67 rocznica wyzwolenia Chojnowa - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



67 rocznica wyzwolenia Chojnowa



(szerokość: 640 / wysokość: 700)

 

10 lutego 2012 roku mija 67 lat od dnia wyzwolenia naszego miasta z niemieckich rąk. Po wiekach germańskiego panowania stare piastowskie ziemie, w tym miasto Chojnów powróciły do Macierzy. Jest to data o znaczeniu historycznym, i o tym nie wolno zapominać.

Chojnów w pierwszych latach swojego istnienia należał do Piastów Śląskich, by z kolei trafić pod panowanie królów czeskich, cesarzy austryjackich z rodu Habzburgów czy też królów pruskich. Od zarania dziejów polskie siły zbrojne musiały stawić czoło najazdom obcych. Największym zagrożeniem dla młodego państwa polskiego byli władcy Rzeszy Niemieckiej, którzy wraz z szerzeniem chrześcijaństwa podbijali obszary wschodnie. Zwycięska bitwa pod Cedynią 24 czerwca 972 roku to pierwsze w historii bezpośrednie starcie wojsk polskich i niemieckich. Był to początek długotrwałych najazdów niemieckich na Polskę. " Drang nach Osten" głosiło hasło najeźdźcy - Niemcy stanowią naród bez przestrzeni, a przestrzeń ta jest na wschodzie. Można ją opanować po usunięciu z niej Polaków. Od wieków aż do 1939 roku wisiała nad nami groźba " Drag nach Osten". Naród polski poniósł z tego powodu wielkie ofiary. Zostały nam przemocą lub podstępem wydarte stare ziemie piastowskie. Władzey Rzeszy z tej polityki nigdy nie zrezygnowały. Napaść zbrojna w 1939 roku to dalsza kontynuacja polityki wschodniej, w wyniku której miała zostać zbudowana tysiącletnia Rzesza, koniec historii naszego państwa i narodu. Jak wiadomo, stało się inaczej. Zwycięstwo Niemiec Hitlerowskich nad Polską w 1939 roku był początkiem końca Niemiec hitlerowskich.

Trzeba było wielu lat, by ze zbliżającym się upadkiem Niemiec hitlerowskich ziemie zrabowane nam przed wiekami powróciły do Macierzy. W wyzwalaniu Chojnowa wzięły udział jednostki 373 Dywizji Armii Radzieckiej dowodzonej przez gen. Sozanowa, oraz 9 Korpus Zmechanizowanego generała Iwana Suchowa. O szybkim zdobyciu miasta zadecydowało niemal jednoczesne uderzenie od wschodu i północy. W godzinach wieczornych 10 lutego 1945 roku Chojnów został zdobyty.

W tym czasie jednostki 1-szej Armii Wojska Polskiego przekraczają granicę polsko- niemiecką z 1939 roku, zapoczątkowując tym samym historyczną misję przywracania do Macierzy ziemi zachodnio- pomorskiej. Toczyła zacięte boje przy przełamywaniu niezwykle silnego Wału Pomorskiego i zdobyciu Kołobrzegu. Na Pomorzu znajdowała się 2- ga Armia Wojska Polskiego ześrodkowania w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego, skąd miała wejść do bitwy. Rozwój wydarzeń wojennych spowodował, że 2 Armia WP została podporządkowana dowódcy- 1 go Frontu Ukraińskiego i przegrupowana w rejon Trzebnicy, gdzie zamierzano ją użyć do walk o Wrocław. Tu otrzymuje nowe zadanie, w myśl którego nastąpiło przegrupowanie z rejonu Trzebnicy nad Nysę Łużycką i wzięcia udziału w operacji berlińskiej.

Udział żołnierzy polskich w wyzwalaniu ziem północnych i zachodnich był główną przesłanką ich powrotu do Macierzy.

Jako wielkie zaprzeczenie chęciom naszego unicestwienia, tyle razy wymazani przez goliatów jako państwo z mapy świata - wróciliśmy na prastare Ziemie Piastowskie, wróciliśmy tam gdzie rozpoczynała się historia naszego wojska - pod Cedynię , gdzie 24 czerwca 972 roku Wojsko Polskie odniosło nad Niemcami zwycięstwo, a 16 kwietnia 1945 roku forsuje w pobliżu Odrę, kończąc patriotyczną misję bojową przy zdobyciu Berlina.



por. w st. sp. inż. Jan Borysionek
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
Propaganda rodem z PRLu...2012-02-15 11:16:45hr.T.
Moze autor poda fakty przemocy lub podstepu przy oderwaniu Slaska,mnie nie sa znane...Perwersja jest nazywac wyzwoleniem akt,ktorego konsekwencja byly nieopisane cierpienia mieszkancow Haynau...Czytalem relacje swiadkow,gdy kilkunastletnia dziewczynka jest gwalcona cala noc przez pijanych soldatow,a obok leza jej rodzice...

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama