Chojnowska majówka - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyChojnowska majówkaŚwięto pracy, rocznica akcesji do Unii Europejskiej, rocznica Konstytucji 3 Maja – jest co świętować w pierwszych dniach maja.

Wydaje się, że chojnowianie efektywnie wykorzystali tych kilka dni wolnego w różny sposób spędzając czas. Gros mieszkańców odpowiedziało na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji biorąc udział w proponowanych przez tę placówkę imprezach.

 

1 Maja

Ten dzień obecnie przebiega bardziej pod hasłem „jesteśmy w Unii, niż „ święta pracy". Piątą już rocznicę naszej akcesji w strukturach zjednoczonej Europy miasto świętowało na unijnej imprezie. Na festynie w Parku Śródmiejskim działo się wiele.

Tańcem i śpiewem rozpoczęły go „Pszczółki" z Przedszkola Miejskiego nr 1. Po nich w językach unii śpiewali laureaci konkursów piosenki obcojęzycznej ze szkół podstawowych i gimnazjów naszego miasta. Chór Skoranta, zespoły Prolog, Fakt i debiutujący Hard Wey hołdowały ojczystemu językowi dając koncert ulubionych utworów. Gwiazdą wieczoru była grupa Top One – zespół doskonale znany fanom tzw. muzyki chodnikowej, istniejący od (uwaga!) 20 lat. Unijne spotkanie zakończył mini recital Mai Grześkowiak.

 (szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

O tym ile korzyści daje nam członkostwo w Unii Europejskiej można by mówić długo i wiele. W kilku słowach starał się to ująć Dieter Schroeder, który przyjechał do Chojnowa specjalnie na tę okoliczność. Nasz wieloletni przyjaciel, Honorowy Obywatel Miasta, w krótkim wystąpieniu podkreślił znaczenie zjednoczenia (szerokość: 190 / wysokość: 253)Europy i niegasnącej woli miast partnerskich – Egelsbach i Chojnowa do wspólnego pisania kart przyszłości.

Unijny festyn był także idealną okazją do przekazania wieści, które bez wątpienia ucieszyły większość chojnowian. Wicemarszałek województwa dolnośląskiego Piotr Borys, dostojny gość majowej imprezy, przekazał najświeższe wieści z obrad sejmiku - urząd marszałkowski przyznał 3 mln zł na budowę basenu międzyszkolnego w Chojnowie. Gromkie brawa wymownie świadczyły o zadowoleniu mieszkańców.

Marszałek podzielając radość chojnowian, pozdrowił ich i życzył wielu sukcesów w przyszłości.

To wszystko działo się na scenie, a obok niej mnóstwo atrakcji dla najmłodszych - m.in. zjeżdżalnie, eurobungie, batut, basen z rybkami. Jak na majową imprezę przystało była także plenerowa konsumpcja.

(szerokość: 750 / wysokość: 562) 

 

3 Maja

 Dwa dni później, chojnowianie obchodzili kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Te uroczystości, tradycyjnie już zainaugurowali uczniowie ogniska muzycznego dając 27 kwietnia koncert melodii patriotycznych.

3 maja natomiast miejskie obchody rozpoczęto od spotkania przy obelisku na ul. Chmielnej. Tu przedstawiciele władz miasta i gminy, kombatanci, Sybiracy i mieszkańcy złożyli kwiaty, zapalili znicze. Na zaproszenie Międzyzakładowej Komisji NSZZ „Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Chojnowie w uroczystościach wzięła udział Posłanka na Sejm Elżbieta Witek oraz przewodniczący zarządu regionu legnicko-jeleniogórskiego PiS Krzysztof Szlufcik, a także przewodniczący zarządu regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność Bogdan Orłowski , którzy uczestniczyli tego dnia także w poświęceniu sztandaru NSZZ „Solidarność".

Punktualnie o godz. 12 w kościele pw. Ap. Piotra i Pawła wierni uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny koncelebrowanej przez ks. Prałata Tadeusza Jurka i ks. Krzysztofa Zimnickiego.

W sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji natomiast odbyła się okolicznościowa akademia.

- Pamięć o tamtych wydarzeniach pozostała w strofach wierszy i zwrotkach pieśni – powiedział na wstępie dyrektor MOKSiR Stanisław Horodecki. Niech zatem przemówią ówcześni poeci brzmieniem głosów chojnowskiego chóru Skoranta i deklamacją młodych wykonawców z grupy teatralnej Antrakt.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Ta część uroczystości wzruszyła nie jednego spośród licznie przybyłej publiczności. Na widowni łzy wzruszenia ocierała także Siostra Augustiana Rusin, przełożona prowincji warszawskiej ze zgromadzenia Służebniczek Dębickich NMP, którą władze miasta serdecznie przywitały w grodzie nad Skorą.

 

Wydaje się, że chojnowską majówkę należy zaliczyć do udanych. Dopisała pogoda, nastroje, a i patriotyzm zdaje się w naszym społeczeństwie przybierać odpowiednie znaczenie.

 (szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

(szerokość: 750 / wysokość: 562)eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
qE8Uba6O2014-03-01GMIMsf7Syt
i1lSHhwfof2014-01-19XI5H7NYCq

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama