. Czy tradycja konkursów mitologicznych ostała się przy Liceum - nie wiem. W każdym razie zachowanie tej formuły przy Gimnazjum jest niewątpliwie zasługą wspomnianej nauczycielki (co wcale nie znaczy, że nie ma w tym wpływu innych pedagogów szkoły).
      Turniej rozpoczął się już w grudniu ub. roku. Przez cały ten okres uczniowie przygotowywali się do niego - zbierając i opracowując materiały. Odbywało się to w kategorii małych form scenicznych (przygotowania grupowe) oraz w kategorii opowiadań mitologicznych. Uczniowie biorąc pod uwagę znane mity, opracowywali na ich podstawie scenariusze, przygotowywali scenografię i kostiumy. W ramach krótkich opowiadań - uczestnicy przygotowywali się indywidualnie.
      W ubiegłą środę 29 maja o godzinie 11.00 odbyło się oficjalne podsumowanie wspomnianego konkursu. Miało ono miejsce w auli Gimnazjum. W obecności uczniów, zaprezentowały się dwa "zespoły teatralne": dziewcząt i chłopców, które uznano za najlepsze. Pierwsza grupa (dziewcząt) - uczennic klasy I c w składzie: Natalia Grześkowiak, Anna Hermanowicz i Sylwia Tenior - otrzymała pierwszą lokatę za scenariusz oraz grę aktorską. Niewątpliwie, dziewczęta stanęły na wysokości zadania. Trzy boginie olimpijskie: Hera, Atena, Afrodyta, we współczesnych "ciuchach", walczące o prymat piękności, bardziej przemawiały do widza niż te znane z fresków mitologicznych.
      Inny charakter miał występ chłopców. Grzegorz Jednoróg, Aleksander Kejza, Stanisław Jaworski - uczniowie klasy I b oraz "gościnnie" występujący w grupie uczeń klasy VI a Dawid Jednoróg - zaprezentowali fragment wojny trojańskiej (śmierć Hektora i Achillesa) i oprócz miejsca za scenariusz (uzyskanej ex aequo z dziewczętami), wyróżnieni zostali za tradycyjną scenografię i kostiumy. Całkowite przeciwieństwo...
      Z kolei jury przystąpiło do oceny prac indywidualnych - opowiadań mitologicznych. Pierwsze miejsce otrzymało opowiadanie Justyny Blecharskiej (z klasy III d) "Labirynt Winorośli". Drugie miejsce otrzymały ex aequo dwie prace: "Tajemnicze lustro" Anny Węgrzanowskiej oraz "Niebezpieczna miłość" Ewy Mras (wszystkie dziewczęta z tej samej klasy). Trzecie miejsce uzyskała praca Anny Szczepanowskiej (kl. III g) "Sen".
      Całość widowisk uatrakcyjniały stylowo ubrane dziewczęta - chór grecki - w składzie: Joanna Jamry, Iza Jarosz, Małgorzata Juras, Sandra Olchowy i Marta Tomczyk - uczennice klasy I a Gimnazjum.
      Idea konkursów mitologicznych przyjęła się w chojnowskiej "dwójce". Myślimy, że winna ona być bardziej rozpowszechniona w innych szkołach.


Jerzy Józefowicz
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama