login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Raz, dwa i trzy: majowe spotkania autorskie z Marcinem Pałaszem, Justyną Bednarek i Anną Onichimowską - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Raz, dwa i trzy: majowe spotkania autorskie z Marcinem Pałaszem, Justyną Bednarek i Anną Onichimowską



Marcin Pałasz - pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk. Debiutował w 2004r. książką „Opowieści z Krainy Potworów". Wielokrotnie nominowany, wyróżniany i nagradzany – m.in. wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za „Wakacje w wielkim mieście" w 2007r. i za „Wszystko zaczyna się od marzeń" w 2009 r., wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego 2013r. za powieść „Sposób na Elfa".

Straszyć nie jest łatwo

Marcin Pałasz, 16 maja, kolejny raz spotkał się z chojnowskimi czytelnikami. Pisarz opowiadał o swojej pracy, o tym jak pisze książki, w których tak dużo poczucia humoru i skąd czerpie pomysły. Podkreślił, jak ważne jest czytanie – bo wyobraźnię ma się wtedy, kiedy się dużo czyta. Przybliżył dzieciom swoją twórczość, często przedstawiając anegdoty i ciekawostki związane z pisaniem książek np. z powieścią „Straszyć nie jest łatwo".

Sporo też było o bajkach. Ulubionych bajkach pisarza i uczestników spotkania. I o tym, jakie są jego „B@jki". Napisane od nowa, bardzo nowoczesne, całkiem inne bajki: o złotej rybce, królewnie Śmieszce, zielonym kaptur-ku, smoku (pod)wawelskim i Babie Dżadze.

A spośród innych utworów najwięcej mówił o serii książek o Elfie, których bohaterem jest, przygarnięty ze schroniska, jego ukochany pies. Spotkanie było też okazją do zadania pytań pisarzowi - skorzystało z niej wielu młodych czytelników.


(szerokość: 583 / wysokość: 480)


***

Justyna Bednarek – dziennikarka, tłumaczka, autorka książek dla dzieci. Za wydaną w 2015r. książkę „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" z ilustracjami Daniela de Latour zdobyła kilka nagród i nominacji: Najlepsza Książka Dziecięca 2015 w konkursie „Prze-cinek i Kropka", Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy, nominacja do tytułu Książki Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY, nominacja do tytułu Najpiękniejszej Książki Roku. W ubiegłym roku ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun" (nominacja do tytułu Książki Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY) i „W to mi graj. Bajki muzyczne" z ilustracjami Józefa Wilkonia. W 2017 r. wydała „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bar-dziej niesamowite)" i przypowieść „O srebrnej łyżce".

„Skarpetki" przyniosły mi szczęście

Natomiast po raz pierwszy do Chojnowa przyjechała Justyna Bednarek. Oprócz opowieści o tym, jak powstały i o czym są bestsellerowe już przygody skarpetek, które zostały lekturą szkolną, zaprezentowała 23 maja młodym czytelnikom również inne ostatnio napisane książki. Historię „Pięciu sprytnych kun", bajki muzyczne „W to mi graj" - ich tworzywem stało się 12 ulubionych przez nią utworów muzyki klasycznej - z niesamowitymi ilustracjami Józefa Wilkonia (wykonanymi na tablecie!), wreszcie bajkę „O srebrnej łyżce".

Starała się pokazać, jak wiele możliwości ma człowiek, aby własną fantazję „przerobić" na coś fajnego. Było więc i czytanie fragmentów jej bajek, i oglądanie skarpetkowych pacynek. Ale też wspólne zastanawianie się, co jest potrzebne, aby powstała książka, czego potrzeba, aby stworzyć bajkę. A źródeł inspiracji jest bardzo wiele - mogą być to np. zwierzęta, miasto, w którym żyje autor, a na-wet przedmioty, które używamy na co dzień. Pisarka podkreśliła, że w każdej dobrej bajce musi być ziarenko prawdy. Że można rzeczy, które nie są wesołe, zmienić na wesołe. Ważne też jest, aby jak najwięcej czytać, bo dziecko, które czyta bajki, jest kreatywne jako osoba dorosła.



(szerokość: 375 / wysokość: 445)


(szerokość: 375 / wysokość: 281)


***

Anna Onichimowska – autorka ponad pięćdziesięciu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wielu scenariuszy, sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych. Laureatka licznych nagród krajowych i zagranicznych, m.in. „Dobry potwór nie jest zły" - Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego (1997r.), „Najwyższa góra świata" - wpisana na Listę Honorową IBBY (1998r.), „Sen, który odszedł" - Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY (2001r.), wyróżnienia w konkursie Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku: „Lot Komety" (2005r.), „Dziesięć stron świata" (2007r.), „Prawie się nie boję" (2016r.) oraz "Hera, moja miłość" - wpisana na międzynarodową listę BARFIE (2006r.), główna nagroda 63. Festiwalu Filmowego w Cannes, razem z J.P. Bławutem, za scenariusz do „Dnia czekolady" (2010r.). Jej utwory wydawane są także po francusku, słoweńsku, litewsku, koreańsku, niemiecku, szwedzku, włosku i chińsku.

Wymyślam i zapisuję historie

26 maja, po raz drugi gościliśmy w naszej bibliotece, ale po raz pierwszy na spotkaniu

z dziećmi, Annę Onichimowską. W 2010r. autorka spotkała się już z chojnowianami - młodzieżą w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Tym razem pisarka mówiła dzieciom o sobie, swojej pracy, którą określiła tymi słowami: „Mój zawód to wymyślać i zapisywać historie za pomocą wiersza, opowiadania, opowieści." A tych historii, bardzo różnych, wymyśliła naprawdę dużo. Na spotkaniu opowiedziała m.in. o książkach:  „Dzień czekolady", na podstawie której powstał film, „Da-leki rejs", „Gdzie jesteś, tatusiu?", „Duch sta-rej kamienicy", „Maciek i łowcy duchów", „Najwyższa góra świata", „Prawie się nie boję"...

Czytała fragmenty z utworów zatytułowanych: „Piecyk, czapeczka i budyń", „Zasypianki" i innych. Anna Onichimowska miała też dużo pytań do małych uczestników, np. kim chcieliby być, jakie mają marzenia. Jak wyobrażają sobie pracę pisarza i to, w jaki sposób powstaje książka. Jaki powinien być dobry tytuł książki. Spróbowała też razem z nimi wymyślić nową historię.

A na koniec to dzieci, podczas „konferencji prasowej", mogły zadawać pytania autorce. Czy trudno się pisze książki, skąd pomysł na pierwszą z nich, jakie są ulubione tytuły z jej własnej twórczości, dlaczego wyjechała do Szwecji, a nawet czy od pisania bolą palce?

 – to tylko niektóre z nich.


(szerokość: 640 / wysokość: 445)


***********************

Na każdym spotkaniu zorganizowaliśmy kiermasz książek pisarzy, można też było zdobyć ich autografy. W zbiorach biblioteki mamy sporo utworów spośród bogatego dorobku twórców, którzy w maju spotkali się z chojnowskimi czytelnikami – serdecznie zapraszamy!


(szerokość: 190 / wysokość: 190)(szerokość: 190 / wysokość: 172)


BL
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama