O stanie bezrobocia słów kilka - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.pl



artykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzy



O stanie bezrobocia słów kilka




      W naszej gazecie ukazała się niedawno informacja o zasiłku dla bezrobotnych, który od 1 stycznia tego roku uprawnieni pobierać będą tylko przez pół roku. Ta wiadomość poruszyła wielu naszych Czytelników. Pytania typu dlaczego?, z jakiego powodu?, jak długo taki przepis będzie obowiązywał?- pojawiały się najczęściej. O wyjaśnienie tych kwestii poprosiliśmy najbardziej kompetentną osobę w tych sprawach - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Filia w Chojnowie Bożenę Konopnicką.

      Bożena Konopnicka - Każdego roku po zakończeniu półrocza Główny Urząd Statystyczny oblicza przeciętną stopę bezrobocia na obszarze działania poszczególnych powiatowych urzędów. Obliczona stopa bezrobocia zgodnie z Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest podstawą określania długości pobierania zasiłków dla bezrobotnych. W naszym przypadku stopa ta jest obliczana łącznie dla powiatu ziemskiego i grodzkiego – czyli dla całego terenu objętego działaniem Powiatowego Urzędu Pracy w Legnicy. Wyliczona przez GUS stopa bezrobocia na koniec czerwca 2004 r. wynosiła 23,7 %, więc nie przekroczyła 125 % przeciętnej stopy krajowej – z tego powodu okres pobierania zasiłku w naszym urzędzie wynosi 6 miesięcy. Wyjątkiem są osoby powyżej 50 roku życia, posiadające staż pracy powyżej 20 lat – one nadal będą pobierały zasiłek przez 12 miesięcy. Wyliczana w ten sposób stopa bezrobocia nie odzwierciedla jednak rzeczywistej sytuacji na terenie miasta i gminy Chojnów. Mimo spadku poziomu bezrobocia, sytuacja na lokalnym rynku pracy nadal jest bardzo trudna.

Emilia Grześkowiak - Rozumiem, że w zestawianiu z całym powiatem tracimy?

B.K. – Na pewno tracą osoby uzyskujące prawo do zasiłku dla bezrobotnych, dla których niejednokrotnie zasiłek jest jedynym źródłem utrzymania.

E.G. Skupmy się na naszych statystykach. Jak obecnie przedstawia się sytuacja w Chojnowie?

B.K. - Na terenie działania filii PUP poziom bezrobocia na dzień 31 grudnia 2004 r. wynosił 3037 osób, w tym 538 posiada prawo do zasiłku. Podkreślić należy, że w analogicznym okresie poprzedniego roku liczba bezrobotnych była wyższa o 287 osób. W całym roku 2004 zarejestrowało się 3081 osób.

E.G. - Czy akcesja Polski do Unii wpłynęła w jakiś sposób na stan bezrobocia?

B.K. - Jeżeli pyta pani o to czy zwiększyła się liczba ofert pracy np. z zagranicy, to odpowiem, że w tej kwestii niewiele się zmieniło. Nie zaobserwowaliśmy też nagminnych wyjazdów bezrobotnych do innych państw. Niewątpliwie poprawiła się natomiast sytuacja finansowania naszych działań. Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego, które zasiliły nasz budżet mogliśmy zwiększyć liczbę osób kierowanych na szkolenia, staże, refundowane miejsca pracy, itp. - w sumie 788 osób bezrobotnych, o 83 osoby więcej niż w roku poprzednim.
W minionym roku ponad 300 osób skorzystało z proponowanych szkoleń, 135 skierowano do prac interwencyjnych, 85 osób znalazło zatrudnienie w ramach robót publicznych, niemal 260 młodych ludzi odbyło staże i przygotowania zawodowe.
Według mnie, to zadawalające liczby, chociaż zawsze chciałoby się więcej.

E.G. - Jak zapowiada się ten rok dla bezrobotnych?

B.K. - Jestem optymistką. Biorąc pod uwagę fakt, że ubiegłoroczne środki unijne objęły tylko drugą połowę roku, można się spodziewać, że w 2005r., tych funduszy będzie więcej, a to oznacza aktywizację większej liczby bezrobotnych. Kolejne staże, prace interwencyjne, szkolenia, refundacje miejsc pracy. W tym miejscu chciałam zainteresować przedsiębiorców, właścicieli mniejszych i większych firm, współpracą z naszą jednostką - oferujemy bowiem kilka możliwości pomocy pracodawcom w zatrudnieniu osób.
Korzystając z okazji chciałabym poinformować, że w roku 2005 planujemy zorganizowanie 40 różnego rodzaju szkoleń, których lista już wywieszona jest na naszej tablicy. Propozycje szkoleń kierowane są zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet. Z pewnością z tak obszernej oferty, każdy zainteresowany będzie mógł wybrać coś dla siebie. Oczekujemy zgłoszeń, które będą podstawą do wszczęcia procedur przygotowawczych.

E.G. - Dziękuję za rozmowę.


Emilia Grześkowiak
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

TytułdataAutor
śmiechu warte2006-03-02 00:00:00obserwator
powiem tak z osobami które pracują w tym urzędzie w chojnowie to nie można się dogadać,taka jest prawda jakby żyli w innym świecie i nie rozumieli bezrobotnych wcale,tylko roboią głupie minki,zamiast udzielić konkretnej odpowiedzi na pytania to oni zamydlają oczy,jakby myśleli, że mają do czynienia osobami które we wszystko wierzą,szkoda słów!!!

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama