Psie gwiazdy - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyPsie gwiazdy
      21 grudnia w Miejskim Domu Kultury odbędzie się wystawa psów rasowych.
Tego w Chojnowie jeszcze nie było. W sobotnie popołudnie sala recitalowa wypełni się psią arystokracją z rodowodami.
Pomysłodawcami są znani chojnowskim miłośnikom zwierza wszelakiego lekarze weterynarii Kazimierz Rabiej i Mieczysław Jasiński.

Po co to wszystko ?
Widowiskowość wystawy, ,jej atrakcyjność dla zwiedzających jest w gruncie rzeczy wartością drugorzędną. Psy uczestniczą w wystawach po to, by wybrane zostały jednostki najwyższej klasy, najbardziej zbliżone do wzorca rasy i one stają się rodzicami szczeniąt.
Przepisy hodowlane normują dokładnie, ile razy pies musi być pokazany na wystawie i jakie oceny zdobyć, by uzyskał prawo do reprodukcji. To jest minimum, które jednak nie zawsze wystarcza.W wielu rasach konkurencja jest tak duża, że liczą się dopiero psy z tytułem championów, a do ich zdobycia nie wystarczy już pokazanie się na trzech wystawach - trzeba bywać, mierzyć się z konkurencją i tu zaczyna się prawdziwy sport. To dlatego zobaczycie żar w oczach i podenerwowanie właścicieli. A psy? Te, które na wystawie są pierwszy raz, mogą być wystraszone, podniecone. Prawdziwi wyjadacze natomiast dawno zrozumieli, że z tej okazji należy po prostu skorzystać.
Kiedy indziej ich pan poświęci im tyle czasu ? Kogo tak czesze, dopieszcza, ustawia ?
Nie zawsze co prawda jest to najprzyjemniejsze, ale czuć się bezkonkurencyjną gwiazdą dnia – nie ma nic lepszego! Każdy pies to wie.
No cóż, czasem z ringu pan schodzi jakiś zgorzkniały , ale kto go wtedy może najlepiej pocieszyć ? Jego pies !
Wystawa psów jest widowiskiem wieloetapowym, w którym napięcie narasta stopniowo, a finał na ringu honorowym to wybór najpiękniejszego psa całej wystawy czyli Best in Show.
Zacznijmy jednak od początku.
Psy i suki w każdej rasie są oceniane osobowo. Później najlepszy pies i suka są porównywane w walce o tytuł Zwycięzcy Rasy. Zwycięzcy ras biorą udział w wyborach najpiękniejszego psa grupy ras.
Na każdej wystawie odbywa się 10 takich finałów, bowiem tyle grup ras ustaliła Międzynarodowa Federacja Kynologiczna.
Dopiero zwycięzcy grup mają prawo uczestniczenia w finałowym Best Show. Warto dotrwać do końca wystawy, żeby obejrzeć te zmagania, zwłaszcza, że coraz bardziej dba się o ich oprawę, nabierają one rzeczywiście cech prawdziwego show.
Ras psów jest około 400 i mowa tu o rasach zarejestrowanych i uznanych przez największe organizacje kynologiczne FCI .
Wszystkie rasy w zależności od typu morfologicznego i przeznaczenia zostały podzielone na 10 grup FCI, są to:
Grupa I – Psy pasterskie i zaganiające
Grupa II – Psy w typie pinczera i sznaucera, molosowate oraz szwajcarskie
psy pasterskie
Grupa III – Teriery
Grupa IV – Jamniki
Grupa V – Szpice i rasy pierwotne
Grupa VI – Psy gończe i posokowce
Grupa VII - Wyżły
Grupa VIII – Płochacze i psy aportujące
Grupa IX – Psy do towarzystwa
Grupa X – Charty


      Zwiedzając wystawę warto obejrzeć różne rasy z poszczególnych grup, a wtedy przekonamy się jak bardzo są one zróżnicowane wyglądem, wielkością, charakterystycznymi cechami.
Psami, ich hodowlą, chowem i użytkowaniem zajmuje się nauka zwana kynologią. Wielu badaczy z różnych dyscyplin nauki wnosi swój wkład do tej dziedziny.
Po to, by rozszerzać swoją kynologiczną wiedzę, a także by hodowli nadać organizacyjne i naukowe ramy, hodowcy zrzeszają się w związki.
W naszym kraju taką organizacją jest powstały w 1948 roku Związek Kynologiczny w Polsce.Dzisiaj jest to wielotysięczna organizacja działająca w kilkudziesięciu oddziałach w całej Polsce.
Związek organizuje corocznie wiele wystaw.
      Największe i najważniejsze to wystawy międzynarodowe organizowane pod patronatem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej FCI. Każdy oddział związku ma ambicje zorganizować wystawę, te które nie otrzymują prawa do międzynarodowej, organizują wystawy krajowe. Ponadto kluby miłośników ras lub grup ras urządzają wystawy klubowe.

Od tego roku do tych statystyk dołączy wystawa w Chojnowie. Czy przyjmie się na stałę?
Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 16 grudnia.
Wystaw swojego czworonoga!


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
WIWA2004-10-29PAULA

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama