Zostawmy gołębie w spokoju - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyZostawmy gołębie w spokoju 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)Gołębie miejskie są nosicielami chorób niebezpiecznych dla innych zwierząt i ludzi.
Są nosicielami kleszczy i wirusów almonellozy, ornitozy czy paramyxowirozy.

  

Są stałym elementem miejskiego pejzażu, atrakcją i sympatycznym dodatkiem do folderu promocyjnego. Gołębie najlepiej jednak wychodzą wyłącznie na zdjęciu, bo na co dzień, dla wielu są utrapieniem.

Przede wszystkim brudzą. Jeden miejski ptak wydala rocznie ok. 12 kg odchodów. Mnożąc to przez liczbę chojnowskich gołębi (której redakcji nie udało się ustalić), na dachach, balkonach, parapetach, elewacjach mamy tony mazi, która nie dość, że do estetycznych nie należy, to niesie za sobą zagrożenie dla zdrowia. To kolejny powód do zmartwienia. Gołębie miejskie są nosicielami chorób niebezpiecznych dla innych zwierząt i ludzi. Są nosicielami kleszczy i wirusów almonellozy, ornitozy czy paramyxowirozy.

Wiele osób w błędnym poczuciu troski o gołębie dokarmia je robiąc więcej złego niż dobrego. Tych ptaków dokarmiać nie trzeba, nie należy, nie wolno… Gołębie zjadają głównie nasiona traw i kwiatów, owoce drzew i krzewów i takie jest ich zadanie ekologiczne. Dokarmiając je łamiemy przepisy ustanowione przez ludzi i obowiązujące w przyrodzie. Poza tym, w konsekwencji, sami sobie utrudniamy żywot. (szerokość: 190 / wysokość: 142)

Z uciążliwym ptactwem nie musimy walczyć. Wystarczy, że człowiek nie będzie ingerował w ich naturalną egzystencję i zrozumie, że rzucanie resztek jedzenia czy ziaren nikomu nie przynosi korzyści - ani ptakom ani ludziom.

 

Dokarmiając gołębie łamiemy przepisy ustanowione przez ludzi i obowiązujące w przyrodzie:

* Zaburza się prawo przyrody dotyczące organizmów synantropijnych.

* Łamie się prawo selekcji naturalnej, pozwalając na przeżywanie osobników słabych, kalekich i chorych.

* Łamie się Prawo Łowieckie, które zabrania hodowli dzikich zwierząt bez zezwolenia. Dokarmianie ptaków w mieście i to poza sezonem zimowym, jest tak naprawdę prowadzeniem nielegalnej hodowli.

* Łamie się przepisy porządkowe. Wyrzucanie resztek jedzenia jest zaśmiecaniem miasta.

* Zaburza się naturalne procesy liczebności populacji. Rozmnaża się nadmiernie oprócz gołębi także inne ptaki.

* Doprowadza się do nadmiernego rozmnażania myszy i szczurów. Resztki nie zjedzone przez ptaki są łatwym pokarmem dla gryzoni.

* Powoduje się zagrożenie dla zdrowia ludzi. Gołębie miejskie są nosicielami różnych chorób.

 

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama