Fizykiem być - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyFizykiem być 

Kilka interesujących doświadczeń, prezentacje multimedialne, zabawa i humor, tak w jednym zdaniu ująć można pierwszy Festiwal Fizyki zorganizowany przez Fundację „Smak Sukcesu" działającą przy Gimnazjum nr 1.

(szerokość: 750 / wysokość: 562) 

Festiwal, na którym młodzi fizycy próbowali przekonać do atrakcyjności zjawisk fizycznych, był jednocześnie podsumowaniem kilkumiesięcznej pracy kółka fizycznego nad projektem „Budujemy kolektor słoneczny".(szerokość: 190 / wysokość: 142)

W ramach programu „Równać szanse" wspieranego przez Polsko-Amerykańską Fundację „Wolność" ponad trzydziestu uczniów, pod okiem Iwony Rup-Fliśnik poznawało działanie, budowę i rodzaje kolektora słonecznego.

O swoich doświadczeniach opowiadali podczas Festiwalu, przekazując wiedzę nabytą w trakcie naukowych podróży i pracy nad kolektorem. Ich prezentację przeplatały doświadczenia fizyczne, z których ten z balonami przyjęto z największym entuzjazmem. Większości spośród licznej publiczności udało się przekłuć patyczkiem nadmuchany balon tak, że jego obła budowa nie została naruszona (mimo to wszyscy się dziwili). Był też wywiad z Einsteinem i kilka humorystycznych scenek.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)Kulminacją Festiwalu było odkręcenie kurka kolektora. Z niewielkiego kranu pociekła zagrzana promieniami słońca woda, co nie było właściwe dla nikogo zaskoczeniem – pracowali nad nim przecież fachowcy.(szerokość: 190 / wysokość: 142)

- Obawialiśmy się, że w dniu prezentacji chmury zasłonią nam źródło energii – mówią autorzy – to byłaby dla nas porażka. Na szczęście słonko dopisało i chyba możemy mówić o sukcesie.

Z pewnością, bo zarówno sam Festiwal, jak i finał projektu młodzież może zaliczyć do udanych i to nie tylko ze względu na efekt końcowy. To czego przez kilka miesięcy pracy nad kolektorem doświadczyli, pozostanie im w pamięci na lata.

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama