login:     hasło:       zapomniałem/am hasła
Dedykowane Ojczyźnie - Gazeta Chojnowska w ramach portalu E-Informator.plartykuły:

ostatnie
popularne
komentowane
regulamin
archiwum PDF
stopka redakcyjna
ogłoszenia
podgląd artykułów
podgląd komentarzyDedykowane OjczyźnieDefinicja mówi, że patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarność z własnym narodem i społecznością. Wielu z pewnością identyfikuje się z tą formułą – mentalnie, bo w praktyce zachowań patriotycznych jakby w naszym społeczeństwie niewiele.

Tegoroczny długi weekend sprzyjał wypoczynkowi, był także okazją do wyrażenia lokalnych więzi.

Pierwszą okolicznością był koncert Ogniska Muzycznego, które tradycyjnie, z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaprezentowało szereg kompozycji patriotycznych i nie tylko. Młodzi adepci muzyki z przejęciem prezentowali swoje talenty gry na pianinie, kaybordzie, gitarze, skrzypcach, a także umiejętności wokalne.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 191)

 

Główne uroczystości majowe zainaugurowało 3 maja spotkanie pod obeliskiem przy ul. Chmielnej. Władze miasta, powiatu, gminy, przedstawiciele miejskich związków, poczty sztandarowe szkół i organizacji pozarządowych oraz nieliczni mieszkańcy oddali hołd wszystkim tym, którzy w różny sposób przyczynili się do uchwalenia pierwszej w Europie, drugiej na świecie Konstytucji. „Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu – mówi uniwersał.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 171)

 

- Obchodzimy dziś 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – mówił m.in. włodarz miasta podczas swojego wystąpienia. - Wartości w niej zawarte - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Dzisiaj niech będą dla nas wzorem do naśladowania – mówił m.in. włodarz miasta podczas swojego wystąpienia. Wyciągnijmy naukę z naszej historii, twórzmy więzi społeczne, razem budujmy wspólnotę obywatelską. To najlepszy hołd zarówno dla twórców konstytucji 3 maja, jak i szeregu kombatantów, którzy ofiarą krwi przez lata dowodzili miłości ojczyzny.

 

Uroczystości z ulicy Chmielnej przeniosły się do kościoła pw. św. ap. Piotra i Pawła, gdzie podczas mszy św. w intencji Ojczyzny wierni dziękowali za suwerenność i prosili o dalszą pomyślność dla swojego kraju. Mszę celebrował ks. dziekanTadeusz Jurek w asyście ks. Jarosława Góreckiego, homilię wygłosił ks. proboszcz Marek Osmulski.

Obchody zakończyła okolicznościowa akademia w Miejskim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji.

 

(szerokość: 640 / wysokość: 356)

 

Część artystyczna przygotowana przez chojnowskie dzieci i młodzież była wyrazem radości i entuzjazmu. Rozpoczął ją zespół All'Antico. Muzyka dawna – być może ta której słuchali ówcześni – była hołdem dla tradycji i wielkich mężów, mocarzy ducha i słowa - twórców Konstytucji 3 maja.

Ojczyźnie kłaniać się można w różny sposób, jak zauważył prowadzący akademię dyrektor Stanisław Horodecki, drugą część zatem wypełniły pełne energii występy zespołów tanecznych – Mały Karambol i Mały Karambol II, zabawny spektakl grupy teatralnej „Pchełki oraz występy utytułowanych wokalistów - Danuty Leonhardt i Rafała Dąbrowy.

Uzupełnieniem majowego świętowania był festyn. 5 maja w Parku Śródmiejskim stoiska gastronomiczne, dmuchane atrakcje dla najmłodszych oraz scenę... przesłaniała ściana deszczu. (szerokość: 640 / wysokość: 151)

 

Dokładnie do godziny 17, godziny rozpoczęcia plenerowej imprezy, słonko nad Chojnowem pięknie nam świeciło. Z chwilą kiedy z głośników popłynęły pierwsze dźwięki legnickiego rockowego zespołu DL niebo pociemniało i spadł pierwszy deszcz. W deszczu i przy porywistym wietrze występował chojnowski Fakt, nieco spokojniej zrobiło się gdy na scenę wszedł lubiński popowy Flowers. Repertuar różnorodny – dla każdego coś miłego – ale niestety słuchaczy było niewielu. Cóż przy takiej pogodzie...

Miejmy nadzieję, że 2 czerwca podczas obchodów Dni Chojnowa aura będzie łaskawsza.

 eg
Napisz swój własny komentarz
Tytuł:      Autor:

serwis jest częścią portalu www.E-Informator.pl przygotowanego przez MEDIART © w systemie zarządzania treścią CMS Kursorek | Reklama