Biblio- czy śmiechoterapia? - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyBiblio- czy śmiechoterapia?      12 grudnia 2007 r. w Chojnowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, który ma swoją siedzibę w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyło się spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa. Tegoroczne spotkanie było wyjątkowe, zarówno jeśli chodzi o atmosferę, jak i tematykę. Było bożonarodzeniowo, radośnie i życzliwie. Gospodarze biblioteki zadbali o świąteczny nastrój. Pięknie nakryli i smakowicie zastawili stoły. Anna Kopyra, bibliotekarka z Działu dla Dorosłych, w swoim wystąpieniu podkreśliła terapeutyczną rolę polskich tradycji bożonarodzeniowych. Mowa była o wspólnych przygotowaniach, porządkach, wysyłaniu i pisaniu życzeń, dzieleniu się opłatkiem, wieczerzy wigilijnej, wspólnym śpiewie kolęd.
Było moc życzeń, tych czytanych, utrwalonych na kartach książek i tych tworzonych przez uczestników w trakcie spotkania. Te nasze w niczym nie ustępowały literackim. Oto niektóre z nich:
„Moje Słoneczko!
Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę Ci dużo miłości, siły w pokonywaniu życiowych trudności, troszkę zdrówka, szczyptę nadziei w Nowym Roku oraz pięknej choinki i założenia szczęśliwej rodzinki! Twój Mikołajek".
„366 cudownych dni, 12 szalonych miesięcy, 4 pięknych kwartałów w nadchodzącym Roku 2008".
Po wymianie doświadczeń płynących z realizacji z dziećmi i młodzieżą zajęć o charakterze biblioterapeutycznym, rozmowie o planach szkoleniowych na nowy 2008r., przyszła kolej na warsztaty, które poprowadziła Zofia Łabuz, pedagog z Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Zajęcia łączyły w sobie elementy integracyjne z treningiem twórczości. Dawały możliwość swobodnej ekspresji „twórczej", jak również stwarzały warunki do lepszego poznania siebie i innych. Można było wykazać się kreatywnością, giętkością myślenia, pomysłowością i współdziałaniem. Warsztaty również przebiegały w bożonarodzeniowym, świątecznym nastroju. Było moc zabawy i śmiechu. Uczestnicy spotkania, odprężeni pytali: czyżby to była śmiechoterapia?


Zofia Łabuz, Jadwiga Matys
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama