Druga wizyta w mieście partnerskim - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDruga wizyta w mieście partnerskimJuż drugi raz Chojnowskie Stowarzyszenie Przyjaciół Miast Partnerskich zorganizowało mieszkańcom (szerokość: 190 / wysokość: 142)Chojnowa odwiedziny w naszym mieście partnerskim w Niemczech.

W środę, 2 września do Egelsbach wyruszyła prawie 30-osobowa grupa chojnowian. Trasę 650 km pokonaliśmy bez żadnych problemów i już po 18-stej witaliśmy się z oczekującymi nas na Berliner Platz w Egelsbach rodzinami goszczącymi. Miło było znów ujrzeć "starych znajomych". Przy kolacji dzieliliśmy się nowinkami z Chojnowa i Egelsbach.

Czwartek to dzień oficjalny. Program przygotowano zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej. W Domu Obywatela zostaliśmy powitani przez Burmistrza Gminy Egelsbach - Rudiego Moritza.

(szerokość: 190 / wysokość: 253)Potem wysłuchaliśmy wykładów przygotowanych przez gospodarzy. Poznaliśmy różnicę między traktatami lizbońskim i nicejskim oraz dowiedzieliśmy się, jakie są współczesne cele kształcenia młodzieży. Po południu zwiedziliśmy ośrodek dla ludzi upośledzonych umysłowo. Mieszkańcy tego nowoczesnego ośrodka tu pracują, mieszkają, sami stanowią o sobie (oczywiście mają do dyspozycji wykwalifikowanych doradców) i mają poczucie własnej wartości. Czwartkowy wieczór spędziliśmy z rodzinami goszczącymi. Wcześniej wspólnie uczestniczyliśmy w ekumenicznej Mszy Św.

W piątek pojechaliśmy na wycieczkę do Moguncji - jednego z najstarszych miast w Niemczech, którego historia sięga czasów rzymskich. W Moguncji urodził się Jan Gutenberg - wynalazca druku. Pierwsze kroki skierowaliśmy więc do Muzeum Gutenberga. W znajdującym się tu warsztacie wydrukowaliśmy nawet własną stronę. Potem zwiedziliśmy moguncką katedrę, która obok świątyń w Speyer i Worms należy do najstarszych kościołów w Niemczech. Mówiąca po polsku przewodniczka opowiedziała nam o słynnym karnawale, zobaczyliśmy także fontannę z kilkudziesięcioma znanymi z pochodu karnawałowego figurami. Interesująca była wizyta w muzeum Kupferberga. To najstarsze i największe piwnice, w których leżakował szampan "Kupferberg". Po zwiedzeniu czekał na nas poczęstunek: kieliszek szampana i słynny moguncki precelek.

Sobota - to wizyta w Niemieckim Czerwonym Krzyżu. Zademonstrowano nam sposoby udzielania pierwszej pomocy osobie, która jest nieprzytomna i ratowanie ofiary wypadku z licznymi złamaniami lub z uszkodzeniem kręgosłupa przy pomocy materaca próżniowego. Po pokazie mogliśmy obejrzeć dokładnie pojazdy ratunkowe, będące na wyposażeniu oddziału. O godz. 19-stej rozpoczął się wieczorek pożegnalny. Przy muzyce i tańcach szybko mijał czas.

W niedzielę rano, pożegnawszy naszych gospodarzy udaliśmy się w drogę powrotną do Chojnowa.

W przyszłym roku to my chojnowianie będziemy gościć mieszkańców Egelsbach.

 7 października br odbędzie się w Bibliotece Miejskiej otwarcie wystawy dotyczącej wizyty Chojnowian w Egelsbach, na którą serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

(szerokość: 190 / wysokość: 126)(szerokość: 190 / wysokość: 126)

 ek
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

Komentarze
TytułdataAutor
Wizyty2009-10-18Chojnowianin

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama