Nie tylko tradycja - wigilie w mieście - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyNie tylko tradycja - wigilie w mieście 

Wigilia – to dzień lub czuwanie poprzedzające ważne święto lub jakieś nadzwyczajne wydarzenie. Tak brzmi definicja, ale w naszej kulturze kojarzy się tylko z jednym – radością z narodzin Pana. Tę radość dzielimy z bliskimi nam osobami przy wigilijnym stole. I nie zawsze musi to być rodzina. Dzielimy się opłatkiem z przyjaciółmi, znajomymi, ludźmi, z którymi łączy nas przeszłość, przyszłość, codzienne troski i życiowe sukcesy. Słowem, świętując ten jeden z ważniejszych dni w roku, świętujemy go w gronie, które jest nam równie bliskie jak rodzina.

W naszym mieście takich środowisk jest wiele. Od lat w placówkach oświatowych, stowarzyszeniach, związkach, zakładach pracy organizowane są wigilie, które są nie tylko naszą katolicką tradycją, ale konsolidują wspólnotę i wzmacniają międzyludzkie relacje.

Nasza redakcja uczestniczyła w kilku wigilijnych wieczerzach – każda z nich miała swój niepowtarzalny charakter, ale na każdej z nich emanowało ciepło, serdeczność i życzliwość.

Na wielu z nich gośćmi byli przedstawiciele władz miasta – burmistrz miasta Jan Serkies i przewodniczący rady miejskiej Jan Skowroński:

- To wyjątkowy czas, chwila, kiedy w cień odchodzą urazy, bliscy sobie ludzie obdarzają się życzliwością i z nadzieją patrzą w przyszłość. Życzymy zatem w tych dniach spokoju, wiele serdeczności i dużo zdrowia, a w nadchodzącym 2009 roku wszelkiej pomyślności – tak najczęściej brzmiały życzenia włodarzy kierowane do mieszkańców.

 

Wspólnie ze Wspólnotą

17 grudnia w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej przy wigilijnym stole spotkali się członkowie Wspólnoty Osób Niepełnosprawnych. W kameralnym gronie, przy wieczerzy, w towarzystwie władz miasta i opiekuna duchowego ks. Artura składano sobie życzenia, łamano się opłatkiem. To była ostatnia wieczerza tej Wspólnoty pod chojnowskim szyldem – od tego roku zmienia się bowiem struktura tej organizacji, która przechodzi pod zarząd Polkowickiego Związku Niepełnosprawnych.

 (szerokość: 565 / wysokość: 423)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Nie są osamotnieni

Tegoroczna wieczerza chojnowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społeczne, to już osiemnasta wigilia organizowana przez tą jednostkę dla osób samotnych i niepełnosprawnych. Różniła się jednak od poprzednich. Nie klimatem, bo tu zawsze atmosfera jest rodzinna. W tym roku po raz pierwszy do współpracy przyłączyli się beneficjenci projektu „Szansa na powrót" prowadzonego przez MOPS a współfinansowanego z środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnicy projektu wyrazili chęć pomocy przy organizacji świątecznej kolacji, pragnąc jednocześnie wykazać się nabytymi umiejętnościami. A mieli się czym chwalić. Potrawy przygotowane na wigilijny stół, nie tylko wybornie smakowały, ale i podane były w oryginalny sposób. Świąteczny posiłek poprzedziły jasełka w wykonaniu dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej, a uroczysty klimat podtrzymywał kolędujący na scenie duet instrumentalny, którego członkiem był jeden z beneficjentów projektu. Dopełnieniem świątecznej atmosfery były wnętrza – w murach Pałacyku goście odnaleźli niepowtarzalną scenerię.

- Od osiemnastu lat organizujemy wieczerzę chcąc m.in. w ten sposób wzmocnić więzi społeczne, kultywować tradycje i uwrażliwić społeczność lokalną na problem samotności – wyjaśnia kierownik MOPS Ewa Wiszniewska. - To także pretekst do integracji instytucji i lokalnych organizacji w działaniach na rzecz środowiska. Wspiera nas bowiem wielu chojnowskich przedsiębiorców, którzy na ogół – co dziwne – pragną pozostać anonimowi.

Znamiennym zatem jest fakt, że wigilię dla samotnych organizowały dziesiątki osób. Czy w tej sytuacji czujący osamotnienie winni tak o sobie myśleć?

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142) (szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Pierwsza wigilia

To było ich pierwsze świąteczne spotkanie. Członkowie Chojnowskiego Stowarzyszenia Miast Partnerskich zasiedli za wigilijnym stołem w gościnnych progach restauracji „Niebieski Parasol". Mimo, że nie było tu tradycyjnych dwunastu potraw, atmosferę świąt tworzyli uczestnicy. Drobne upominki, serdeczne życzenia, radość ze wspólnego, innego niż dotychczas, spotkania – złożyły się na wieczerzę w atmosferze niemal rodzinnej.

 

Kolorowo i tradycyjnie

Najbarwniejsze chyba świąteczne uroczystości mieli nasi najmłodsi mieszkańcy. W chojnowskich przedszkolach dbałość o tradycje jest jednym z priorytetów. Stąd też obok wigilijnej wieczerzy, świąteczne występy przygotowane przez przedszkolaków.

***

W Przedszkolu nr 1 jasełkowe przedstawienia były dwa. Jedno z nich przygotowała grupa Wiewiórek, drugie Pszczółki. Ile serca potrafią dać z siebie kilkulatki doświadczyć mogli tylko ci, którzy z pozycji widza obserwowali występy maluchów. Role w jakie wcieliły się przedszkolaki, często pierwsze w ich życiu, pełne były dziecięcej szczerości i trudno nie zobaczyć np. w postaci aniołka najprawdziwszego bożego posłańca. Występy dzieci zawsze wzruszają, a przedstawienia w klimatach świątecznych szczególnie. Jasełkowy przekaz towarzyszył jeszcze wszystkim podczas wieczerzy, którą poprzedziły życzenia przy łamanym opłatku.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

***

Przedszkolaki z Przedszkola nr 3 swoje święta rozpoczęły od wspólnego spotkania. W jednej z przedszkolnych sal zebrały się wszystkie przedszkolaki, aby obejrzeć i wysłuchać przygotowanego na tę okoliczność przez każdą grupę programu artystycznego. Potem w swoich salach dzieci dzieliły się opłatkiem, składały sobie ciepłe życzenia i zasiadły do wigilijnej wieczerzy. Był pyszny barszcz, ulubione pierogi, tradycyjna rybka i chóralne kolędowanie, a na odchodne każdy obdarowany został słodkim upominkiem.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Wieczór bez wyrzeczeń

W kawiarence Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji swoją wigilię mieli członkowie chojnowskiego stowarzyszenia diabetyków. Kilkadziesiąt osób zasiadło przy wspólnym stole 22 grudnia. Wieczerzę rozpoczęto modlitwą. Młodzi klerycy z przejęciem wprowadzali uczestników w świąteczny nastrój przekazując słowo Boże i życzenia. Syty i różnorodny posiłek, nie zawsze zgodny z dietą cukrzyka, przeplatały kolędy, które zainicjował solową prezentacją Zenon Chmielewski. Tradycyjne pastorałki i bożonarodzeniowe melodie rozbrzmiewały tu długo jeszcze po zakończeniu wieczerzy.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

W dużym gronie

W samo południe 22 grudnia, w Domu Chemika odbyła się największa chyba wigilia w naszym mieście. Jej uczestnikami byli członkowie Warsztatu Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich z grupą terapeutyczną oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Piotrowic. Wspólnie z nimi w tej wyjątkowej wigilii uczestniczyły władze miasta i gminy, przedstawiciele starostwa i dyrektorzy chojnowskich szkół. Duchowo przewodzili jej ks. prałat Władysław Bystrek i ks. Tomasz Biszko.

Dzieci z grupy terapeutycznej przygotowały na tę okoliczność przedstawienie jasełkowe, a Warsztat Terapii Zajęciowej zaprezentował spektakl pt. „Kolędnicy". Sceniczne występy były wprowadzeniem w świąteczny klimat, który wkrótce przeniósł się na salę, gdzie licznym uściskom, serdecznym życzeniom i wzajemnej życzliwości nie było końca. Potem na stołach pojawiły się świąteczne potrawy, których, jak każe tradycja, było 12, a może i więcej…

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

*** 

Każda z tych Wigilii była wyjątkowa, każda miała swój niepowtarzalny charakter, echo każdej z nich odbiło się w zaciszu domostw. Te spotkania zbliżają i powodują, że grono bliskich nam osób nie ogranicza się wyłącznie do członków rodziny. I chyba takie m.in. jest przesłanie tego święta…

 

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama