Ekslibrisy Jana Pawła II - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyEkslibrisy Jana Pawła II(szerokość: 159 / wysokość: 280)Czwartą rocznicę śmierci Naszego Ojca św. chojnowskie muzeum uczciło otwarciem wystawy pn. „Ekslibrisy Jana Pawła II". Prezentowana ekspozycja pochodzi ze zbiorów Józefa Tadeusza Czosnyka z Wojcieszowa i jest tylko częścią jego blisko tysięcznej ekslibrisowej kolekcji.

 

Ekslibris w dosłownym tłumaczeniu z języka łacińskiego oznacza zwrot „z książek". To znak własnościowy danego egzemplarza książki, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru (lub np. stylizowanymi inicjałami), lub z nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.(szerokość: 190 / wysokość: 230)

Historia powstania znaków książkowych dla Ojca Świętego Jana Pawła II wiąże się ściśle z datą 16 października 1978 roku, datą wyboru Polaka na następcę świętego Piotra Apostoła.

Jedyny znak książkowy metropolity krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły to ekslibris o treści "EX LIBRIS K.W." Jest to drzeworyt wykonany przez Tyrsusa Wenhrynowicza z Krakowa, jednego z najwybitniejszych polskich drzeworytników drugiej połowy XX wieku. To bardzo prosty znak, w rycinie którego artysta umieścił (szerokość: 190 / wysokość: 207)postać Chrystusa Frasobliwego – rzeźby często spotykanej w rodzinnych stronach Papieża Polaka.

W następnych latach pontyfikatu Jana Pawła II powstawały nowe, piękne ekslibrisy, którymi polscy i zagraniczni twórcy dokumentowali najważniejsze wydarzenia tego pontyfikatu: pielgrzymki papieża do Polski i innych krajów, uroczystości beatyfikacyjne i kanonizacyjne, szczególnie polskich m.in. Królowej Jadwigi, księżnej Kingi, siostry Faustyny, Jana z Dukli, Maksymiliana Marii Kolbego oraz rocznice urodzin Karola Wojtyły i kolejne rocznice pontyfikatu.(szerokość: 190 / wysokość: 253)

- Dotychczas zgromadziłem około 950 ekslibrisów wykonanych dla Papieża lub o motywach papieskich – mówi autor wystawy J.T Czosnyka. - Z tego zbioru przygotowałem 50 wystaw. Jedną z nich, w 2001 roku, była wystawa w sali Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Wtedy też ukazała się moja książka "Ekslibrysy Jana Pawła II". Miałem zaszczyt wręczyć tę publikację osobiście Ojcu Świętemu podczas audiencji w Watykanie. Obecna wystawa w Chojnowie to 51 ekspozycja ekslibrisów papieskich z mojej kolekcji. Prezentuję na niej wybór 180 znaków książkowych wykonanych przez 44 grafików polskich i 16 zagranicznych. Za urządzenie tej ekspozycji pragnę bardzo serdecznie podziękować Muzeum Regionalnemu w Chojnowie, a szczególnie Panu dyrektorowi Jerzemu Janusowi i pracownikom.

 

Zapraszamy do obejrzenia tej niecodziennej ekspozycji.opr. eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama