Przyjaźń miast bliźniaczych - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Przyjaźń miast bliźniaczych



Więzi między ludźmi, między miastami czy krajami wtedy są żywe, gdy wzrastają z autentycznego, często osobistego doświadczenia. Czasem pozornie odległe czy - zdawać by się mogło - mniej znaczące sytuacje potrafią stać się zalążkiem prawdziwie owocnej współpracy. Nie inaczej było z naszym partnerskim, a od dziś także bliźniaczym, miastem Commentry.

Tymi słowy burmistrz miasta Chojnowa rozpoczął uroczystość podpisania aktu o zbliźniaczeniu miast.

 

Witamy w Chojnowie

10 lipca, w godzinach przedpołudniowych, po kilkudniowych wojażach po południowej Polsce w grodzie nad Skorą zawitała 50.osobowa grupa z partnerskiego miasta Commentry we Francji.

Pierwszym punktem programu tej przyjacielskiej wizyty było spotkanie w ratuszu, gdzie oficjalnie przywitano niecodziennych gości. Burmistrz w kilku słowach opowiedział o funkcjonowaniu miasta i jego historii. Więcej o dziejach Chojnowa Francuzi dowiedzieli się w Muzeum Regionalnym, gdzie udali się bezpośrednio po spotkaniu w urzędzie. Historyczną wiedzę o regionie uzupełniono wizytą w Lubinie i tamtejszym Muzeum Miedzi.

(szerokość: 375 / wysokość: 281)(szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

Dzień pełen atrakcji zakończono uczestnictwem w miejskim festynie. Nasi przyjaciele dowiedli, że też drzemie w nich słowiański duch - bawili się wspólnie z chojnowianami, a grupa najbardziej wytrwałych wróciła na nocleg około północy.

 

Przyjaźń polsko-francuska jest jak wino

Wizyta nie była wyłącznie towarzyską - Francuzi potwierdzając wolę dalszej współpracy, zaproponowali podpisanie dokumentu o stosunkach miast bliźniaczych.(szerokość: 375 / wysokość: 281)

Uroczystość odbyła się w niedzielę w sali kinowej Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji.

- Zaproponowana w 2005 roku przez pana Jerzego Kozińskiego z polskiej strony, a wspaniale podjęta przez panów Henryka Zglinieckiego i Chrystiana Dubreuila ze strony francuskiej sportowa wymiana piłkarskiej młodzieży przyniosła nawiązanie samorządowej współpracy, a trwające od tego czasu spotkania, wizyty i rewizyty pozwoliły na trwale zakwitnąć przyjaźni, jaka łączy francuskie Commentry z polskim Chojnowem - mówił o początkach współpracy burmistrz Jan Serkies. - Powiada się w Polsce, że aby poznać człowieka, należy z nim zjeść beczkę soli. Cieszy mnie, iż nasi francuscy przyjaciele uznali, że ten okres poznawania się, zacieśniania więzów mamy już za sobą i z etapu partnerstwa przechodzimy do związku miast bliźniaczych. To dowód uznania dla społeczności chojnowian za jej wkład w budowanie wzajemnego porozumienia, to znak, że na olbrzymim morzu, któremu na imię Unia Europejska, mamy swój zaciszny, bezpieczny port - Commentry.

 

Mer Commentry Jane Louis Gaby swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowań i pozdrowień w języku polskim, czym zaskoczył i wzruszył jednocześnie. W ojczystym już języku przywołując odwieczne, przyjacielskie stosunki między Polską a Francją nawiązał do wciąż rozwijającego się partnerstwa Chojnowa i Commentry.

- Od wielu stuleci historia daje nam liczne dowody na to iż pochodzimy z tej samej kultury, z tej samej cywilizacji - mówił m.in. mer. - Oba nasze kraje na europejskich fundamentach mają wspólną historię, która w Europie nigdy nie była zaznaczona jakimkolwiek konfliktem.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)Pozwolę sobie tutaj zacytować zdanie słynnego francuskiego aktora Lino Venturę "przyjaźń francusko- polska jest jak dobre wino…". I tak jak dba się o zbiory wina, tak my będziemy przechowywać naszą przyjaźń, wystawiać ją na światło dzienne, delektować się jej smakiem. To partnerstwo to nie tylko momenty wspólnych spotkań, wspólnych festynów i imprez. To także nieustanna wymiana kulturalna i językowa. Wynikiem współpracy jest np. otwarcie w naszym mieście dwóch sklepów ze specjałami polskiej kuchni, polskiej żywności, a nasi mieszkańcy od jakiegoś czasu uczęszczają na lekcje języka polskiego.

Serdecznie zapraszam chojnowian do Commentry tak często jak sobie życzycie.

Zapewniam was, że będziecie przyjęci z równie wielką gościnnością co my spotykamy się tutaj.

 

Uroczystego aktu podpisania dokumentu dokonali przedstawiciele władz miasta - burmistrz Jan Serkies i przewodniczący rady Jan Skowroński ze strony polskiej i mer Jean - Louis Gaby ze strony francuskiej.

 

My, Jean- Louis Gaby i Jan Serkies, merowie/ burmistrzowie miast Commentry i Chojnowa swobodnie przez mieszkańców miast naszych wybrani, wychodząc naprzeciw ich szerokim aspiracjom i rzeczywistym potrzebom, wiedząc, że cywilizacja zachodnioeuropejska znajduje swe korzenie w naszych starożytnych wspólnotach, że duch wolności zrodził się z poczucia swobód przez nie wypracowanych, twierdząc, że dzieło historii winno być kontynuowane w świecie poszerzonym, który naprawdę ludzkim będzie jedynie wtedy, gdy ludzie wolni będą żyć w miastach swobodnych, potwierdzając nasze przywiązanie i szacunek dla nienaruszalnych, nieodbieralnych praw, stwierdzając, że rosnąca współzależność naszych społeczeństw wymaga demokratycznego, międzynarodowego porządku oraz podstaw trwałego pokoju spoczywającego na takich układach jak Unia Europejska,  przekonani, że więzi, które łączą wspólnoty naszego kontynentu znajdują wyraz w postępowaniu w celu nadania kształtów obywatelstwu europejskiemu oraz promowaniu Europy skierowanej na człowieka.

W DNIU DZISIEJSZYM PRZYSIĘGAMY UROCZYŚCIE:

W poszanowaniu kontaktów nawiązanych między naszymi dwoma krajami i zgodnie z założeniami obopólnej pomocy:

podtrzymywać stałe więzi między przedstawicielami naszych miast poprzez dialog, wymianę doświadczeń, wspólne działania wzbogacające obie strony,

aktywizować i podtrzymywać współpracę między naszymi mieszkańcami w celu rozwijania, poprzez jak najlepsze wspólne zrozumienie, żywej idei poczucia braterstwa europejskiego, działać według zasad gościnności, z szacunkiem dla naszych różnic, w klimacie zaufania i w duchu solidarności, zapewniać każdemu, bez jakiejkolwiek dyskryminacji, możliwość brania udziału we współpracy między dwoma miastami, promować, poprzez naszą współpracę, uniwersalne zasady: wolność, demokrację, równość i państwo prawa, łączyć nasze wysiłki, by z sukcesem wspomagać realizację tego koniecznego dla pokoju, postępu i dobrobytu przedsięwzięcia - Unii Europejskiej

 

Uściski dłoni, błyski fleszy i gromkie brawa zakończyły tę część uroczystości. (szerokość: 375 / wysokość: 281)

Dalszy ciąg przebiegał pod znakiem tańca i śpiewu. Na scenie zaprezentowały się chojnowskie zespoły taneczne, wystąpiła też dziewczęca grupa akrobatyczna z Francji, swój koncert miał także chór Skoranta.

Część artystyczna zachwyciła wszystkich. Maluchy z Małego Brooklynu i Małego Karambola urzekły publiczność, a ich starsze koleżanki zaskoczyły profesjonalizmem. Niezwykły popis akrobatyki dały także dziewczęta z Commentry, które od wielu lat trenują gimnastykę artystyczną i reprezentują grupę pod nazwą „Nadzieja Commentry". (szerokość: 375 / wysokość: 281)

 

 

 

 

 

 

Skoranta natomiast nie tylko zachęciła do wspólnego śpiewu, ale wzbudziła ogólny aplauz przy dźwiękach popularnej, znanej obu narodom, piosenki „Comment ça va".

 

 

 

Na roboczo, poznawczo i kulinarnie

 

-roboczo

Poniedziałek rozpoczął się od owocnego spotkania roboczego, podczas którego przedstawiciele obu miast rozmawiali o współpracy konkretnych instytucji. Dyrektorzy jednostek kulturalno-oświatowych, przedstawiciele rad i mieszkańców rozmawiali o możliwościach współpracy m.in. młodzieżowych rad, szkół, lokalnych czasopism i o szczegółach zaproponowanych inicjatyw.

To nie pierwsza dyskusja tego typu odkąd Commentry i Chojnów stały się partnerami. Owocem takich rozmów była między innymi wymiana piłkarzy, wizyta we Francji naszego Bractwa Rycerskiego czy młodzieży z Gimnazjum nr 2.

- poznawczo

Przed południem goście wybrali się do pobliskiej fabryki bombek. Z zainteresowaniem obserwowali proces produkcji, nie omieszkali też zaopatrzyć się w świąteczne ozdoby.

- kulinarnie

Poniedziałkowe popołudnie było ostatnim w naszym mieści. Francuzi postanowili pożegnać się z gościnnym Chojnowem organizując wieczór francuski. Na

stołach pojawiły się zatem tamtejsze specjały, a w tle płynęły melodie znad Loary.

 

Do zobaczenia

Zanim goście odjechali, wspólnie z mieszkańcami Chojnowa uczcili swoje narodowe święto przypadające właśnie na ten dzień. Przedstawiciele obu miast, pod obeliskiem przy ul. Chmielnej złożyli hołd poległym Francuzom. Łzy wzruszenia wywołała jedna z najstarszych mieszkanek Commentry, Polka, która spontanicznie zadeklamowała wiersz w ojczystym języku o mogile nieznanego żołnierza.

 

Potem to już były tylko uściski, deklaracje rychłego spotkania, drobne upominki i podziękowania. A tuż przed godz. 11 głośny klakson autokaru obwieścił wszem i wobec zakończenie przyjacielskiej wizyty.

 

(szerokość: 565 / wysokość: 423)

 

 

Burmistrz miasta serdecznie dziękuje rodzicom, którzy gościli w swoich domach grupę gimnastyczek z Francji, chórowi Skoranta, chojnowskim zespołom tanecznym: Brooklyn i Karambol oraz dyrektorowi i pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji za pomoc w organizacji wizyty przyjaciół z Commentry.

 



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama