Kalendarium 2008 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyKalendarium 2008Styczeń

 

Szczere serca – Wielka Orkiesta Świątecznej Pomocy

Liczna publika zgromadzona tego dnia w sali kinowej oklaskiwała zespół Brooklyn z Gimnazjum nr 2 i Karambol z Miejskiego Domu Kultury. W bogatym repertuarze wystąpili dobrze rokujący młodzi wokaliści – Mariola Malik, Justyna Serkies i Mariusz Jureczko, zaprezentowały się też chojnowskie teamy muzyczne – Awans Plus, Polish Fiction, Haward i debiutujący zespół „Baw się razem z nami".

Kwota zebrana w tym roku była o blisko 1300 zł większa niż w roku ubiegłym.

 

Feerum w LSSE

22 stycznia prezes Legnickiej Specjalnej Strefiy Ekonomicznej wręczył chojnowskiej firmie Feerum S.A. oficjalne zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej na terenie strefy. Dzień później, w drodze przetargu przedsiębiorstwo zostało wyłonione jako nabywca gruntów wchodzących w skład LSSE. Feerum, to pierwsza rodzima firma, która rozpocznie inwestycje w chojnowskiej podstrefie.

 

Luty

 

Pierwszy konert

1 luty, dla pewnego grona osób stanie się pamiętną datą. Tego dnia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się koncert miejskiego chóru Skoranta. Mimo, że chórzystki (plus jeden głos męski) ćwiczą od niedawna, wokalna prezentacja do banalnych nie należała, a bogaty repertuar oklaskiwała liczna publiczność.

Zenon Chmielewski – prowadzący chór, podkreśla, że chociaż członkowie grupy to amatorzy, ich wokalne niedoskonałości uzupełnia zapał, miłość do muzyki i chęć dawania radości innym.

 

Złoto - turystyczny lait motive

25 lutego lutego w Muzeum Regionalnym podczas odczytu „Złoto dolnośląskie – historia i jego przyszłość" prof. dr hab. Andrzej Grodzicki z Instytutu Nauk Geologicznych Zakładu Mineralogii i Petrologii Uniwersytetu Wrocławskiego udowadniał jaki zasób skarbów kryje Ziemia Chojnowska i jak niewiele potrzeba, aby Chojnów mógł stać się jedną z dolnośląskich atrakcji. Magnesem ma być złotonośna Skora. Znawca historii, teraźniejszości i przyszłości złota, przekonywał, że Chojnów to atrakcyjny ośrodek turystyczny z ogromnym potencjałem.

 

Marzec

 

Chcę zostać…

Kim chcę być, jaki zawód wybrać, do której szkoły złożyć dokumenty?

Pytania tego typu dręczą wielu gimnazjalistów. Pomocą mają być Edukacyjne Targi Zawodowe, które 11 marca, po raz pierwszy, odbyły się w Gimnazjum nr 2.

 

Wielki kolarski weekend

Po kilku latach przerwy Chojnów ponownie stał się areną kolarskiej rywalizacji.

Przez dwa dni w Parku Piastowskim dominowały barwne koszulki kolarzy, którzy zjechali tu z wielu zakątków naszego kraju.

29 marca w Międzynarodowych Młodzieżowych Zawodach w Kolarstwie Przełajowym wzięło udział ok. 60 zawodników z 10 klubów. Kolejny dzień należał do starszych i bardziej doświadczonych zawodników.

 

Kwiecień

 

Hugo Haerttwig

3 kwietnia w Muzeum Regionalnym uroczyście otwarto wystawę nestora chojnowskiej fotografii - Hugo Haerttwiga. Wystawa to zbiór ok. 30 zdjęć wykonanych ciekawą techniką. Albumin polega na powlekaniu papieru białkiem oraz chlorkiem sodu, następnie uczulany azotanem srebrowym. W efekcie negatyw kopiowano przez styk w świetle słonecznym. Nieprzyjemne dla oka pomarańczowe zabarwienie fotografii tonowano w solach złota lub platyny, dzięki czemu uzyskiwano barwę sepii. Tiosiarczan sodowy służył jako utrwalacz.

 

Kabaretowe „PeKaeSy"

4 kwietnia odjechały „PeKaeSy" II Przeglądu Kabaretów Szkół Ponadgimnazjalnych Dolnego Śląska. Organizatorami Przeglądu byli MOKSiR w Chojnowie i Stowarzyszenie Pomocy Uczniom Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie „Wsparcie". Szczególnie wnikliwie prezentacje oglądali członkowie kabaretu CIACH - jury konkursu. Po ogłoszonych wynikach jury konkursu spotkało się z członkami kabaretów, by ich docenić i pochwalić oraz porozmawiać o popełnionych błędach. Były to bardzo cenne wskazówki znanych i lubianych „starszych kolegów po fachu".

 

Maj

 

Majowe świętowanie

Młodzież skupiona w Miejskim Ognisku Muzycznym, od lat inauguruje uroczystości związane z majowymi świętami narodowymi. Majówkę otwierają koncertem melodii znanych kompozytorów. 3 maja pod obeliskiem przy ul. Chmielnej, spotkali się mieszkańcy aby uczcić rocznicę Konstytucji 3 Maja.

Rozrywkowo chojnowianie świętowali w niedzielę. Festyn zorganizowany przez MOKSiR był propozycją plenerowego wypoczynku.

 

Żeńska wizyta

6 maja br. do Chojnowa przybyły członkinie stowarzyszenia "Frauen auf dem Weg nach Europe" (Kobiety budują mosty w Europie). Panie z Grlitz pragnęły poznać miasto jednej ze swoich członkiń, spotkać się z burmistrzem i porozmawiać o problemach osób niepełnosprawnych i zaangażowaniu kobiet w politykę lokalną. Organizacją spotkania zajęło się Chojnowskie Stowarzyszenie Miast Partnerskich.

 

Jubileusz BHPE

15 lat to, wydawać by się mogło, niewiele. Dla przedsiębiorstwa jednak, działającego na trudnym rynku, to okres nie tylko długi, ale zasługujący na uznanie.

O gospodarczym sukcesie może zatem mówić chojnowska Agencja Ochrony Pracy i Środowiska "BHPE" Ryszard Pacuła, która funkcjonuje od 15 lat i 9 maja uroczyście obchodziła swój jubileusz.

 

Szlakiem grodów przez Chojnów

Na 160. kilometrowej trasie II etapu popularnego wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich, kolejny raz znalazło się nasze miasto. 9 maja, już od godziny 13, kibice oczekiwali zawodników. Kolarze wjechali do Chojnowa barwnym peletonem od strony ul. Kolejowej, kierując się w stronę centrum miasta. Ten etap kończyła meta w Głogowie.

 

XVIII Zlot Kombatantów Ziemi Legnickiej

W Chojnowie spotkanie na taką skalę miało miejsce po raz pierwszy. 10 maja pl. Zamkowy wypełniły dziesiątki mundurowych i cywilów, którzy przybyli do naszego miasta na zaproszenie burmistrza. Uroczystości związane z 63. rocznicą zakończenia działań wojennych były jednocześnie kolejnym, osiemnastym już, zlotem kombatantów zrzeszonych w organizacjach naszego powiatu.

Spotkanie miało podniosły charakter. Wzięli w nim udział weterani, władze miasta, zaproszeni goście, a także chojnowska młodzież i mieszkańcy, w sumie kilkaset osób.

 

Kolejna Silebia

W III Przeglądzie Teatralnym Baśni i Legend Dolnego Śląska SILEBIA zaprezentowało się 12 grup teatralnych z województwa. Połowę z nich, w tzw. kategorii otwartej, stanowiły szkoły podstawowe, gimnazja dały cztery spektakle. W kategorii przedstawień inspirowanych baśniami i legendami Dolnego Śląska zaprezentowano dwa przedstawienia.

 

Bambiniada 2008 -

Już po raz dwunasty na scenicznych deskach MOKSiRu prezentowały się w tym roku przedszkolaki w Regionalnym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej BAMBINIADA. Mali goście przybyli z Legnicy, Lubina, Raszówki, Legnickiego Pola, Złotoryi i – oczywiście – Chojnowa. Soliści, duety i wieloosobowe zespoły tradycyjnie

 

Dni miasta 2008

Folklor, blues, rock, pop, dance – takie klimaty towarzyszyły tegorocznym obchodom Dni Chojnowa i szóstej edycji Festiwalu Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego.

Klimat festiwalu podnosiły zespoły folklorystyczne i liczne stragany rzemieślników. Wyjątkowo liczny i kolorowy pochód przeszedł rynkiem nawołując mieszkańców do świętowania. Gwiazda wieczoru - IRA - swój koncert rozpoczęła o godz. 21. Niedzielę, tradycyjnie już, rozpoczęli lokalni artyści – tancerze i wokaliści chojnowskich placówek oświatowych, były też występy zaproszonych gości.

 

Czerwiec

 

Taekwondo po raz pierwszy

Na parkiecie sali gimnastycznej PZS odbył się I Chojnowski Turniej Taekwondo o Puchar Burmistrza Miasta Chojnowa. Wzięło w nim udział 8 klubów z terenu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Organizatorem był Klub Sportów Walki „Sfora Chojnów" działający w mieście od ubiegłego roku.

 

Wizyta ministra

20 czerwca w Chojnowie gościł Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki, który odwiedził nasze miasto w związku z przystąpieniem Chojnowa do ogólnopolskiego programu „Moje Boisko Orlik 2012". Władze miasta pod ten projekt wyznaczyły teren przy Parku Piastowskim, który w planie miejscowym zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod usługi sportu. Wzorcowa dokumentacja, terminowość i żywe zainteresowanie programem władz samorządowych złożyły się na ministerialną decyzję wizytacji w Chojnowie.

 

Utkane obrazem, dźwiękiem, słowem…

Muzeum Regionalne w Chojnowie wydało Almanach Artystyczno-Kulturalny Ziemi Chojnowskiej – historyczną publikację, pierwszą w dziejach Chojnowa.

18 czerwca w MOKSiR, autorzy i bohaterowie publikacji spotkali się na promocji „Almanachu…".

 

Lipiec

 

Symboliczne pierścienie

Dwa złote pierścionki – delikatny damski i nieco okazalszy męski, 12 lipca z rąk byłej mieszkanki Chojnowa Gerdy-Marii Fröhlich odebrał dyrektor Muzeum Regionalnego Jerzy Janus, który słusznie zauważył, że ten niecodzienny prezent ma nie tylko wartość historyczną i materialną. Jest jednocześnie dowodem ogromnego przywiązania byłych mieszkańców do rodzinnego miasta i wymownym symbolem współpracy między naszymi narodami.

 

Sierpień

 

Odwiedziny partnerów

W niedzielne popołudnie 3. sierpnia przywitaliśmy delegację z francuskiej miejscowości Commentry. Mieliśmy zaszczyt gościć władze miasta z Merem - Jeanem-Louisem Gaby. Pozytywne doświadczenia z kilkuletniej współpracy Chojnowa i Commentry wsparte wyraźnym ożywieniem kontaktów polsko-francuskich na skalę krajową spowodowały potrzebę dalszej intensyfikacji współpracy obu miast. I między innymi właśnie to zaowocowało kolejną wizytą naszych europejskich przyjaciół.

 

27 sierpnia członkowie Chojnowskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich oraz władze miasta przywitali ponad 30.osobową grupę mieszkańców z partnerskiego miasta. To już druga, tak sympatyczna, wizyta w naszym mieście. Niemieccy partnerzy, gościli u nas dwa lata temu. Po tej wizycie, chętnych na kolejny wyjazd do Chojnowa było wielu, gdyż jest to okazja do nawiązywania nowych i pogłębiania dotychczasowych przyjaźni, a dzieki temu integracji dwóch narodów.

 

Wrzesień

 

Zakładowe jubileusze

15 lat temu, w naszym mieście swoją działalność rozpoczęła pierwsza firma z zagranicznym kapitałem. Asortyment produkowany w tym zakładzie, sprowadzał się wówczas głównie do haków, szybko jednak oferta Höckera poszerzyła się.

Dziś, to przedsiębiorstwo produkuje ok. 180 urządzeń stosowanych w przetwórstwie żywności, łącznie ze sprzętem transportowym i higienicznym. Stan osobowy z 10 pracowników, zmienił się w 80.osobową załogę z wysokimi kompetencjami.

 

13 września chojnowska firma Oskar obchodziła swój jubileusz dziesięciolecia.

Jubileusz był okazją do spotkania załogi i ich rodzin na okolicznościowej uroczystości, która odbyła się w klimatycznej Jubilatce. Gośćmi imprezy były m.in. władze miasta, które na ręce właścicieli – Krzysztofa i Teresy Uziębło, złożyli gratulacje i życzenia kolejnych jubileuszy.

 

Ich pierwszy raz

Zakończył się filmowy projekt realizowany dzięki wsparciu pomysłu MOKSiR przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach programu Równać Szanse 2007. Blisko 40. minutowe filmowe dzieło zatytułowano: „W małym mieście".

Historia Wojtka została przez młodzież napisana, sfilmowana, zmontowana i – oczywiście – zagrana. W sumie – ponad 60 osób przewinęło się w trakcie realizacji pomysłu.

 

Październik

 

Orlik dla każdego

Rozgrywki sportowe, występy artystyczne, przemówienia, gratulacje i życzenia – tak świętowano oficjalne otwarcie kompleksu boisk przy ul. Kilińskiego. Pierwszy mecz jaki po oficjalnym otwarciu odbył się na chojnowskim obiekcie nie tylko wzbudził wiele sportowych emocji, ale był także nie lada atrakcją.

Na sztucznej murawie, naprzeciw siebie stanęła reprezentacja województwa pod przewodnictwem marszałka Marka Łapińskiego i przedstawiciele samorządu chojnowskiego, których do boju prowadził burmistrz Jan Serkies.

 

W samo południe

23 października, o godzinie 12.00, burmistrz, dyrektorzy chojnowskich szkół i uczniowie wspólnie wbili pierwsze szpadle na terenie budowy miejskiego basenu. Symboliczny gest był początkiem realizacji jednej z największych (a na pewno najbardziej oczekiwanych) inwestycji w mieście.

 

Listopad

 

W 90 rocznicę

11 listopada przy obelisku na ul. Chmielnej, jak co roku odbyły się uroczystości związane z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości. Tegorocznej rocznicy 90.lecia odzyskania niepodległości towarzyszyła jeszcze jedna - 80 rocznica utworzenia Związku Sybiraków. Oba jubileusze były okazją do wyróżnienia tych, którzy w różny sposób, w różnym okresie dali poznać się jako patrioci i oddani synowie swojego kraju. Oprawą artystyczną był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chojnowskiego chóru Skoranta przeplatany słowno-wizualnym widowiskiem przygotowanym przez młodzieżową grupę teatralną Antrakt.

 

Rap dla miasta

27 listopada, scena chojnowskiego domu kultury gościła wykonawców hip-hopu z Chojnowa i okolic. Po raz pierwszy wykonawcy tego gatunku muzyki mogli zaprezentować chojnowskiej publiczności własną twórczość i rapowe umiejętności.

Według szacunkowych danych przez salę przewinęło się około dwustu fanów hip-hopu.

 

Grudzień

 

Twórcze święta

Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji kolejny raz zorganizował przedświąteczny kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Prezentują się tu chojnowianie, którzy z zamiłowania parają się różnego typu twórczością plastyczną oferując innym swoje oryginalne, ręcznie robione, niepowtarzalne kartki, stroiki, dekoracje.

 

W obronie praw człowieka

13 grudnia tysiące osób zasiadło do pisania listów kierowanych do politycznych decydentów. Po raz pierwszy do akcji Amnesty International pn. Maraton Pisania Listów włączyli się chojnowianie. Uczniowie Gimnazjum nr 2, wspólnie z nauczycielami, licząc, że ich głos będzie miał wpływ na poprawę losu osób prześladowanych, przez 24 godziny w murach szkoły przelewali na papier swoje emocje. Z Chojnowa wypłynęło ponad 700 listów.

 opr. eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama