Dni Chojnowa 2011 - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



Dni Chojnowa 2011



W innym niż zwykle otoczeniu obchodziliśmy tegoroczne Dni Chojnowa. Inaczej też niż zwykle wyglądało ich rozpoczęcie.

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Tradycyjny, dziewiąty już Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego odbył się w Parku Śródmiejskim, nie jak co roku w centrum miasta. Ze względu na prowadzone w rynku prace rewitalizacyjne, miejskie świętowanie przeniesiono do tzw. małego parku. Czy ta decyzja miała wpływ na klimat miejskiego święta? Opinie są podzielone (jak co roku nawiasem mówiąc).

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Nam zabrakło barwnego korowodu i przestrzeni. W zamian była kameralna atmosfera, otoczenie przepełnione zielenią i gwarem. Z pewnością nie straciły tu na atrakcyjności festiwalowe kramy. Bardziej skupione robiły wrażenie pełniejszych, bogatszych. Mieszkańcy jak zawsze żywo zainteresowani rękodzielnictwem odwiedzali stragany, dyskutowali o procesach wytwórczych, negocjowali ceny, nabywali pamiątkowe przedmioty.

Wśród wystawców odnaleźć można było twórców biżuterii, rękodzielniczych przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych, potrawy i przysmaki z „Wrzosowej krainy", kartki okolicznościowe, pisanki, kraszanki, obrazy, wyroby tkackie, ceramiczne. Znalazły się tu także publikacje z kręgu „Chojnoviana" dotyczące naszego miasta.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się tkackie i garncarskie warsztaty dla najmłodszych. Powstawały tu niewielkie kilimy, gliniane figurki i naczynia.

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Festiwal Tkactwa nawiązujący do chojnowskich tradycji sukienniczych i tkackich, to nie tylko wyroby rękodzielnicze, to także muzyka, taniec i śpiew. Nieopodal kramów stanęła zatem okazała scena, a na niej nasi lokalni artyści bawili mieszkańców. Pierwszy wystąpił zespół Azymut R zapowiadany jako kapela bluesrockowa. Grają od wielu lat, głównie covery znanych, lubianych wykonawców polskich i zagranicznych,

od niedawna z żeńskim wokalem.

 

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Potem publiczność oklaskiwała najlepszych znawców polskiej ortografii - uczestników VIII Chojnowskiego Dyktanda. Na scenie wręczano nagrody laureatom trzech kategorii wiekowych i wyróżnionym. Mistrzem ortografii w kategorii szkół podstawowych został Kacper Dudek, w grupie starszej Krzysztof Bogacz, wśród osób dorosłych - Dominika Kubisz. Chwilę później puchary i tytuły mistrzów odbierali tu wędkarze - mistrzowie zawodów wędkarskich, w których najwyższy tytuł zdobył w klasyfikacji indywidualnej Daniel Mosiewicz.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Krótko po godzinie 18, na scenie rozpoczęły się prezentacje ujęte w hasło „taniec i śpiew". Pod nim kryły się występy grup tanecznych oraz solistów wokalnych. Przez ponad dwie godziny młodzież i dzieci dzielili się swoimi talentami, wprowadzając często w zdumienie tych, którzy odkrywali naszych artystów po raz pierwszy. Zespoły taneczne Bronx, Mały i Duży Brooklyn, Mały i Duży Karambol, Dżajf, grupa akrobatyczna Piramida oraz 6 młodych wokalistów uatrakcyjnili czas oczekiwania na gwiazdę wieczoru - zespół Raz Dwa Trzy, łączący muzykę rockową ze współczesną poezję. Ten team gościł już na naszym święcie 6 lat temu, ale kto by nie chciał jeszcze raz posłuchać na żywo „I tak warto żyć", Trudno nie wierzyć w nic, „Jutro możemy być szczęśliwi"… Chętnych było wielu.

Dzień drugi miejskiego święta przebiegał w klimatach greckich. Społeczność Chojnowa, pochodzenia greckiego chciała w ten sposób przypomnieć, zaakcentować i utrwalić swoje losy, które związały ich z grodem nad Skorą.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)Z pewnością przypominać będzie o tym pamiątkowa tablica, ufundowana przez byłych emigrantów, którą tego dnia uroczyście odsłonięto. „Z wdzięczną pamięcią za znalezienie w Polsce nowego domu, a w gościnnym Chojnowie swej Małej Ojczyzny" brzmi napis na tablicy. O szczegółach pobytu Greków na Ziemi Chojnowskiej mówiono podczas krótkich, okolicznościowych przemówień wygłaszanych zarówno przez stronę greckich delegatów jak i władz miasta. Polichronis Kalagasidis, w imieniu fundatorów, odczytał kilka ciepłych słów przygotowanych na tę okoliczność przez Stefanię Arkadę nauczycielkę-bibliotekarkę i nauczyciela j. greckiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Chojnowie (w latach 1959 - 1991).

 My Grecy jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że mogliśmy żyć i prowadzić działalność kulturalną w Polsce. Większość z nas w osiemdziesiątych latach powróciła do Grecji, bo każdy z nas wraca do swoich korzeni, ale nigdy nie zapomnimy o Chojnowie i całej Polsce. Wszyscy Grecy, gdziekolwiek jesteśmy, będziemy zawsze chwalić gościnność polskiego narodu. Dziękujemy za wszystko dobro otrzymane od polskich przyjaciół, dziękujemy, za drugą ojczyznę, którą znaleźliśmy w Polsce, a w szczególności za małą ojczyznę, którą stał się dla nas Chojnów".

O tamtych czasach i życzliwym przyjęciu mówił także Lefteris Tselis.

Burmistrz Chojnowa natomiast dziękował za pamięć i wieloletnią przyjaźń.

- Niemal po 60 latach od pierwszych osiedleń, stoimy wspólnie przed pamiątkową tablicą, która utrwala wiedzę o tamtych wydarzeniach, o solidarności dwóch nacji - mówił Jan Serkies - Dziękując w imieniu mieszkańców i władz samorządowych za płynące z serca przesłanie i ufundowanie tablicy pamiątkowej, chciałbym życzyć wszystkim chojnowskim Grekom, aby przybywając do Chojnowa odnajdowali w nim fragment własnej Itaki.

Kilka słów do tłumnie zgromadzonych Greków, którzy na tę okoliczność przyjechali z ojczyzny, ich rodaków z Chojnowa i przyjaciół, wygłosił też były senator RP Tadeusz Maćkała gratulując tych więzi i tak wspaniałej uroczystości.

Na Placu Zamkowym zabrzmiały narodowe hymny, potęgując nastrój wzruszenia. Delegacje obu stron - Stefania Zarkada, Christod Pliatsikas, Iraklis Zykowski, Polichronis Kalagasidis - reprezentujący gości oraz burmistrz Jan Serkies wspólnie odsłonili tablicę. Jej poświęcenia dokonał ks. Prałat Tadeusz Jurek, który w swoim krótkim wystąpieniu nawiązał do ewangelii i święta Zesłania Ducha Świętego. Nieco wcześniej, podczas celebrowanej przez ks. T. Jurka Mszy św. goście i mieszkańcy Chojnowa wspólnie modlili się w intencji zmarłych Greków oraz o błogosławieństwo dla żyjących.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Oficjalną część kończyło otwarcie w Muzeum Regionalnym wystawy traktującej o pobycie Greków w Chojnowie. Pod tytułem „Powrót do Itaki", kryje się fotograficzna kronika uchodźstwa ponad 200 Greków - ich asymilacji i integracji z nową społecznością. Powróciły wspomnienia, refleksje i radość. Niezwykle wzruszające było spotkanie po wielu latach Greków, którzy wrócili do Ojczyzny z tymi, którzy zdecydowali związać swoje życie na stałe z naszym miastem oraz polskich przyjaciół, chojnowian wspierającyh przed laty uchodźców.

Wzruszeni własną obecnością, uradowani możliwością ponownego spotkania, na długo zapamiętają ten dzień, a pamiątkowa tablica, która znalazła swoje miejsce na budynku Urzędu Miejskiego już stała się trwałą kartą dziejów Chojnowa.

W tym samym czasie na scenie występował chojnowski zespół Faza Blues - jak wskazuje nazwa, z repertuarem bluesowym. Zupełnie inne klimaty muzyczne wprowadził kolejny wykonawca, Jurand Kowalski, który w swoim benefisie zaprezentował własne kompozycje w rytmach popowych, cipło i z sympatią przyjęte przez publiczność. Około godz. 18 poinformowano o wynikach plenerowego konkursu plastycznego pn. „ Magiczny świat antycznej Grecji", który wygrała Karolina Płochocka w kategorii szkół podstawowych i w grupie gimnazjalistów Klaudia Giwojno. Uhonorowano tu także laureatów turnieju tenisowego o puchar burmistrza. Najwyższe trofeum w turnieju zdobył Tomasz Sromek.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Swój koncert tego dnia mieli gitarzyści z Gimnazjum nr 1. Grupa prowadzona przez Tomasza Susmęda zaprezentowała akustyczne aranżacje znanych estradowych standardów. Zbliżony repertuar, ale w zupełnie innych brzmieniach usłyszeliśmy w wykonaniu chóru Skoranta. Znany i lubiany chór przyciąga na swoje występy coraz większe tłumy sympatyków. Na zakończenie lokalnych prezentacji, wystąpił jeden z chórzystów - Zbigniew Misikiewicz, były członek kapeli „Wacusie" z repertuarem kapel podwórkowych.

(szerokość: 190 / wysokość: 142)

 

Późnym wieczorem, na grecką nutę bawił nas zespół Mythos.

Przy skocznych dźwiękach, żywiołowym wykonaniu i pokazach greckich tańców bawiono się przez całe dwie godziny.

Za rok jubileuszowy, dziesiąty Festiwal Tkactwa i Rękodzieła Artystycznego. Czy obchodzić będziemy go w otoczeniu zrewitalizowanego centrum miasta? Wielu ma nadzieję, że tak, chociaż są też tacy, którym kameralny klimat Parku Śródmiejskiego odpowiada bardziej. Najważniejsze jednak nie miejsce, a atmosfera skierowana na dobrą zabawę, rozrywkę i wspólne, lokalne świętowanie. I tego życzymy na Dniach Chojnowa za rok.



eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama